логоFacebookTwitterYouTubeeMail

СВЕТО БОГОЈАВЛЕНИЕ НА ГОСПОД БОГ И СПАСИТЕЛ НАШ ИСУС ХРИСТОС (19.01.2022)

 

Ирмосː Крепкиот Господ во борбите, го откри дното на бездната и Својот народ го преведе по суво, а во неа ги потопи непријателите, зашто се прослави.

Господ – Царот на вековиите, во Јорданските води го обновува Адама изгниениот, и ги смачкува главите на земните што се вгнездиле во него, зашто се прослави.

Повеќе...


Одговара: отец Горан ТасескиПрашање од В. :

Благодарам што постоите, јас редовно ве пратам но се наоѓам во безизлезна ситуација, син ми загина во собракајка во градот под чудни околнисти ништо не не известија само рекоа така се случило а таа ноќ беше со негови другари три коли и со него еден другар, еве помина долго време немаше алкохол во крвта кај него редовно доаѓаат девојчиња другари и ден денес и ми прават и дома друштво но тие деца што беа таа ноќ со него веќе не се појавија се кријат од мене, знам дека неможам ништо да сменам но сакам да ја знам вистината а и кога собрав сили да ги прашам не ми одговорија. Тагата и болот се мои и после ова јас се правам знам дека грешам но одам на црква,  секој ден на гробот на мојот син,  тоа е за мене свето место и другчие незнам како да се однесувам се молам постам но пак знам дека грешам оти Господ рекол дека треба да простуваме а јас неможам да им простам не им посакувам ништо лошо но кога ми рече веднаш после тоа кога се случи (те молам прости ми) неколку пати јас ништо не одговорив само која сум јас да простувам и казнувам, животот од рај ми се претвори во пекол го имав највредното нешто мојот син кој за сите години овде на земјата ниту еднаш не ме увреди и не ми нанесе бол ми покажа само што е љубов што е сакање и туркам така механички дури немам сили да си го погалам другиот син што ми е до мене а сака да се приближи мислам рацете ми се кочат кога го галам знам дека сум грешна но едно незнам дали ќе се смили Господ над мене и ќе ми дозволи пак да си бидам со моето чедо. Простете и сама незнам зошто го правам ова но помолете се за мене и за моето чедо што веке не е со мене јас само тоа се молам да му е убаво во светот каде што е сега.

 

Одговор:
 


 Господ да ви дарува мир утесение добра волја и да ве чува во добро здравје . Вашата болка е навистина неизмерно голема , но очајот и безволноста кои сега ве потиснале  неја само ја зголемуваат и ве притискаат за да ја загубите присебноста да ви го заматат умот и со тоа да ве оддалечат од Бога , а преку Него ние постоиме преку Него ние се избавивне од гревот и смртта, преку Него се задобивне со живот вечен, та смртта повеќе нема сила да го држи човекот,  таа преку Воскресението Христово стана врата преку која се населуваме за живот вечен во
Царството Небесно.
Затоа дружете се  со нашиот Спасител Исуса Христа со Пресвета владичиа Богородица  / која ја знае потполно вашата болка / и сите светии преку молитвата  за да го оттргнете од вас каменот на тагата и очајот, преку добродетелноста бидете помошница  на вашиот син да се настани во Царството Небесно, а преку љубовта и простувањето кон вашите ближни трудете се да си направите пат со помошта Божја и на сите светии за да во свое време кога Бог ќе благоволи и вие да се настаните во Царството Небесно  и таму да се радувате заедно со вашиот син  со вашите ближни вечно неизменливо непрестано. Амин!

Христос Воскресна - затоа ние христијаните повеќе не жалиме за упокоените како оние кои не веруваат во Христа и со тоа немаат надеж.../ спореди послание до Сол. 413-./   се задобивне со живот вечен, та смртта повеќе нема сила да го држи човекот,  таа преку Воскресението Христово стана врата преку која се населуваме заживот вечен во Царството Небесно.Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 2616
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2411
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Чудото на иконата „Брзопослушничка’’

„Пред братската трпеза на ѕидот од памти век е напишана иконата на Пресвета Богородица. Веродостојност отците принесуваа и претходно и ние сега така се однесуваме, согласно нивните мислења, за изобразување на таа икона во времето на Свети Неофит, основач на тој манастир. Според историско мерење на времето од  Свети Неофит дури до нас протече веќе не помалку од 840 години, затоа што Свети Неофит живеел во XI век.

Повеќе...

Наука и Култура

Декември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и психолошки силна приказна каде се претопуваат елементи на гротеска, хумор и егзистенцијалистичко преиспитување. Во наративот, како што во поговорот пишува Александар…
Октомври 23, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на дијалог. Тематските определби на песните почиваат врз различните емоционални, општествени, политички и интерперсонални набои на авторите; човечкото дистанцирање и поезијата…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Свети Јован Крстител (19.01.2022)

Митрополит Струмички Наум: Свети Јован Крстител (19.01.2022)

Свети Јован Крстител е и икона и почеток на тајната на новозаветното и есхатолошко свештенство, и почеток на крајот на старозаветното: „Јас треба од Тебе да бидам крстен, а Ти...

Митрополит Струмички Наум: Богојавление (18.01.2022)

Митрополит Струмички Наум: Богојавление (18.01.2022)

Кога читаме за божествените работи, може да разбереме нешто со разумот, ама сфаќаме или проникнуваме само со духовниот разум – со преобразениот и просветлен разум; а може да  ни се...

Митрополит Струмички Наум: Обрезание во срцето, по Дух (13.01.2022 17:42)

Митрополит Струмички Наум: Обрезание во срцето, по Дух (13.01.2022 17:42)

Ако внимателно ја погледнеме оваа молитва, во неа ќе ги препознаеме историските периоди на Стариот и Новиот Завет, како и бесконечниот период на Царството Небесно, кој веќе е и уште...

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2022)

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2022)

Смирената наша молитва од Света Гора е да се подвизуваме сите против нашето самољубие, со цел да дојди во нашите срца, во нашите семејства, во татковината ни и во светот...

БEСEДА  за Рут

БEСEДА за Рут

И Бoг нарeдил сo Свoјата прoмисла, Рута да излeзe на нивата на бoгатиoт Вoз за да сoбира класјe. А Вoз ја видeл Рута и ја пoбарал за сoпруга кај Нoeмина....

Митрополит Струмички Наум: Различни блаженства (18.12.2021)

Митрополит Струмички Наум: Различни блаженства (18.12.2021)

Гледаме дека Господ се поистоветува (дури и најмногу) со секој еден страдалник. Затоа, секогаш кога со своето богатство ќе му помогнеме на еден од овие најмали Христови браќа што страдаат,...

Митрополит Струмички Наум: За мачеништвото (10.12.2021)

Митрополит Струмички Наум: За мачеништвото (10.12.2021)

Активирањето на благодатта со чинот на самото Свето Крштение редовно се случувало во првата Црква: кога луѓето се крштевале возрасни и кога пред тоа Крштение имало тригодишна подготовка. За време...

БEСEДА  за цeлта на раздeлувањe на дарoвитe, службата и звањeтo

БEСEДА за цeлта на раздeлувањe на дарoвитe, службата и звањeтo

Затoа Свeтиoт Дух ги раздeлил дарoвитe и направил eдни апoстoли, други прoрoци, трeти благoвeсници, пастири и учитeли, та свeтиитe, oднoснo христијанитe, да сe усoвршат. Какo штo сe пoдeлeни чeста и...

« »