логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

 3.angeli.so.truba

Што беше, беше, и што се кажа се кажа, или се направи, сега останува смирено и со трпение да земеме учество во крстот Христов Кој претрпи за нас страдања и крсна смрт, за да земеме учество во радоста на Неговото Воскресение што ни отвори пат и за наше воскресение. Ако не покажеме смиреност и трпение, и воскресенска радост ништо од нашиот подвиг.

Да не заборавиме дека христијаните ја преобразија Римската империја не со сила и бунт, туку со мачеништво во која ја сведочеле и славеле воскресенска радост во маките. Такви примери има во илјадници житија на светителите, каде не со сила туку сведоштво на Христа се спасувале други.

Црквата - Телото Христово преку оној околу кого се собираме ни испрати послание и препораки за учеството во светите Тајни на едно и исто место, сега останува на нас дали ќе бидеме верни по примерот на светителите, жителите на нам посакуванато царство небесно кон кое се стремиме од крштевањето, или ќе бидеме активисти на овој ограничен свет со неговите методи.


П.С. Црквата го издража Нерон, императорот римски, а не пак вакви демократии. Нели нашиот Цар има трнов венец за круна, сега пак што е со нас.

 

Отец Горан Стојчевски

 

 

 

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3197
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3037
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…