логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Рим, 23 мај (МИА) - Гробот на Свети Кирил бил и останува отворено послание и потсетник за сите дека светото дело пред Бога и народите останува како вечно запалено кандило кое најдалеку свети и осветлува без оглед на временската и просторната дистанца. Ова синоќа го истакна архиепископот Охридски и македонски г.г. Стефан во Министерството за култура на Италија промовирајќи ја книгата „Четириесет поклоненија пред гробот на Св. Кирил филозоф во Рим“, со што почна чествувањето на манифестацијата „Македонија во чест на Свети Кирил“.

Во изданието чии автори се Вера Стојчевска - Антиќ, Славе Николовски - Катин и епископот хераклејски Климент хронолошки се содржани информации за сите доаѓања на државни и црковни делегации на манифестацијата во чест на Свети Кирил почнувајќи од првото во 1969 година кога биле одбележани 1.100 години од неговото упокојување.

Покрај промоцијата, беше отворена и изложбата „Народни носии и накит од Република Македонија“, организирана од Музејот на Македонија која во Министерството за култура на Италија ќе биде отворена до 30 мај. Настапи и женскиот камерен хор „Св. Злата Мегленска“. Присутните ги поздравија министерот за култура Арификмет Џемаили и амбасадорот на Македонија во Рим Љупчо Тозија.Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Јуни 30, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

СКОК ПРЕКУ ЈАЖЕТО НА НЕСОГЛАСУВАЊЕТО

Затоа, секогаш кога можеш прескокни го јажето на несогласувањето и фати се за оној дел од приказната кој ветува радост, насмевки и љубов. Горчината плисни ја со бран од морето, измиј го отровот на искажаните зборови и погледни кон залезот на сонцето. Тоа ќе…

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна…

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 3135
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 2470
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…