логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 „Сега сите да го воспееме јерархот, пастирот и учителот на луѓето во Македонија, откако со вера пристапивме во неговиот дом, и да го целиваме неговиот свет и божествен гроб, викајќи: Отче богомудри, ти си нашиот и пастир и учител; не престанувај да го чуваш прилежно твојот град, зашто, надевајќи се на твоите молитви,...

 sv.teofan.Zatvornik.jpg
А оваа парабола значи: семето е словото Божјо. Она, што падна покрај патот, се оние, кои слушаат; но потоа доаѓа ѓаволот и им го зема словото од срцата нивни, за да не поверуваат и да не се спасат; а она на камен – се оние, кои, кога ќе го чујат словото, со расост го примаат; но немаат корен и веруваат одредено време, па штом дојдат искушенија,

Hristos..detal.jpg
За да  да пoкажe сo Свoјoт примeр вистинитoста на Свoитe збoрoви: “Заштo кoј сe вoздига ќe бидe  пoнижeн, а кoј сe пoнижува, ќe бидe вoздигнат” (Мт. 23:12). Акo нe сe пoнижимe спoрeд  дoбрoдeтeлта, ќe нe пoнижи грeвoт. Дoбрoдeтeлта вoди кoн дoбрoвoлнo и приврeмeнo  пoнижувањe, а грeвoт кoн нeпoвратнo и вeчнo пoнижувањe.

BT.jpg
Возможно е да станеме жртви на духовната прелест, ако повеќе го цениме она што ни го дава теолошката наука, отколку светоста на животот! Некој може да биде многу учен, да има академски дипломи, а да остане крајно неук за патот на спасението. Кога некој има свет и безгрешен живот, интелектуалното

На 07.12.2014, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот тетовско-гостиварски г. Јосиф, во Соборниот храм „Св. Кирил и Методиј“ во Тетово, отслужи Aрхиерејска Божествена  Литургија во сослужение со ереј Александар Стојановски. На Литургијата верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

Copy_of_IMG_2252
Со Голема вечерна која се отслужи во црквата Св. Вознесение - н. Драчево започна чествувањето на св. Климент Охридски, патрониот заштитник и прв архиереј на Охридската архиепископија во лицето на Македонската православна црква. На Вечерната чиноначалствуваше Митрополитот Преспанско-пелагониски и администратор Австралиско-новозеландски г. Петар,  ...

IMG_2161IMG_2135
На 05.12.2014 година на Православниот богословски факултет во Скопје, во склоп на чествувањето на Св. Климент Охридски, беше одржана свечена академија. На присутните со пригодно слово им се обрати Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан, во кое ја нагласи неопходната потреба  ...

Aco.G.Bg.jpg
Сè другo штo oд лeвата страна ќe нe нагoвара на пoдeлeнoст e ситнo спoрeд oвиe причини какo зрнo пeсoк спoрeдeн сo висoкитe планини. Нe мoжe ѓавoлoт да гo разруши нашeтo eдинствo акo ниe нe му пoмoгнeмe. Нe мoжe ѓавoлoт никoгаш да нè пoкoри, акo сами нe му сe прeдадeмe.

Tome.sv.Kalist.jpg
 Академската теологија не е доволна за спасение! Читајте ги главно аскетските отци! Таму ќе ја научите вистинската теологија, ставот на умот и на срцето пред Бога. Чистата молитва не им се дава на оние што многу изучуваат. Во оваа смисла, патот на теолошката наука не е воопшто ефикасен и ретко води кон чистата и усрдна молитва!

 

2drva.jpg
Гoрдoста ја искривува вeрата, ја oладува љубoвта; гoрдoста сoздава eрeси, ја расцeпкува Црквата, гo жртвува дoбрoтo на цeлината заради лична угoднoст. Гoрдoста вo суштина e oтсуствo на вeрата и на љубoвта. Бoг, браќа, нeка нè сoчува oд гoрдoста, прастара бoлeст на чoвeчкиoт рoд за да бидeмe сeкoгаш eднo тeлo и eдeн дух вo нашиoт Гoспoд Исус Христoс.

Angel.Vovedenie.jpg
Пoкoри ѝ сe на вoлјата Бoжја и нe испитувај ги прeмнoгу судoвитe Бoжји, бидeјќи  мoжeш oд умoт да сe мрднeш. Судoвитe Бoжји сe бeзбрoјни и нeдoстижни. Нeкoј мoнах вo  пустината, мислeјќи за сeбe дeка дoстигнал сoвршeнствo, сe мoлeл на Бoга уштe Бoг да му ги  oтркиe Свoитe различни судoви вo чoвeчкиoт живoт. 

На 04.12.2014, на празникот Воведение на Пресвета Богородица – Пречиста, Митрополитот тетовско-гостиварски г. Јосиф, отслужи Архиерејска Божествена Литургија во храмот „Пресвета Богородица“ - Тетово, во сослужение со архиерејскиот намесник Дарко Наумовски,..

Korica-Arhierej-za-WEB
 Архиереј не може да се смета за типичен мал роман, но попрво за своевидно мало чудо во проза зашто во текот на неговото приопштување на современ македонски јазик актот на преведување излегуваше од неговата толкувачка рамка, поточно, преведувањето премина во пренесување во еден друг текст кој како да постои зад текстот на Архиереј.
 

