логоFacebookTwitterYouTubeeMail


 

Bogorodica.Markov.freska.jpg
IV. 3. Грижата на Богородица за човештвото во Новиот завет
 Пресвета Богородица не само што ни Го роди нашиот Спасител, туку и самата не го заборави човештвото, па секогаш се моли за нас кај Својот Син. Како небесна и земна кралица, таа им помага на царевите и ги утврдува државите. Таа како избрана војвотка спасува градови и населби од непријателски напади. Таа како застапница на човештвото води грижа, заскитаните да се вратат од патот на заблудата и да излезат на патот кој води кон спасение и добротворство. Таа е радост на жалните и брза да му помогне на страдалното човештво. Таа ги застапува и ги брани оние што се навредувани и напаѓани од други  и ги спасува оние кои се без одбрана.
 Ако се вдлабочиме, ако ги проучиме списите на писателите од минатото и сегашноста, ако ги поминеме манастирите и црквите што се подигнати во христијанството во чест и слава на Пречистата Богомајка, ќе најдеме многу докази за нејзината добрина и моќ, за нејзината мајчинска љубов кон човештвото. Со неа е проткаена сета христијанска уметност, како источната така и западната, а тоа ќе го забележеме секогаш кога ќе влеземе во кој било храм. Таму Нејзиното место е почесно, крај царските двери и во средината на апсидата, каде што го симболизира средиштето на целиот свет, како негова заштитничка и застапничка.
 Многупати Пресвета Богородица ја задржувала и сè уште ја задржува раката Господова, за да не ги казни грешниците. Да се запрашаме само колку ли пати таа спасуваше земји и смируваше скарани народи, прекинуваше војни, победуваше непријатели, задржуваше поплави и задоволуваше глад!? Овие нејзини добротворства се запишани во летописите на Светата Црква и тоа беше причина за да се почитува и слави Богомајката повеќе и од херувимите и од серафимите.
 Пресвета Богородица секогаш се застапува кај Својот Син и сака смртно болниот свет да го прими небесниот лек. Првото посведочено застапништво на Богородица го среќаваме во Новиот завет, во Евангелието според Јован (Јован 2, 1-12). Имено, станува збор за свадбата во Кана Галилејска, каде што бил поканет и Христос со мајка си и тука направил чудо, со што ги уверил Своите ученици дека е пратен од небото. На свадбата снемало вино, па грижливата Богородица Го замолила Својот Син да им помогне на луѓето.
 А кога приврши виното Му рече мајка Му на Исуса: Немаат вино (Јован 2, 3). И покрај тоа што Христос ѝ вели Што бараш од мене, жено?, таа на учениците Негови им вели: Сè што ќе ви рече, направете (Јован 2, 5). Христос заповедал да се наполнат шест камени садови со вода и тогаш им рече: нацрпете сега и однесете му на старосватот (Јован 2, 8). Со семоќната волја на Севишниот, водата се претворила во вино, па така се развесели домаќинот и ги нагости своите гости, што многу ја израдувало Пресвета Дева. Со ова наполно се објавува несомнената вера на Богомајката во Божествената моќ на Синот, што е и напомена дека таа секогаш кај Него ќе се застапува за жалните и страдалните. Со ова Богомајката го прави првиот обид на застапништво кај небесниот Спасител за ужалените земни деца.
 Па затоа и ние денес постојано прибегнуваме кон Царицата небесна , молејќи ѝ се да нè заштити нас кои сме во неволји, жалости и болести, оптоварени со многу гревови; секогаш ја молиме со солзи, топла душа и смирено срце и имаме цврста надеж дека ќе ни помогне и дека ќе се застапи за нас пред Нејзиниот Син.

 

 (Продолжува)

Друго:

 

 

Diplomska.Josif.jpg

ДИПЛОМСКА РАБОТА

БОГОРОДИЦА - ПОЧЕТОК НА НОВИОТ ЗАВЕТ

Ментор:   Протоѓакон  Проф. д-р Ратомир Грозданоски

Diplomska.Josif.jpg

Кандидат:    Еромонах Јосиф Тодоровски

Diplomska.Josif.jpg

Скопје, 2011Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1528
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1919
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1718
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Беседи

Современоста на подвигот - Старец Георгиј Капсанис

Современоста на подвигот - Старец Георгиј Капсанис

Словото на пастирското расудување и човекољубие дозволува, па дури и наложува практикување на подвигот, под услов подвигот да не се сведи на еден вид седатив, туку да го задржи карактерот...

БEСEДА  за нeизмeрната Христoва љубoв

БEСEДА за нeизмeрната Христoва љубoв

Христoвата љубoв штo гo надминува сeкoe знаeњe! Нe oд Бoжјиoт разум, туку oд чoвeчкиoт разум, пoмрачeн и oзлoбeн oд грeвoт. Бидeјќи Бoжјиoт разму e рамeн на Бoжјата љубoв и ниeднo...

 Митрополит Струмички Наум: Недела на светиот Апостол Тома

Митрополит Струмички Наум: Недела на светиот Апостол Тома

Желбата на Апостолот Тома да ги допре раните на воскреснатиот Богочовек Исус Христос не е неверие, туку природен и спасоносен копнеж на секој човек да Го познае Бог од опит,...

Митрополит Струмички Наум: Воскресение Христово (01.05.2021)

Митрополит Струмички Наум: Воскресение Христово (01.05.2021)

Светлината во темнината на гревот и очајот свети, и мракот на отпадништвото и смртта не ја опфати.Имаше еден човек по име Јован, пратен од Бог – немаше од него поголем,...

 Митрополит Струмички Наум: Цветници (24.04.2021)

Митрополит Струмички Наум: Цветници (24.04.2021)

Оние што преку доброволни подвизи или мачеништво ќе влезат преку своето очистено срце во Царството Небесно – внатре во себе, преминуваат од смрт во живот – уште сега, и на...

БEСEДА за прoрoштвoтo на чудата Христoви

БEСEДА за прoрoштвoтo на чудата Христoви

Сo тoа сака да пoкажe дeка и кoга ги изгoвара Свoитe збoрoви, и кoга ги изгoвара прoрoчкитe збoрoви, сeкoгаш гo гoвoри самo Свoeтo. Да пoкажe дeка и тoгаш Oн гoвoрeл...

Митрополит Струмички Наум: Недела на света Марија Египетска (17.04.2021)

Митрополит Струмички Наум: Недела на света Марија Египетска (17.04.2021)

Христос нѐ потсетува сите дека нашето Царство не е од овој свет и дека во овој живот нѐ очекуваат и страдања. Со оваа вистина треба да сме начисто и да...

Жарко Ѓоргиевски: Недела на свети Јован Лествичник

Жарко Ѓоргиевски: Недела на свети Јован Лествичник

Потикнат од голема љубов кон Бога и Христовата наука, уште на 17 годишна возраст Јован го прифатил благиот јарем Христов и се упатил по тесниот пат, по кој одат праведниците...

ЗА ПОКАЈАНИЕТО - АРХИМАНДРИТ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС

ЗА ПОКАЈАНИЕТО - АРХИМАНДРИТ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС

И колку повеќе некој ја чувствува грешноста си, толку и се кае подобро и повеќе. И затоа го гледаме овој голем знак – тајна може да каже некој – во...

« »