логоFacebookTwitterYouTubeeMail


 

 

Одговара: отец Горан Тасески


Прашање од Владимир:
Зашто поголемиот дел од свештениците од МПЦ возат поскапи коли а бараат донации од граганите.Јас на пример немам воопшто кола, и дали е тоа фер.За мене едно религиозно лице не треба воопшто да има било каков контакт со надворешниот свет а не па уште да има луксуз.Така да цела ваша интеракција со надворешните граѓани на Македоније ви е глупава фарса. Нема поента??? Не сум видел досега една хуманитарна донација или било што од свештено лице за било каков трагичен настан, така да сте многу лош пример са хуманост па уште со колите паркирани прред соборниот харам на сите ни е јасно каде идат парите.А со тие сретства ќе се спасел некој чиовечки живот или ќе му се помогнело на некому. Најдобар примеер за тоа дека треба да се верува во Бога или не сте вие и баш ви благодарам на одговорот!!

Одговор:
Брате прашањево ти е ептем провокативно .
Јас со Божја помош ќе се обидам да ти ја предочам реалноста но не на таков начин како ти ги постави своите критики или прашања, сеедно.
Прво, дека црквата не помага тоа не е точно. Но треба да имате во предвид дека Црквата не може да делува на поле на материјалната помош ако оние кои повеќе имаат не ја помагаат црквата .

Така црквата помага колку има можност, но сепак помага . Тоа што вие не сте виделе по медиуми не значи дека такви активности нема од страна на Црквата. Прилозите кои ги оставаат  верниците пред се треба да се дадени од срце, оние кои се грижат за распределување на тие средства имаат одговорност пред Бога и пред надлежните органи на Цргвата каде полагаат отчет за сите приходи и расходи на храмот. Со приложените сретсва се покриваат повеќе потреби кои се прилично високи, на пример санација на храмот и негово одржување, трошоци за плати и придонеси за вработените при храмот како и оние во црковната управа, издвојување на средства за богословското школо и активности поврзани со ширење на верата и многу други работи.

Второ,свештениците или , поповите, не земаат плата од црковната каса, но живеат од парохијата од остварените молитвословија и свети тајни за кој имаат утврден таксеник по кој бидејќи се обично во свештеничко братство треба да се придржуваат затоа што приходите ги делат подеднакво, ако како братство проценат заради тешката економска состојба на некој од верниците тогаш треба да посочат како со личен пример така и со апел за да  на тој верник му се помогне.

Трето, колата е потребно сретство на секој парохиски свештеник бидејќи тој треба не да седи постојано  во црквата,  туку да оди и по својата парохија за да ги задоволува духовните потреби на верниците и да проповеда. Дека повеќето попови возат луксузни коли  не би рекол зошто таквите се поретки заради општата економска состојба, а дека треба да се има нова или во добра форма кола тоа секако дека на еден свештеник му е потребно. Денес секој кој работи и има просечна плата може да земе кола на кредит што е чест случај и кај поповите.
Јас лично имам застава 101 од 1991г. и се надевам дека во некое догледно време ќе бидам во можност да ја сменам затоа што е доста извозена и не е во најдобра форма. 

На крајот би ве советувал, немојте да судите, а ако поповите со својот личен пример не ви се баш  некој урнек за духовен живот тогаш подобро сетете се на Христовите зборови: ,,Слушајте ги што ви говогат /- проповедаат за Евангелието и за спасението/, а не и гледајте ги што прават, така ќе се спасите, а судот оставете го на Господа.


Поздрав - Христос Воскресна

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1270
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1481
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1354
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Беседи

о. Сашко Николовски: Недела по Богојавление

о. Сашко Николовски: Недела по Богојавление

За денот и часот на второто Христово доаѓање нe се знае, така ни вели Светото писмо, но со сигурност знаеме дека тоа ќе биде кога повторно во светот ќе царува...

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Се сеќавам, кога понекогаш ќе ми беше многу тешко и кога ќе отидев кај него на исповед, ќе ме сослушаше и без да ми даде никаков совет, само ќе одмавнеше...

Митрополит Струмички Наум: КОПНЕЖ – ДУХОВНО ДА СЕ ПРОГЛЕДА (10.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: КОПНЕЖ – ДУХОВНО ДА СЕ ПРОГЛЕДА (10.01.2021)

Слепиот верува дека Господ Исус може да го исцели и затоа никој, и покрај забраните, не може да го спречи неговиот молитвен повик кон Него. Тоа е вистинска пројава на...

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2021)

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2021)

Смирената наша молитва од Света Гора е да се подвизуваме сите против нашето самољубие, со цел да дојди во нашите срца, во нашите семејства, во татковината ни и во светот...

РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО – Архимандрит Георгиј Капсанис

РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО – Архимандрит Георгиј Капсанис

Оваа тајна се извршува во Црквата, зашто ние кои живееме во Црквата стануваме учесници во Божјата предвечност, во вечниот живот, во вистинскиот живот на Пресвета Троица. Се разбира, сѐ уште...

Митрополит Струмички Наум: Секој се самооправдува; има ли некој – да се покае? (03.01.2021 16:57)

Митрополит Струмички Наум: Секој се самооправдува; има ли некој – да се покае? (03.01.2021 16:57)

 Вакво нешто се случува и со нас, посебно кога на некој прекор од нашиот духовен отец, наместо да ја препознаеме нашата слабост, да побараме прошка и да се поправиме, ние...

Митрополит Струмички Наум: СЕКОЈ САКА ДА Е НЕКОЈ, НИКОЈ НЕ САКА ДА РАСТЕ (02.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: СЕКОЈ САКА ДА Е НЕКОЈ, НИКОЈ НЕ САКА ДА РАСТЕ (02.01.2021)

Не се моја тема толку промените во општеството, колку што се промените во Црквата. И не толку промените во Црквата, колку што е промената барем на еден човек во Црквата.Мислам...

БEСEДА за главнoтo прoрoштвo на прoрoкoт Исаија

БEСEДА за главнoтo прoрoштвo на прoрoкoт Исаија

Тoгаш Исаија прoрeкoл дeка нeпријатeлoт нeма да гo зазeмe Eрусалим. Глeдајќи дeка царoт нe му вeрува, тoј му рeкoл да бара знак, чудo, или oд нeбoтo или oд зeмјата. Нo...

Митрополит Струмички Наум: Како договорени (27.12.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како договорени (27.12.2020)

Така и во нашиот случај, луѓе – странци меѓусебно, со различни гревовни навики и индоктринирани од различни колективни несвесни гревовни шеми, ги гледаме дека восогласено дејствуваат како под команда, кога...

« »