логоFacebookTwitterYouTubeeMail


 sv.Aleksij.ch.Bozji.jpg
На денот на упокојувањето на Светиот Патријарх Алексеј II замироточи  иконата на св. Алексеј, човекот Божји, во едниот од храмовите во Екатеринбуршката епархија

06.12.2008 17:22
Извор: Life.ru / Седмица.Ru
ЕКАТЕРИНБУРГ.


На 5 декември, на денот на упокојувањето на Неговата светост Патријархот Московски и на сета Русија Алексеј II, за време на утринската служба во црквата во селото Устјанчики, замироточи  иконата на преподобниот Алексеј, човекот Божји. Капки од миро се појавиле на ореолот на светиот и потекле како солзи по ликот на преподобниот.
„Од иконата излегува силна и необична миризба, со каква може да мириса само миро, - раскажува настојникот на храмот Света Троица на Екатеринбуршката епархија, отец Алексеј. – Иконата на светиот Алексеј, човекот Божји, почнала да мироточи ден воочи смртта на Патријархот, предвестувајќи за ненадоместивата загуба. Отецот наш умре...“ 
Течењето на мирото низ образот го забележала една парохијанка. Забележувајќи како по иконата во вид на тенка струја се слева течност, таа се обидела да ги избрише капките, но „солзите“ повторно се појавиле. Таа веднаш го известила настојникот на црквата.
„Иконата на преподобниот Алексеј продолжува да мироточи до денешен ден, - вели отецот. – Кога плаче икона, таа навестува лоши настани. Така Господ предупредува за некоја голема несреќа, сакајќи да нè зацврсти во верата. Целиот православен свет,  жалат за неговата светост, Патријархот Алексеј.“

Превод: д-р Драган МихајловиќПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Јуни 30, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

СКОК ПРЕКУ ЈАЖЕТО НА НЕСОГЛАСУВАЊЕТО

Затоа, секогаш кога можеш прескокни го јажето на несогласувањето и фати се за оној дел од приказната кој ветува радост, насмевки и љубов. Горчината плисни ја со бран од морето, измиј го отровот на искажаните зборови и погледни кон залезот на сонцето. Тоа ќе…

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна…

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 3012
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 2261
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…