логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

Во вечер мирна

кога глас на месечина истекува

се собравме околу трпеза

думи да споделиме

радоста да навјаса.Во вечер како посестрима

бликна една молитва

мигот ја однесе будноста

се сети младеж на времињата.Во таа вечер

која во утро продолжува

пример за ревност се изродува

сила на кротост се покажа.Во таа вечер

со утро залеана

ти Николае време согоруваше

и лага во вистина преумуваше.Еве и во вечер оваа

собрани околу трпеза натокмена

трошки сакаме

во ѕвезди да претвориме,

ѕвезди во молитви непрестајни

молитви во Небесни дворови испратени.Благодарност да искажат

онаа која мисла не ја согорува

ниту детска палавост ја приграбува.Благодарност како нитка бисери

околу вратот навезани,

на Девојка Која Царица постана

и тебе Николае омофор подарила.Благодарност како коса моминска

која ветре нежно исчекува,

за прошка да роди милоста

капка росна од Око кое се‘ гледа.Од поезијата на сестринството на Слепченската обител

 

 Извор:

https://www.manastirslepche.mk/novost/nikolae-sveti-zastapnice/

 

Друго:

 3.angeli.so.truba


Од поезијата Манастирски води на сестринството
на Слепченско-πретеченскиот манастир

3.angeli.so.truba

 24ти април 2020 лето Господово

 https://www.manastirslepche.mk/novost/zivotonosen-istocnik/

 Hristos.sv.Nikola4.jpg

3.angeli.so.truba

Што да објавам на светот за тебе,
дали сум дел од твоето лозје,
дали ќе дозволиш калемов
да се пренесе жив на првиот чокот ?

Еднаш порти ми отвори
во твој предел монах молитва сотвори,
зад мене одамна се затвори

TVITer

7.Vselenski.sobor

СРЕШТА

 

Друго:

 

 

 

 

 

 

 

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Јуни 30, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

СКОК ПРЕКУ ЈАЖЕТО НА НЕСОГЛАСУВАЊЕТО

Затоа, секогаш кога можеш прескокни го јажето на несогласувањето и фати се за оној дел од приказната кој ветува радост, насмевки и љубов. Горчината плисни ја со бран од морето, измиј го отровот на искажаните зборови и погледни кон залезот на сонцето. Тоа ќе…

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна…

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 3009
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 2258
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…