логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 kupola.pantokrator.jpg


Живееме во GIGA-време. Време е на гигабајти, гигахерци... Сè е гигосано. И витосано. Витосани се голем број вистински животни вредности. Како, на пример, да седнеш во фотелја и да прочиташ нешто што мириса на вечност, нешто што мириса на свежината на Првиот ден од Создавањето. Нешто што зрачи со светлината на времето кога Светлината беше во светот.

Секојдневието ни нуди сè, освен она што единствено ни е потребно: страв од Бога, помешан со вера во Него, љубов кон Него, и надеж во Него.

Со ретки исклучоци.

Еден таков редок исклучок е Премин Портал. Веќе трета година овој Портал негува нешто што се нарекува православна духовна вредност. Со мала редакција (во одредени мигови редуцирана до ДООЕЛ), но со предадени соработници и постојани читатели, Премин Портал за сето ова време се трудеше да ја одржи својата мисија. Во тоа настојување, редакцијата и соработниците ги водеше верата во она што го прават, љубовта кон оние за коишто го прават тоа, и надежта дека тоа го прават како Христови ученици.

Благодарност до сите што го подржуваат Премин Портал, до сите оние што го читаат, и до сите оние што го сакаат. Ако му посакувате уште долго опстојување, тоа не е заслуга на Премин Портал. Тоа е доказ дека ја препознавте Светлината. 

Драган д-р Михајловиќ

Посети:{moshits}Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Јуни 30, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

СКОК ПРЕКУ ЈАЖЕТО НА НЕСОГЛАСУВАЊЕТО

Затоа, секогаш кога можеш прескокни го јажето на несогласувањето и фати се за оној дел од приказната кој ветува радост, насмевки и љубов. Горчината плисни ја со бран од морето, измиј го отровот на искажаните зборови и погледни кон залезот на сонцето. Тоа ќе…

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна…

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 3025
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 2343
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…