логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

Според монахињата, луѓето најчесто доаѓаат во црква кога имаат мака, односно кога ќе сфатат дека сѐ зависи од БогаМанастирот често го посетуваат странски туристи

Во посета на беровскиот манастир „Свети Архангел Михаил“


Опколен со борова шума, на излезот од градот Берово, на патот што води кон браната и езерото, женскиот манастир „Свети Архангел Михаил“ со години го негува светот на молитвата. Главната порта гледа кон градот. Речиси секојдневно седната на дрвена клупа пред портата на црквата сестра Синклитикија, игуменијата на манастирот, со насмевка на лицето ги пречекува гостите. Веќе 17 години е заветена на монашки живот. Токму потрагата кон совршенството ја донела и до беровскиот манастир. Таа е магистер по менаџмент со човечки ресурси, на тема „Организација на монашкиот живот во Македонија“.
Вели дека тоа ѝ помогнало да направи ред во манастирот и верскиот живот во него да го издигне на повисоко ниво.

- Ако сакаш да имаш успех во духовниот живот, не смееш да го одбиеш послушанието од духовниот отец. Така со благослов на владиката Наум јас дојдов тука - вели сестра Синклитикија.

Со нејзината отвореност кон луѓето ги привлекува посетителите да влезат во црквата и да се запознаат со православната вера.

- Човек се пречекува само со добра мисла. Мое послушание е да ги угостам посетителите на манастирот. Дури и светителката чие монашко име го носам била таа што ги собирала луѓето - раскажува монахињата. Вели дека луѓето најчесто доаѓаат во црква од радост и мака, односно кога ќе сфатат дека сѐ зависи од Бога.

- Јас сум тука за секој верник и добронамерник. Можам да ја ислушам неговата мака или, пак, дилема во животот, но ќе се обидам и да дадам совет - додава сестра Синклитикија.

Манастирот често е посетен од туристи, кои најмногу ги сакаат домашно приготвеното слатко од шумски јагоди и сирењето со зачини. Покрај овие специјалитети, монахињите изработуваат и разни црковни предмети. Сето тоа е изработено рачно, а со заработувачката од продажбата ги уредуваат конаците и дворот на манастирот.

Легендата за Султана

Уште на влезот во манастирот со разигран глас монахињата почнува да ја раскажува приказната за градењето на храмот. Вели дека во една од легендите се говори дека градењето на црквата и манастирот се одвивало под многу тешки услови.

- Првата манастирска црква во Берово е изградена во периодот од 1815 до 1818 година. Била осветена во 1818 година, а на нејзиното осветување присуствувал и македонскиот христијански просветител Јоаким Крчовски - објаснува сестра Синклитикија.

Вели дека во почетокот на 19 век Берово било селска населба, со околу двесте куќи и само со една мала и дотраена црква. Затоа, тогашните поугледни беровци решиле да изградат нова црква на местото наречено Могила. Парохискиот свештеник, поп Пецо, бил задолжен да обезбеди дозвола за градба од валијата, кој дал дозвола за градба, но под многу тешки, неостварливи услови.

- Црквата требала да биде изградена ниско под нивото на патот и да не се гледа, градењето да заврши за четириесет дена, а поп Пецо најмалата своја ќерка, Султана, да ја даде во харемот. Но условите не ги обесхрабриле беровци во нивната намера. Со голем труд и пожртвуваност на верниците црквата била изѕидана и покриена со камени плочи за четириесет дена. За да не биде забележлива, надворешниот ѕид бил премачкан со саѓи и со вар - раскажува монахињата.

Потоа, кога валијата видел дека црквата е изградена над земјата по истекувањето на рокот, многу се налутил, и наредил тројцата црковни настојници веднаш да бидат убиени пред црквата, а бидејќи Султана избегала во Ќустендил, поп Пецо бил затворен. Како што раскажува сестра Синклитикија, тој бил пуштен од затвор по три години, а неговата ќерка се вратила во Берово кога разбрала дека комитите го убиле валијата.

Темелите на првиот женски манастир се подигнати дваесет години по изградбата на манастирската црква. Првите калуѓерки во манастирот биле снаата и ќерката на поп Ристо, зет на поп Пецо.

Икона на пророкот Ное

Манастирската црква во полутемнината на нејзината внатрешност крие икони сликани во специфичен стил. Од првобитниот иконостас е зачувана само една икона со претставата на светиот пророк Ное, изработена во 1818 година.

Типикот на манастирот, и покрај локацијата (во самиот град) и посетеноста, е светогорски. Едно катче на катот во внатрешноста на црквата денес е претворено во мал параклис посветен на св. Григориј Палама.

-Во суштина средбата со било којчовек во нашиот живот е еден испит за нашата њубов кон Бог. Љубовта од Бог ја имаме изобилно во секој миг од нашето постоење, без оглед на тоа колку сме ние свесни за тоа или не. Единствен проблем на нашиот живот е како ние возвраќаме на таа љубов, што се однесува до љубов кон луѓето, еднаш треба да си решиме дека ќе им даваме љубов без да ја бараме од нив, па ќе си бидеме мирни. Славете го тоа како предизвик, како врвно сведоштво Христово во овој свет-да го љубиш оној што ти прави зло - ја цитира монахињата мислата од митрополитот Наум.

- Единствено нешто што бараме од верниците и од посетителите е да го почитуваат нашиот ред во манастирот - вели сестрата.

