логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

sv.Jovan.Bogoslov.Prenos1

Мау21.2022

СЛИКАТА НА СВЕТИ ЈОВАН БОГОСЛОВ Е ОРЕЛ КОЈ СЕ ВОЗДИГНУВА ДО НЕБОТО


Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух!

         Ви го честитам денот на споменот на Апостол Јован Богослов - Апостол на љубовта, многу таинствен Апостол.
Денешниот ден на неговото сеќавање не е поврзан со неговата смрт, не со некаква мисионерска работа, туку со настаните што се случија до самиот почеток на 20 век на гробот на Јован Богослов во Ефес. Ова е чудо што се случи токму на овој ден. На осми мај (стар стил) секоја година на празниот гроб на Јован Богослов се појавуваше розова прашина која исцелуваше многу болни. Може да се каже дека ова беше обично чудо, како чудото на Светиот оган. Црквата во чест на овој настан дури востанови и празник.
          Ако погледнеме во мистериозната слика на Свети Јован, ќе видиме загатка. Апостолското доба завршува, крајот на 1 - почетокот на 2 век. Повеќето од Апостолите - единаесет од дванаесет - веќе се погубени за името на Господ. Повеќето од седумдесетте апостоли исто така беа погубени. Во тоа време, единствениот жив сведок на Воскреснатиот Христос бил Апостол Јован. Од една страна, се чини дека зората на утринското сонце - Христос Спасителот - веќе завршува и доаѓа времето на жештините - времето на најголемата ера на прогонство на Црквата, која се повтори дури во 20 век.. Но, од друга страна, овој пат фрла мост до самиот крај на времето.        Затоа што Апостол Јован е последниот што ја испил чашата што му ја ветил Исус.
           На двајца браќа, апостолите Јован и Јаков, кои навистина сакале да ги разделат десното и левото седиште во близина на Исус, Господ им рекол: „Ќе ја пиете Мојата чаша и ќе се крстите со крштевањето со кое се крстив јас, но да се седи на Мојата десна или лева страна - не е од Мое да дадам, туку на кого му е подготвено од мојот Отец" (Матеј 20:23).
          И Јаков Заведеев навистина прв ја пие Чашата, прв е погубен за Христа, а Јован поминува низ времето и останува недопрен. Но, самата негова смрт е многу мистериозна, тој исчезнува без трага во градот Ефес. И ова исчезнување за време на почетокот на прогонството на Црквата навестува дека Црквата ќе продолжи да го чека враќањето на Христос. Чудото што секогаш се случувало на овој ден е доказ дека нашиот Господ доаѓа, нашиот Господ доаѓа. И тоа се случува за Црквата да не се измори од чекање. На крајот на краиштата, „заморот" на првите христијани, кои од ден на ден го чекаа Христос, е сосема разбирлив. Но Божјата намера не била да се ограничи само на Грците или на жителите на Мала Азија, туку сакал да ги преобрати и Русите. Господ има далечни планови за Чеченците, Кинезите, Индијците и другите народи, кој исто така мора да дојде кај Христа. Во тоа време, апостолите немаа поим дека постојат такви народи, но Бог знаеше дека за да се соберат светци и од овие народи, Неговото доаѓање ќе биде одложено. И за да не мислат христијаните дека Второто доаѓање никогаш нема да дојде, Господ покажува на крајот на апостолската ера такви чуда на исчезнување од овој свет на некои од најголемите светци.
          Смртта не го допре апостол Јован, тој исчезна од овој универзум во тело за да се врати повторно, како што му вели Бог во откровението на Јован Богослов: „Треба повторно да пророкуваш за народи и племиња и јазици и многу цареви“ (Отк. 10.11).
          Како што вели Откровението, Јован мора повторно да дојде на самиот крај и да ја објави истата Добра вест што апостолите им ја предале на црквите на самиот почеток. Ова ни дава да разбереме дека празникот Воскресение не се однесува само на Христос, туку на секој христијанин, бидејќи Христовото Воскресение е почеток на општото воскресение. А исчезнувањето на апостолот значи дека Христос целосно не зема од овде (душа плус тело), и целосно ќе влеземе во Царството на Отецот Небесен. Исчезнувањето на апостолот, чудата на обновувањето на телата што се случуваат на неговиот гроб, чудата што се случуваат на празниот свет гроб и тие безброј знаци и чуда што продолжуваат денес во црквите, означуваат дека нашата татковина е не тука! Нашата татковина е таму каде што е Бог! Нашата татковина е таму каде што е нашиот Татко!
        Бог знае дека е многу лесно човек да се приврзе за видливото и многу е лесно да заборави дека видливото е привремено, а невидливото е вечно. Може да се даде пример. Некој во 9 век рекол дека Царството Божјо веќе дошло, затоа што римските императори станале православни христијани, ги скршиле варварите, противниците трчале пред нив, сите народи веќе го слушнале Светото Евангелие и крајот на светот, всушност веќе дојде. Овој човек пет години подоцна завршил во затвор, каде што бил фрлен од најпобожниот римски император, кој ја прифатил ерес на иконоборство. Овој човек се викаше Теодор Студит. Тој мислеше дека земното римско царство може да стане Царство Божјо, а Господ „народно му објасни“ дека тоа не е така.
          Слична, но многу пострашна приказна се случила и со императорот Ираклиј, кој ги победил најголемите непријатели - Персијците. Иран лежеше пред нозете на Византија. Крстот е вратен на Голгота. Во тоа време низ народот се рашири мислењето дека крајот на светот брзо се приближува. Иран е поразен, Евангелието се рашири низ светот. Тие рекоа дека големиот византиски император ќе го победи Антихристот, а потоа ќе му ја даде својата круна на Христос. Но Господ малку ги исправи сите што мислеа така. Поминаа десет години, а Ерусалим беше заземен од муслиманите, кои, како диви варвари, зазедоа половина свет. Господ вака рекол: ниту едно царство на земјата нема да стане мое.
          Во Русија, исто така, имаше многу силен патриотски подем во 1914 година, се чинеше дека ова е најмоќната православна земја, остана да се врати светиот крст на Софија од Константинопол и ќе има огромен православен свет. Ентони Краповицки рече дека ќе дојде време кога Ерусалим ќе биде руска провинција. Се чинеше дека сето тоа ќе се оствари, но поминаа само три години, и дојде 1917 година, кога се пропадна, бидејќи царството на земјата не е способно да стане Царство Небесно.


