логоFacebookTwitterYouTubeeMail


МОНАШКАТА ПРЕСТОЛНИНА КАРЕЈА

Kareja.jpg

Административен центар на светогорската монашка заедница. Се наоѓа во средниот дел на Света Гора на надморска височина од 1100 м. Поради својата местоположба во средниот дел на полуостровот, првин оваа монашка населба се викала Меса (од цестоу - средина), а подоцна го добила името Кареја, според големиот орев што се наоѓал на тоа место.6 Тука се наоѓаат управните органи на Света Гора: црковниот суд, Свештената општина (кинотис), општинскиот совет (епистасија) и седиштето на гувернерот на Света Гора. Во Кареја има, исто така, царина, пошта, полициска управа, продавница и два ресторана. Освен тоа, тука свои конаци имаат сите светогорски манастири, освен манастирот Кутлумуш, којшто се наоѓа во непосредна близина на светогорскиот административен центар.
Главно управно тело на Света Гора е Свештената општина (кинотисот), која е составена од претставници на дваесетте светогорски манастири - по еден претставник од секој манастир. Мандатот на членовите на Свештената општина трае една година. Свештената општина заседава постојано, освен во празнични денови. Таа како највисок управен орган на Света Гора постои од XVIII в. Пред тоа Света Гора била управувана од Соборот на старците т.е. Протатот, на чиешто чело стоел светогорскиот прот.

Извршен орган на Свештената општина е Епистасијата, којашто е составена од 4 епистати и се раководи од протоепистат. Четворицата членови од Епистасијата се избираат на тој начин што дваесетте светогорски манастири се делат на пет четворки, при што секоја четворка управува 5 години, по што доаѓа друга четворка. Првите манастири од овие пет групи го даваат протоепистатот, кој се смета за прв меѓу еднаквите и претседава со седниците на извршниот орган т.е. со Епистасијата.7 Протоепистатот се избира за една година, а го даваат манастирите: Велика Лавра, Ватопед, Ивер, Хилендар и Дионисијат.

Денешното управување на манастирите во Света Гора се уредува со специјален статут, изработен врз основа на стари правила и традиции и одобрен од страна на грчките законодавни институции во 1924 год. Овој статут не е потпишан единствено од Рускиот манастир „Св. Пантелејмон".

Kareja1.jpg Kareja2.jpg
Во Кареја се наоѓа најстарата црква во Света Гора - „Успение на св. Богородица", изградена во 962 год. и обновувана во наредните векови. За последен пат е обновена во 1686 год. од монах Зосим од Великата Лавра. Западниот притвор е обновен од молдавскиот владетел Јоан Богдан во 1508 год., а северниот - од прот Серафим Типол во 1535-1540 год. Во храмот се зачувани фрески од XIV в., иако поголемиот дел од фрескоживописот е дело на познатиот зограф Маноил Панселинос. Во оваа црква се наоѓа најпочитуваната светогорска чудотворна икона - светињата на Кареја и на цела Света Гора, иконата ,Достојно ест".

Кареја фактички наликува на мало гратче, во коешто покрај манастирските конаци и бројните монашки ќелии, има и административни згради, како и куќи на претставниците на грчките власти. Тука има библиотека и архив, во коишто се чуваат значајни ракописни книги и друга црковна документација.

6 В. Ћоровић. Света Гора и Хиландар, Београд, 1985, 15.
7 Ангелопулос, Монашка заједница, 110 до 113
 


Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1483
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1846
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1651
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Недела на света Марија Египетска (17.04.2021)

Митрополит Струмички Наум: Недела на света Марија Египетска (17.04.2021)

Христос нѐ потсетува сите дека нашето Царство не е од овој свет и дека во овој живот нѐ очекуваат и страдања. Со оваа вистина треба да сме начисто и да...

Жарко Ѓоргиевски: Недела на свети Јован Лествичник

Жарко Ѓоргиевски: Недела на свети Јован Лествичник

Потикнат од голема љубов кон Бога и Христовата наука, уште на 17 годишна возраст Јован го прифатил благиот јарем Христов и се упатил по тесниот пат, по кој одат праведниците...

ЗА ПОКАЈАНИЕТО - АРХИМАНДРИТ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС

ЗА ПОКАЈАНИЕТО - АРХИМАНДРИТ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС

И колку повеќе некој ја чувствува грешноста си, толку и се кае подобро и повеќе. И затоа го гледаме овој голем знак – тајна може да каже некој – во...

Митрополит Струмички Наум: Недела на свети Јован Лествичник (10.04.2021)

Митрополит Струмички Наум: Недела на свети Јован Лествичник (10.04.2021)

Срцето на овој степен сè уште е заробено од страстите, така што демонот релативно лесно, преку помислите и сетилата, однатре, го наведува човекот на грев. Колку што човекот слободно му...

На свети Григориј Палама - Старец Георгиј Капсанис II дел

На свети Григориј Палама - Старец Георгиј Капсанис II дел

Црквата го прославува споменот на еден нов светител, светиот Николај Планас, еден прост отец, неписмен но свет, оженет свештеник од некогашна Атина. Свети Николај – по потекло од Наксос –...

О.Николај Киранџиќ: НЕДЕЛА НА СВЕТИ ЈОВАН ЛЕСТВИЧНИК

О.Николај Киранџиќ: НЕДЕЛА НА СВЕТИ ЈОВАН ЛЕСТВИЧНИК

 Болестите, пак, честопати се плод на нашата гревовеност, безаконие и неуреден живот, но честопати тие се и Божја казна за нашите гревови. Затоа, ако сакаме да се ослободиме од болеста,...

Митрополит Струмички Наум:  ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦЕ, спаси нѐ!

Митрополит Струмички Наум: ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦЕ, спаси нѐ!

Севкупниот Домострој на нашето спасение е дело на нашиот Бог – Света Троица, од Отецот, низ Синот, во Светиот Дух. Овој Домострој е Христоцентричен (исто како и нашиот живот во...

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Тајната на Крстот

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Тајната на Крстот

Во животот неизбежно ќе страдаме и ќе носиме крст, сакале или не, и ќе бидеме распнати, сакале или не, и ќе умреме на него, сакале или не, но на крстот...

Митрополит Струмички Наум: КРСТОПОКЛОНА НЕДЕЛА (03.04.2021)

Митрополит Струмички Наум: КРСТОПОКЛОНА НЕДЕЛА (03.04.2021)

 Во секое наше лично страдање Го препознаваме првенствено Христос и го надградуваме нашиот личносен однос со Него. Самото страдање е реално, но тоа останува во втор план, затоа што преку...

« »