Многу често комуницираат со монахињите од Романија, како и со тие од Грција. Таму, како што додава монахињата, без оглед на нивниот однос кон МПЦ-ОА, секогаш се добро пречекани.
Монахињата ќе ја изработи и иконата на Свети Архангел Михаил во мозаик

Училиште за мозаици


Една од идеите на сестра Синклитикија е во манастирот да се направат простории во кои би се изработувале мозаици. Таа веќе пет години се занимава со овој вид уметност. Техниката ја научила кај професорот Благоја Кузмановски, кој всушност го открил нејзиниот талент.
- Ако активно работам, еден мозаик го правам за месец и пол. Најмногу ги правам навечер, што ми помага за концентрација кога ја кажувам молитвата. Сега се подготвувам да ја направам иконата на свети Архангел Михаил во мозаик - додава сестрата.

 

Автор: Радмила Заревска Фотографија: Игор Бансколиев

Извор: http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=72313853588&id=9&setIzdanie=22935

 


Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3220
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3060
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Чудото на иконата „Брзопослушничка’’

„Пред братската трпеза на ѕидот од памти век е напишана иконата на Пресвета Богородица. Веродостојност отците принесуваа и претходно и ние сега така се однесуваме, согласно нивните мислења, за изобразување на таа икона во времето на Свети Неофит, основач на тој манастир. Според историско мерење на времето од  Свети Неофит дури до нас протече веќе не помалку од 840 години, затоа што Свети Неофит живеел во XI век.

Повеќе...

Наука и Култура

Септември 26, 2022
TViTer448

„Турска бања“ на Националната галерија изложена во Европска престолнина на културата за 2022, Нови Сад

„Ваквите претставувања отвораат врати за идни билатерални соработки помеѓу нашите земји. Особена чест и задоволство е за Националната галерија да биде дел од ваков исклучителен настан. Значението на учеството е дотолку поголемо бидејки ние како институција
Јули 24, 2022
TViTer319

ТРКАЛЕЗНА МАСА ЗА ПОДАТОЦИТЕ ЗА Е-ТРГОВИЈАТА ВО НАШАТА ЗЕМЈА

Од АЕТМ велат дека со оваа тркалезна маса, Асоцијацијата за е-трговија на Македонија и Државниот завод за статистика иницираат соработка меѓу засегнатите институции и се вклучуваат во напорите за започнување на јавно-приватен дијалог помеѓу релевантните…

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Јан 27, 2022 Друго од култура 722
Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на…

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Дек 28, 2021 Литература 821
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

Окт 23, 2021 Литература 1403
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на…

Беседи

Митрополит Тимотеј: † ВОЗДВИЖЕНИЕ НА ЧЕСНИОТ И ЖИВОТВОРЕН КРСТ - КРСТОВДЕН

Митрополит Тимотеј: † ВОЗДВИЖЕНИЕ НА ЧЕСНИОТ И ЖИВОТВОРЕН КРСТ - КРСТОВДЕН

Честопати може да се слушнат прашања од наши верници за значењето на овие зборови. Што значи да се земе својот крст? Секој човек има свој крст и тој ќе го...

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Тоа бил празникот на христијанското царство, кое се родило под закрилата на Крстот, во денот кога царот Константин го видел Крстот над кој пишувало:: „Со ова ќе победиш…” Тоа е...

Митрополит Струмички Наум: Воздвижение на Чесниот Крст (26.09.2022)

Митрополит Струмички Наум: Воздвижение на Чесниот Крст (26.09.2022)

Ако некое страдање (Крст) ни предизвикува очај наместо радост, тоа е знак дека треба да го смениме нашиот однос со Бог, односно знак дека нашиот однос со Бог сигурно е...

Беседа на г. Дамаскин, Митрополит на Додимотихо, Орестиада и Суфли

Беседа на г. Дамаскин, Митрополит на Додимотихо, Орестиада и Суфли

Како што видовте на Светата литургија, на двата јазика, сите заедно ја служевме оваа литургија без да постои прекин или пречка. Познато ми е за да дојдеме до овој момент,...

Митрополит Струмички Наум - Напразно потрошено време

Митрополит Струмички Наум - Напразно потрошено време

Што правиме ние? Најчесто, не се трудиме доволно да ги извршуваме нашите дневни обврски во послушание, свесно и согласно Божјите заповеди – во слава Негова и за добро на ближните,...

арх. Андреј (Конанос) - Јас имам нешто добро, а тој- не!

арх. Андреј (Конанос) - Јас имам нешто добро, а тој- не!

Непријателот веќе не го попречува духовниот живот, но настојува да го оскверни, а потоа и да го уништи тоа што е стекнато на тој пат. Тој ти всадува славољубие и...

Митрополит Струмички Наум – Рождество на Пресвета Богородица (2022)

Митрополит Струмички Наум – Рождество на Пресвета Богородица (2022)

Освен ова благодатно проникнување, проземање, друг начин на постоење и спасение за нас, христијаните, е невозможен, и незамислив. Ние не сме етичко тело, ние сме Тело Христово – еден со...

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Во Ветената земја - Палестина, дадена на израилскиот народ од Бога, во планините на Галилеја се наоѓа градот Назарет. Во тоа време тој бил толку непознат и малку важен, што...

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Девата се раѓа од неплодна утроба, но дури и да била плодна, рождеството пак би било чудесно. О, големо чудо! Штом времето на сеење поминало, тогаш жетвата дошла; штом огнот...

« »