sv.Jovan.Bogoslov.Prenos
          Празниот гроб на Јован Богослов сеуште е нем сеедок на фактот дека нема потреба да се бара прибрзаност кон земјата. Јован исчезна од светот, света Ирина исчезна од светот, Енох и Илија исчезнаа, што значи дека оваа земја мора да ја оставиме во тело. Ние сме скитници и вонземјани овде, но нашата татковина е на рајот, каде што мораме да ги насочиме нашите срца, умови и волја. Таму мораме да се вивнеме на крилјата на љубовта и да се надеваме дека ќе го најдеме нашиот вистински Татко и вистинскиот Цар на кралевите што не чека таму. За тоа сведочи денешното чествување на свети Јован Богослов.
          Сликата на Јоеан Богослов е орел кој се издигнува до небото. Често ни се чини дека главната работа е овде на земјата, но треба да се потсетиме на големата мистерија на Јован Богослов - празната гробница од која исчезна. Овој гроб не потсетуеа на небесната Татковина, каде треба да ги насочиме нашите срца, каде треба да го пренесеме својот капитал, каде треба: да си изградиме куќа и каде треба да се трудиме дење и ноќе.
          Господ нека ни помогне да не се држиме за земјата, туку да се стремиме кон небесниот Град, кој Јован го виде во своето Откровение.

Господ да ве благослови!

Свештеномаченик Даниил Сисоев

 

 Извор:

https://poukinasvetitestarci.blogspot.com/2022/05/blog-post_67.html?fbclid=IwAR0Wg_P0_CUkpS4pg2ZaQYR7VMAkx_X_AkJ3H9NS1jBzVdXCa_Cs8NkAhuI

 

 

 

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Чудото на иконата „Брзопослушничка’’

„Пред братската трпеза на ѕидот од памти век е напишана иконата на Пресвета Богородица. Веродостојност отците принесуваа и претходно и ние сега така се однесуваме, согласно нивните мислења, за изобразување на таа икона во времето на Свети Неофит, основач на тој манастир. Според историско мерење на времето од  Свети Неофит дури до нас протече веќе не помалку од 840 години, затоа што Свети Неофит живеел во XI век.

