логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

 

Надеж

Од кога дознав са себе
Се прашував дали постоиш,
Дали си само спомната во бајките
Или си дел од нас – а само молчиш.

Гледајки ги промените,
Кажуваа дека нема бегање
Од кругот на животот –
Нема да остане ништо од имотот,
Ништо од своината
Нема нешто што смртта не поминала.

Се прашував тогаш
Да не е тоа прелага,
Возможност да постоиме
Но никогаш да не опстоиме.

Се што постои има крај
Заклучок логичен –
Тогаш - нема рај.

Очај се надви
Над главата моја,
Тупост ми претеше нели –
Од таа смеа силна,
Од тоа ликување дрско
На човек да му стане мрско.

Се редеа книги
И писанија разни,
Се менуваа учени
Но сето тоа беа сказни,
Рецепт по рецепт за живот вечен
Терапија за смртта од која треба да бидам лечен.

Јас незнаев – но секогаш ме пратеше
Се сомневав, но ти не се губеше
Тагував – но не очајував
Пагав – но постојано војував.

Се менуваа облаците,
ветровите низ косата ,
ме запозна со Женикот,
кого светот не Го стави во именикот.
Не му придаде значење,
туку го предаде на мачење –
за да те уништи тебе,
соголи силата твоја
замени со очајот беден
кој само на пеколот му е вреден.


О надеж моја,
О крила ангелски,
Кога и последни искри занемуваат
Љубовите со тебе не нахрануваат,
Ликовите тогаш се откриваат
Името твое го призиваат.

Лагата бега,  занемува
Вечноста нас  ни се открива -
Ти си занавек соединета
Од него излезе и во Него се вракаш
Еден целосен спој
Кој е Спасителот мој.

Од богољубивата поезија „Манастирски води“ на сестринството од Слепченскиот Претеченски манастир

Друго:

 

 

 

 

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3108
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2943
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…