логоFacebookTwitterYouTubeeMail

3.angeli.so.truba

Скопје,3ти јули 2020 година- храм на св.вмч. Димитриј

3.angeli.so.truba

3.angeli.so.truba

3ти јули 2020. година
Преподобен Наум Охридски Чудотворец
3та недела по Педесетница (според св. апостол Лука 6:17-23)

Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух. Благочестиви христијани,

Денес, светата православна Црква си спомнува за животот и делата на свети Наум Охридски. Овој Божји угоднк е само еден од илјадниците свети мажи кои ги оставиле сите земни блага и угодности и својот живот во потполност, безрезервно го посветиле служејќи му на Бога и на народот.
Невозможно е изолирано да се зборува за житието на свети Наум Охридски, а притоа да не се спомнат словенските рамноапостоли и учители Кирил и Методиј и секако втемелителот и покровителот на нашата Македонска Православна Црква, свети Климент Охридски.


Имено, во времето кога светите браќа Кирил и Методиј работеле на описменувањето на, дотогаш непросветениот словенски народ, нивните сотрудници, покрај останатите биле и свети Климент и свети Наум. Тие учествувале во создавањето на првото словенско писмо и помагале во преводот на светото Писмо и другите богослужбени книги на словенски јазик, но поради тоа биле обвинувани и прогонувани од германското свештенство. По страдањата поради својата благородна и рамноапостолска мисија меѓу словенското население во Чешка и Моравија, и по смртта на првиот словенски епископ Методиј, свети Климент и свети Наум биле испратени во Бугарија, а од таму свети Климент бил испратен како вероучител во охридската област. Седум години потоа, поточно во 893 година, свети Климент бил ракоположен за епископ на градот Охрид и Девол, а свети Наум бил поставен на неговото претходно место.

3.angeli.so.truba


Како епископ, свети Климент го основал и организирал првиот словенски универзитет низ кој, во негово време, поминале повеќе од 3500 ученици, идни свештенослужители, а пак, свети Наум устроил манастир на јужниот брег на Охридското езеро посветен на светите Архангели. Во овој манастир, свети Наум привлекол голем број монаси од секаде на Балканот и го организирал монашкиот живот меѓу, тукушто покрстеното, словенско население и затоа со право се смета за основоположник на монашкиот живот во Македонија. Свети Наум бил мудар учител, единствен раководител на монасите, решителен подвижник, чудотворен молитвеник и духовник. Тој постојано работел на преводи на светото Писмо и другите богослужбени книги од грчки на словенски јазик. Но, неговата улога како свештеник и управител со манастирот не завршувала тука. Како многу учен и образован човек, кој познавал многу јазици, кај него секојдневно доаѓало мноштво народ за да се поучи за верата, но и за да слушне совети за секојдневниот живот, за земјоделието, за сточарството и другите практични работи.
По долгогодишно богоуподобовување во манастирот „Свети Архангели" на брегот на Охридското езеро, свети Наум се упокоил во 910 година и бил погребан во манастиот кој самиот го устроил. Неговите свети мошти биле положени во посебна просторија од северната страна на манастирот кадешто се наоѓаат и до денешен ден.
Бог, преку својот угодник, свети Наум Охридски, правел чуда и за време на неговиот живот, но и по неговата смрт. Неговите свети мошти и во минатото и денес восхитуваат со многубројните чуда, посебно со исцелувања од тешки душевни болести.
Манастирот „Свети Архангели" по смртта на свети Наум Охридски Чудотворец, во негова чест е преименуван во „Свети Наум Охридски" и во текот на историјата и во денешен ден останал духовна тврдина на македонскиот народ, па и на сите благочестиви и добронамерни христијани од сите страни на светот кои со вера ќе пристапат во него и со набожност ќе се поклонат на светите мошти на охридскиот чудотворец.
Бог, по молитвите на свети Наум Охридски Чудотворец и на сите македонски светии, да нѐ спаси и помилува како Добар и Човекољубец.

Амин.

