логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Еден старец рече:


„Молитвата е доверба во Бога. Кога во Бога имаме целосна доверба, не е потребно ни да се молите за нешто, оти Самиот Бог ќе го земе тоа врз Себе. Мора само трпеливо да се чека плодот да созрее и да падне од дрвото. Според тоа, родители, доверете ги своите деца на Бога. Вие сте ги создале само телесно, а Бог им ја дал душата. Според тоа, Бог е обврзан и да се грижи за нив“.

⌘ ⌘ ⌘

Еден старец рече:


На децата им е потребно многу раководење и многу љубов. Гледањето телевизија е најголема несреќа.

Dete.litt.jpg
Човекот на своето дете му дарува тело. Бог ја создава детската душа. Кога детето ќе порасне, родителот веќе не е одговорен за него. Бог му доделува ангел чувар на секој роден човек, за да му помага во текот на целиот живот. Оттука, зарем нема себеси да Му се довериме на Бога?

Ќе им помагате на своите деца до определен момент. Оттогаш па натаму ќе Му ги доверите на Бога. Нивниот ангел чувар е постојано покрај нив. Некој би можел да рече: „Ако човекот падне во искушение, ангелот чувар се оддалечува“. Меѓутоа, ангелот не се обесхрабрува, туку останува во близина. Дури и кога некој ќе застрани, Бог преку ангелот чувар му испраќа добри мисли.

Не би требало да се оддалечуваме од Бога, зашто тоа предизвикува душевна болка. Да помислиме дека ангелот чувар за време на целиот наш живот настојува во нас да внесе добра мисла, дека страда и дека чека, дека воздивнува кога човекот греши и кога на крајот со празни раце застанува пред Бога. Да размислиме за тоа! Тоа е доволно за во нас да предизвика голема болка! Тоа е доволна причина за човекот да не се оддалечи од присуството Божјо со тоа што ќе одбие да ја извршува Неговата волја. Некои ангели со малку напор, а некои без никаков напор на Бога Му ја претставуваат човечката душа. Меѓутоа, некои ангели со мноштво напор, страдање и болка доаѓаат пред Бога. Тоа е така болно!

Размислете! Да покажеме барем малку срдечност. Вреди да се бориме дури и само за да не го ожалостиме ангелот чувар! Постојат многу луѓе коишто го виделе својот ангел чувар. Кога само би можел да го види својот ангел чувар, човекот веќе ништо не би прашал. Кога и да забележиме дека малите деца се насмеани додека спијат, (да знаеме дека) тоа е затоа што го гледаат својот ангел чувар.


Мора да ги учите децата како да се молат, зашто Бог ќе ги услиши нивните молитви. Детскат молитва мора да дојде од нивнот срце. Никаква корист нема од молитвата доколку таа не доаѓа од длабочините на човечкото срце.

Обидете се на децата, додека се мали, да им помогнете со добрина, за да го сфатат подлабокот значење на животот. Секогаш со добрина!


⌘ ⌘ ⌘

Dete.krst.jpg

Еден опитен подвижни на посетителите им го упати следното „добро слово“ за одгледување на децата:


„Сѐ уште жалам поради постапката на мојот татко, бидејќи до 18 години не одев на исповед кај духовникот. Сѐ уште жалам поради тоа. Потребно е детето веќе на 6 или 7 години да има свој духовен отец. Така нека биде…

Значи, штом се вратите од Света Гора во вашите домови, обратете внимание на своите деца, учете ги и чувајте ги, особено со своите молитви. Молете се онака како што се молел патријархот Јаков за своите деца. Молете се на следниов начин: „Пресвета Богородице, заштити ги, помагај им и надгледувај ги моите деца“. Додека се молите, осенете се со крсниот знак и отпејте го кондакот на Пресвета Богородица. Нагледувајте ги. Бидете сигурни и знајте каде одат за време на ноќта, и со кого се дружат, зашто лошите разговори ги расипуваат добрите обичаи. Можно е вашите деца да се добри, но некој да влијае лошо врз нив. Тоа е мојот совет за сите оженети луѓе“.

Светогорски старечник

 

Извор:  http://koe.mk/slovo-za-odgleduvanje-na-decata/

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1262
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1461
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1328
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Се сеќавам, кога понекогаш ќе ми беше многу тешко и кога ќе отидев кај него на исповед, ќе ме сослушаше и без да ми даде никаков совет, само ќе одмавнеше...

Митрополит Струмички Наум: КОПНЕЖ – ДУХОВНО ДА СЕ ПРОГЛЕДА (10.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: КОПНЕЖ – ДУХОВНО ДА СЕ ПРОГЛЕДА (10.01.2021)

Слепиот верува дека Господ Исус може да го исцели и затоа никој, и покрај забраните, не може да го спречи неговиот молитвен повик кон Него. Тоа е вистинска пројава на...

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2021)

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2021)

Смирената наша молитва од Света Гора е да се подвизуваме сите против нашето самољубие, со цел да дојди во нашите срца, во нашите семејства, во татковината ни и во светот...

РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО – Архимандрит Георгиј Капсанис

РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО – Архимандрит Георгиј Капсанис

Оваа тајна се извршува во Црквата, зашто ние кои живееме во Црквата стануваме учесници во Божјата предвечност, во вечниот живот, во вистинскиот живот на Пресвета Троица. Се разбира, сѐ уште...

Митрополит Струмички Наум: Секој се самооправдува; има ли некој – да се покае? (03.01.2021 16:57)

Митрополит Струмички Наум: Секој се самооправдува; има ли некој – да се покае? (03.01.2021 16:57)

 Вакво нешто се случува и со нас, посебно кога на некој прекор од нашиот духовен отец, наместо да ја препознаеме нашата слабост, да побараме прошка и да се поправиме, ние...

Митрополит Струмички Наум: СЕКОЈ САКА ДА Е НЕКОЈ, НИКОЈ НЕ САКА ДА РАСТЕ (02.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: СЕКОЈ САКА ДА Е НЕКОЈ, НИКОЈ НЕ САКА ДА РАСТЕ (02.01.2021)

Не се моја тема толку промените во општеството, колку што се промените во Црквата. И не толку промените во Црквата, колку што е промената барем на еден човек во Црквата.Мислам...

БEСEДА за главнoтo прoрoштвo на прoрoкoт Исаија

БEСEДА за главнoтo прoрoштвo на прoрoкoт Исаија

Тoгаш Исаија прoрeкoл дeка нeпријатeлoт нeма да гo зазeмe Eрусалим. Глeдајќи дeка царoт нe му вeрува, тoј му рeкoл да бара знак, чудo, или oд нeбoтo или oд зeмјата. Нo...

Митрополит Струмички Наум: Како договорени (27.12.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како договорени (27.12.2020)

Така и во нашиот случај, луѓе – странци меѓусебно, со различни гревовни навики и индоктринирани од различни колективни несвесни гревовни шеми, ги гледаме дека восогласено дејствуваат како под команда, кога...

Митрополит Струмички Наум: За лепрозниот Самарјанин (20.12.2020)

Митрополит Струмички Наум: За лепрозниот Самарјанин (20.12.2020)

Исто така, и повеќето христијани, на почетокот од духовниот живот, со помош на првата благодат, ја очистуваат енергијата на својот ум, но не успеваат да продолжат по патот на духовниот...

« »