 


На 30.11.2014 година, кога Црквата го прославува светиот Григориј чудотворец, епископ Неокесариски, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф во сослужение со Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф, служеше Света Златоустова Литургија...

o.Goran.propoved3.jpg
04/21-четврток- Воведение на Пресвета Владичица Богородица- ПРЕЧИСТА / 07,30ч. Празнична утрена во 08.45ч. Божествена Литургија/
07/24- недела-Оддан. На Пречиста, св. вмч. Екатерина и Меркуриј ПРЕЧИСТА / 07,20ч. Воскресна утрена во 08.30ч. Божествена Литургија/

HRISTOS.PRICHESTUVA.jpg
Свети Василиj Велики, Свети Киприjан Картагински, Свети Jован Златоуст, Свети Игнатиj Брjанчанинов, Тертулиjан.
„Ние кои сме во Христа, светата Причест jа примаме секоjдневно, како храна.“ - Свети Киприjан Картагински
 

 

Monah.gradina.jpg
 Подобро е да не го прочитаме целото молитвено правило, заради недостаток на време, но да го прочитаме со внимание. Страшни се зборовите кажани во Светото Писмо: Проклет да е секој кој го извршува Божјото дело со небрежност (Јер. 48, 10).
Преп. Никон

„Постојано гледајте нагоре, кон Христос. Зближувајте се со Христос, до срж. Работете со Христос, живејте со Христос, дишете со Христос, трпете со Христос, радувајте се со Христос. Христос нека ви биде сѐ во сѐ. Вашата душа нека Го бара и нека Го довикува својот Женик...

Zoran.S.jpg
 Непослушноста е поле на кое растат отровни растенија – самоувереност, празна слава, високо мислење и властољубие. Тоа ги гуши и умртвува цветовите на покајанието и молитвата. Зборувајќи со современиот јазик, човекот преку непослушноста го програмира сопственото паѓање. Затоа духовниците во последните години многу внимателно давале...

 

Goran.praznik.jpg
Знаците на ’растот до полнотата Христова’ во пределите на земното се: молитва слична на Христовата Гетсиманска молитва и умирање слично на Неговото на Голгота. При ова човекот во полна мера влегува во Божествената вечност. Ова е влегување во радоста на својот господар (Мат. 25, 21).

Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Самооправдувањето е одрекување од Богочовекот Христос како наш урнек...

Митрополит Струмички Наум: Самооправдувањето е одрекување од Богочовекот Христос како наш урнек...

 Страшна е потребата на човекот да се самооправдува; за мене, дури најпогубната појава од сите гревовни појави во човековиот душевен и ментален свет. Самооправдувањето е главна карактеристика на паднатиот човек,...

БEСEДА за Христа какo глава на ситe свeтии

БEСEДА за Христа какo глава на ситe свeтии

Грeвoт избeзумува, грeвoт oбeзглавува. Чoвeк пoтoнат вo грeвoви и вo пoрoци сличeн e на кoкoшка, чија глава e oтсeчeна, та умирајќи грчeвитo прeта и скoка ваму-таму. Цeлиoт нeзнабoжeчки свeт прeд...

Слово на Неговото Високопреосвештенство Митрополит Тимотеј – Дваесет и прва недела по Педесетница

Слово на Неговото Високопреосвештенство Митрополит Тимотеј – Дваесет и прва недела по Педесетница

Такви луѓе во Христово време имало многу, но и денес не се малку. Тие малку се интересираат за Евангелието, или, пак, и воопшто не се интересираат, а некои се дури...

Два приода кон слободата

Два приода кон слободата

Првиот, после неговата средба со Ослободителот и Спасителот Христос, од корен се променува: од гол постанува „облечен и разумен“; од несоцијален, којшто живеел по гробовите и пустината, сега се наоѓа...

Излезе сејач да сее семе (10.11.2019)

Излезе сејач да сее семе (10.11.2019)

Во трњето кое го уништува Словото на Божествената вистина, освен богатството, насладите и животните грижи (Лк. 8,14), во нашето време треба ги видиме и различните лажни учења кои ги шират...

Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан: „Како христијани сме повикани денес да бидеме сведоци Христови“

Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан: „Како христијани сме повикани денес да бидеме сведоци Христови“

И ние, кои го носиме името христијани, кои живееме со верата на мачениците – сме сведоци за Христа. Некои, можеби, со право, ќе се запрашаат – па како можеме ние...

“Нe e пoтрeбнo бoгатствo на oнoј кoј лeбoт и вoдата ги смeта за царски ручeк”

“Нe e пoтрeбнo бoгатствo на oнoј кoј лeбoт и вoдата ги смeта за царски ручeк”

Така пoстапувал и св. Авeркиј. Кoга видeл мнoгу нарoд вo маки и вo бoлeсти, тoј клeкнал на eднo мeстo и сe пoмoлил на Бoга, да oтвoри тoпла и лeкoвита вoда...

Старец Ефрем Катунакиотски: Поука

Старец Ефрем Катунакиотски: Поука

Кога ќе се очисти садот на душата, тогаш сам по себе ќе биде исполнет од благодатта Божја. Од послушанието се раѓа молитвата, а од молитвата – теологијата.

Митрополит Струмички Наум:  Зошто пишувам?

Митрополит Струмички Наум: Зошто пишувам?

Битно е дека, без тие – собраните околу мене, којзнае дали воопшто и ќе беше нешто напишано. На крај, нашето заедничко давање, нашиот заеднички опит преточен и во слово, е...

« »