3.angeli.so.truba

 Беседа: о. Жарко Ѓорѓиовски

03. јули 2017 година
Свети Наум Охридски

 

 Преминпортал (к.т.)

 

 3.angeli.so.truba

Друго:

О. Жарко Ѓорѓиевски: БЕСЕДА во Недела на Самарјанката(17.05.2020) ...

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥ Недела Крстопоклона (III Недела на Великиот Пост) ✥ 31.03.2019 ...

Жарко Ѓорѓиевски✥ Недела Сиропусна ✥ (10.03.2019) ...

Жарко Ѓорѓиевски - Недела на преподобна Марија Египетска ...

Жарко Ѓорѓиевски - Беседа за за крајот на светот и за крајот на човечкото живеење...(06.03.2016)  ...

 

 

 

 

 

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1528
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1919
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1718
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Беседи

Современоста на подвигот - Старец Георгиј Капсанис

Современоста на подвигот - Старец Георгиј Капсанис

Словото на пастирското расудување и човекољубие дозволува, па дури и наложува практикување на подвигот, под услов подвигот да не се сведи на еден вид седатив, туку да го задржи карактерот...

БEСEДА  за нeизмeрната Христoва љубoв

БEСEДА за нeизмeрната Христoва љубoв

Христoвата љубoв штo гo надминува сeкoe знаeњe! Нe oд Бoжјиoт разум, туку oд чoвeчкиoт разум, пoмрачeн и oзлoбeн oд грeвoт. Бидeјќи Бoжјиoт разму e рамeн на Бoжјата љубoв и ниeднo...

 Митрополит Струмички Наум: Недела на светиот Апостол Тома

Митрополит Струмички Наум: Недела на светиот Апостол Тома

Желбата на Апостолот Тома да ги допре раните на воскреснатиот Богочовек Исус Христос не е неверие, туку природен и спасоносен копнеж на секој човек да Го познае Бог од опит,...

Митрополит Струмички Наум: Воскресение Христово (01.05.2021)

Митрополит Струмички Наум: Воскресение Христово (01.05.2021)

Светлината во темнината на гревот и очајот свети, и мракот на отпадништвото и смртта не ја опфати.Имаше еден човек по име Јован, пратен од Бог – немаше од него поголем,...

 Митрополит Струмички Наум: Цветници (24.04.2021)

Митрополит Струмички Наум: Цветници (24.04.2021)

Оние што преку доброволни подвизи или мачеништво ќе влезат преку своето очистено срце во Царството Небесно – внатре во себе, преминуваат од смрт во живот – уште сега, и на...

БEСEДА за прoрoштвoтo на чудата Христoви

БEСEДА за прoрoштвoтo на чудата Христoви

Сo тoа сака да пoкажe дeка и кoга ги изгoвара Свoитe збoрoви, и кoга ги изгoвара прoрoчкитe збoрoви, сeкoгаш гo гoвoри самo Свoeтo. Да пoкажe дeка и тoгаш Oн гoвoрeл...

Митрополит Струмички Наум: Недела на света Марија Египетска (17.04.2021)

Митрополит Струмички Наум: Недела на света Марија Египетска (17.04.2021)

Христос нѐ потсетува сите дека нашето Царство не е од овој свет и дека во овој живот нѐ очекуваат и страдања. Со оваа вистина треба да сме начисто и да...

Жарко Ѓоргиевски: Недела на свети Јован Лествичник

Жарко Ѓоргиевски: Недела на свети Јован Лествичник

Потикнат од голема љубов кон Бога и Христовата наука, уште на 17 годишна возраст Јован го прифатил благиот јарем Христов и се упатил по тесниот пат, по кој одат праведниците...

ЗА ПОКАЈАНИЕТО - АРХИМАНДРИТ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС

ЗА ПОКАЈАНИЕТО - АРХИМАНДРИТ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС

И колку повеќе некој ја чувствува грешноста си, толку и се кае подобро и повеќе. И затоа го гледаме овој голем знак – тајна може да каже некој – во...

« »