логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

3.angeli.so.truba

на  свети Теофан

 

Светлината Христова

пеколна темнина осветли,

благодатта Негова

затворник те направи.

 

Без пекање по земни сладости

без двоумење по светлини минливи,

епископ на овците заблудени

пастир и светилник на оние кои се живи.

 

Радувај се молитвениче

кој искра во оган разгоре,

радувај се затворниче

кој низ прозор вистината ја провлече.

 

Тежина од твоите поуки

Елеј кој човека од зачмаеност го буди,

Око благодатно кое ѕерка во мудроста

Факел молитвен при кого паствата ита.

Ах, душо благодари на Господа,

Нивата ликува од раце негови обработена.

 

Угодниче чии мисли ме поведоа

до маслиновата Гора на покајанието,

подвижниче чиј пример срце ми исполни

за при Господа патека ми исправи.

 

Радувај се, радувај се,

ти кој се поучуваше

и Окото Недремливо го поддржуваше.

 

 

Од поезијата Манастирски води на сестринството на Слепченскиот Манастир

 

https://www.manastirslepche.mk/novost/zatvornik/

 

 

 

 

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Јуни 30, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

СКОК ПРЕКУ ЈАЖЕТО НА НЕСОГЛАСУВАЊЕТО

Затоа, секогаш кога можеш прескокни го јажето на несогласувањето и фати се за оној дел од приказната кој ветува радост, насмевки и љубов. Горчината плисни ја со бран од морето, измиј го отровот на искажаните зборови и погледни кон залезот на сонцето. Тоа ќе…

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна…

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 2746
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1924
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…