логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Монасите ќе се молат он лајн

Монасите од Света Гора имаат пристап до интернет откако грчката телекомуникациска компанија ОТЕ инсталира мрежа "Вајмакс".
Како што пренесува МИА, пилот-мрежата е изградена во исклучително непристапен терен со ограничена патна и друга инфраструктура и каде што нема електрична енергија. За таа цел беа изградени вкупно шест станици, кои покриваат 50 километри поединечно и ги опфаќаат манастирите на Света Гора, како и целиот Атоски Полуостров.
"Вајмакс" мрежата ќе се напојува од генератори и сончеви колектори.

 

 Извор: Вечер

Посети:{moshits}Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 2964
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2800
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…