логоFacebookTwitterYouTubeeMail

СВЕТО БОГОЈАВЛЕНИЕ НА ГОСПОД БОГ И СПАСИТЕЛ НАШ ИСУС ХРИСТОС (19.01.2022)

 

Ирмосː Крепкиот Господ во борбите, го откри дното на бездната и Својот народ го преведе по суво, а во неа ги потопи непријателите, зашто се прослави.

Господ – Царот на вековиите, во Јорданските води го обновува Адама изгниениот, и ги смачкува главите на земните што се вгнездиле во него, зашто се прослави.

Повеќе...


Од архивата на Преминпортал

ОДГОВОРИ:

Прашање од Драко: Кој е Салве?

Дарко светиот апостол Павле пред да постане христијанин бил нивни жесток гонител и се викал Савле за ова поопширно можеш да прочиташ во Делата Апостолски ( 9 глава).


   Прашање од Билјана:  Сакам да добијам подетални информации за црквата Св.Јован Опсечен во с.Ржановце слушнав дека била многу убава.Дали можам да ја посетам?, дали претходно треба да го најавам моето присуство таму?, како да стигнам таму- тој дел од Македонија воопшто не ми е познат ,односно немам престава каде воопшто се наоѓа црквата.

 Билјана, подетални информации за оваа црква и за тоа кога може  да ја посетите секако дека најдобро можете да добиете од парохискиот свештеник кој ја опслужува.Но јас лично би ви упатил една забелешка на тоа како ја именувате оваа црква, за Ваша информација ние имаме црква посветена на св.Јован Крстител , св,Јован Богослов, св.Јован Златоуст, св.Јован Дамаскин и други но црн св.Јован ,св,Јован опсечен и слично не постојат и затоа не би требало така да ги ословуваме светителите.

Прашање од Емилијаа: Моето прашање се однесува на можноста за контакт со духовен отец. Знам дека некои од нив служат во Св. Горгија во Криви Дол. Како да дојдам во контак со нив.
И подпрашање само кратко околу делувањето на духовниот отец со луѓето кои доаѓаат при него.

 

Емилија , навистина ме радува што сакате да остварите контакт со духовен отец, за што можете да се обраите во било кој од храмовите во скопската епархија а ако веќе сте се одлучиле за свестениците кои богослужат во манастирот св. Георгиј” во Криви Дол тогаш тоа може  да го направите во недела по завршувањето на светата Литургија.

sv.petka.pet10.jpg

Цане, доколку навистина имаш желба да дознаеш нешто повеќе за животот и делата на овој свет човек.јас би ти препорачал да ја прочиташ книгата која е издадена од Светиот Архијерејски Синод на Македонската Православна Црква, во 2001 година а ја приредил професорот Борис Бошковски ,кој патем бил и негов ученик кога свети Јован Шангајски и Битолски бил професор во Битолската Богословија. А што се однесува до твојот предлог за негово чествуванје во македонскиот храм во Лос Ангелес тоа сепак би требало да го произнесеш  на владиката Методиј со кого лично се познаваш засто сепак тој е надлежен архијереј на Американско- канадската епархија.


--
Љубинка, доколку се случи Вашата идна снаа да забремени пред венчавката, сепак венчавањето ќе може да се изврши зашто ако веќе детето е зачнато во неблагословена заедница тогаш да не дозволиме тоа и да се роди во таква неблагословена заедница.

  Одговори на Вашите прашања

 

Посети:{moshits}

 


Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 2597
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2390
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Чудото на иконата „Брзопослушничка’’

„Пред братската трпеза на ѕидот од памти век е напишана иконата на Пресвета Богородица. Веродостојност отците принесуваа и претходно и ние сега така се однесуваме, согласно нивните мислења, за изобразување на таа икона во времето на Свети Неофит, основач на тој манастир. Според историско мерење на времето од  Свети Неофит дури до нас протече веќе не помалку од 840 години, затоа што Свети Неофит живеел во XI век.

Повеќе...

Наука и Култура

Декември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и психолошки силна приказна каде се претопуваат елементи на гротеска, хумор и егзистенцијалистичко преиспитување. Во наративот, како што во поговорот пишува Александар…
Октомври 23, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на дијалог. Тематските определби на песните почиваат врз различните емоционални, општествени, политички и интерперсонални набои на авторите; човечкото дистанцирање и поезијата…

Беседи

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2022)

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2022)

Смирената наша молитва од Света Гора е да се подвизуваме сите против нашето самољубие, со цел да дојди во нашите срца, во нашите семејства, во татковината ни и во светот...

БEСEДА  за Рут

БEСEДА за Рут

И Бoг нарeдил сo Свoјата прoмисла, Рута да излeзe на нивата на бoгатиoт Вoз за да сoбира класјe. А Вoз ја видeл Рута и ја пoбарал за сoпруга кај Нoeмина....

Митрополит Струмички Наум: Различни блаженства (18.12.2021)

Митрополит Струмички Наум: Различни блаженства (18.12.2021)

Гледаме дека Господ се поистоветува (дури и најмногу) со секој еден страдалник. Затоа, секогаш кога со своето богатство ќе му помогнеме на еден од овие најмали Христови браќа што страдаат,...

Митрополит Струмички Наум: За мачеништвото (10.12.2021)

Митрополит Струмички Наум: За мачеништвото (10.12.2021)

Активирањето на благодатта со чинот на самото Свето Крштение редовно се случувало во првата Црква: кога луѓето се крштевале возрасни и кога пред тоа Крштение имало тригодишна подготовка. За време...

БEСEДА  за цeлта на раздeлувањe на дарoвитe, службата и звањeтo

БEСEДА за цeлта на раздeлувањe на дарoвитe, службата и звањeтo

Затoа Свeтиoт Дух ги раздeлил дарoвитe и направил eдни апoстoли, други прoрoци, трeти благoвeсници, пастири и учитeли, та свeтиитe, oднoснo христијанитe, да сe усoвршат. Какo штo сe пoдeлeни чeста и...

Жарко Ѓоргиевски: ЕВАНГЕЛИЕ ЗА ЗЕМНИТЕ ГРИЖИ

Жарко Ѓоргиевски: ЕВАНГЕЛИЕ ЗА ЗЕМНИТЕ ГРИЖИ

  Господ Исус Христос донел со Себе и претставил пред луѓето безбројни и незамисливи богатства небесни и ги поканил сите да земаат без мерка, јавно и слободно, но само под...

Митрополит Струмички Наум: Кој се допре до Мене? (04.12.2021)

Митрополит Струмички Наум: Кој се допре до Мене? (04.12.2021)

  На првиот степен од духовниот раст вистинско допирање до Христос е очистувањето на срцето од страстите преку исполнувањето на Неговите заповеди, во рамките на целосрдечното послушание. На вториот степен...

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни односи. Религиозниот човек размислува во рамките на првата категорија, а црковниот човек размислува и дејствува во откровението на втората...

« »