логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 209584.b.jpg

29 јули 2015 лето Господово

Неодамна „Местото на Крштението на Исус Христос“, на брегот на реката Јордан во Јорданија,209584.b.jpg каде што се наоѓа поклоничкиот комплекс на Руската Духовна Мисија „Страноприимни дом“, беше ставено под заштита на УНЕСКО. Комитетот за Светското наследство во текот на својата 39 седница, којашто од 28 јуни до 8 јули 2015 год., се одржа во Бон (Германија), ги разгледа сите 36 пријави на објекти за влез во списокот на Светско наследство на УНЕСКО. Меѓу оние кои се најдоа во листата на објекти беше и Витавара – местото на Крштението на Исус Христос во Јорданија.

Витавара, која се наоѓа на источниот брег на реката Јордан, на девет километри северно од Мртвото море, се состои од две главни археолошки зони: зоната Тел ел – Харар, позната како место од каде што на небото беше вознесен пророкот Илија, и зоната каде што се наоѓа храмот на Св. Јован Крстител, во близина на Јордан. Според христијанската традиција, во Витавара Господ Исус Христос го примил Крштението од раката на Св. Јован Претеча. Витавара, која е опкружена со дива природа, носи траги од римската и византиската цивилизација: цркви, параклиси, манастири, пештери кои служеле како живеалиште на отшелниците, како и крштелни купели. Сето ова сведочи за големото црковно-историско значење на објектот. Витавара е позната како место за христијанско поклонение.

Извор: Православие.ру

Преземено од: Бигорски манастирПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Јуни 30, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

СКОК ПРЕКУ ЈАЖЕТО НА НЕСОГЛАСУВАЊЕТО

Затоа, секогаш кога можеш прескокни го јажето на несогласувањето и фати се за оној дел од приказната кој ветува радост, насмевки и љубов. Горчината плисни ја со бран од морето, измиј го отровот на искажаните зборови и погледни кон залезот на сонцето. Тоа ќе…

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна…

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 3175
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 2502
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…