Повеќе...

Наука и Култура

Јануари 27, 2022

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на македонското американско наследство“ и за славење на македонскиот јазик, историја и култура на македонските Американци и нивниот „неверојатен придонес“ за Соединетите…
Декември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и психолошки силна приказна каде се претопуваат елементи на гротеска, хумор и егзистенцијалистичко преиспитување. Во наративот, како што во поговорот пишува Александар…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

Окт 23, 2021 Литература 1005
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на…

Познат научник тврди дека Бог постои

Сеп 28, 2021 Наука и Религија 5517
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле…

Цитати од Ван Гог што ќе ве инспирираат

Сеп 24, 2021 Ставови 749
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Рибарите знаат дека морето е опасно и бурата е страшна, но во овие опасности тие никогаш…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Свети Наум Охридски (02.07.2022 )

Митрополит Струмички Наум: Свети Наум Охридски (02.07.2022 )

Согласно опитот на сите Свети, единствен темел на вистинскиот духовен живот во Црквата е вистинската вера. Вистинска вера може да биде само една. Учеството во вистинската вера во Црквата истовремено...

БEСEДА  за угледувањe на мравкитe

БEСEДА за угледувањe на мравкитe

Вoлјата на Твoрeцoт, Кoј нè испратил вo oвoј свeт e да твoримe дoдeка смe вo свeтoт. Самиoт Гoспoд Исус запoвeда: Твoрeтe, стражарeтe! Oн ги фали oниe кoи ги умнoжуваат дадeнитe...

Архиепископ Антинојски Пантелејмон: За љубовта

Архиепископ Антинојски Пантелејмон: За љубовта

 Ако на пример, ние не ги надминеме границите на секојдневнието, ако не ги надминеме своите слабости, тогаш на кој начин нашата христијанска љубов се разликува од другите? Ако ги љубиме...

Митрополит Струмички Наум: Педесетница

Митрополит Струмички Наум: Педесетница

При толкувањето на евангелието за жената Самарјанка ви реков: „Водата што Богочовекот Христос ни ја дава, и која имајќи ја никогаш нема да ожедниме, е благодатта на Светиот Дух во...

БEСEДА за близина на Судијата

БEСEДА за близина на Судијата

За eдeн дeн, братe, мoжeш да ја дoбиeш цeлата вeчнoст. И за eдeн дeн, братe, мoжeш да ја изгубиш цeлата вeчнoст. Ти сe дадeни илјада дeнoви на зeмјата да сe...

Жарко Ѓоргиевски: Недела на Светите Отци од Првиот Вселенски Собор

Жарко Ѓоргиевски: Недела на Светите Отци од Првиот Вселенски Собор

Секој човек, па дури и најнесреќниот, жеден е за животот и постојано бега од смртта. Бог го создал човекот не за да умре и да се претвори во прашина, туку...

Митрополит Струмички Наум: Недела на Светите отци на Првиот Вселенски собор (12.06.2021)

Митрополит Струмички Наум: Недела на Светите отци на Првиот Вселенски собор (12.06.2021)

Да разбереш, односно да сфатиш – во духовно православна смисла, го означува просветлувањето на умот – со дарот на умно-срдечната молитва. Оти, какво е тоа сфаќање и разбирање без просветленост...

о.Михаил Трајковски: ВОЗНЕСЕНИЕ ХРИСТОВО - СПАСОВДЕН (02.06.2022)

о.Михаил Трајковски: ВОЗНЕСЕНИЕ ХРИСТОВО - СПАСОВДЕН (02.06.2022)

Колку прекрасна и радосна вест! Ако човекот во темнината на својот морален пад можел да ја наѕре светлината од божественото Сонце, кое се раѓало на Исток, сепак, сенката на сомнежот...

Митрополит Струмички Наум: Вознесение или превознесување? (01.06.2022)

Митрополит Струмички Наум: Вознесение или превознесување? (01.06.2022)

Ако Он не се жртвуваше на Крстот за нас и наше спасение, и ние не ќе можевме во Големиот Вход од Светата Литургија да се принесеме самите себе и целиот...

« »