логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

ИНИЦИЈАТИВЕН ОДБОР ЗА ИЗГРАДБА НА ХРАМОТ „ВОВЕДЕНИЕ НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА ВО ХРАМОТ – ПРЕЧИСТА“ ВО НАСЕЛБА РАЧА
ОХРИД
Фалете Го со милозвучни кимвали, фалете Го со кимвали громогласни...
(Псалми, 150,5)

Почитувани верници, драги браќа и сестри,

Да Ѝ благодариме на Пресвета Богородица што благоизволи да го обновиме овој преубав храм, кој е украс во нашето село и кој така хармонично се слеа во природните убавини што Бог ги дал овде.
Да се помолиме да ни даде сили целосно да го завршиме, да го живописаме и најпосле осветиме, а за тоа ќе треба да придонесеме сите. Затоа, знаејќи дека е бескрајна радоста во срцето на верникот кога во животот ќе му биде понудена можноста да дарува, Ве замолуваме и Ве повикуваме сите да ни помогнете со парични донации за доизградба на новиот храм.
Во моментот потребни ни се донатори и донации за купување на црковни камбани/ѕвона потребни за  камбанаријата при храмот. Црковните камбани овој пат нека бидат повик за нашата дарежливост. Да даруваме за да сите заедно еден ден бидеме сведоци на звукот на уште една камбанарија, а со тој чин и на пренесувањето на убавиот и радосен глас, на добра и блага вест за наскоро осветување на овој храм. Токму биењето на ѕвоната набрзо да го означат почетокот на богослужението на овој храм – за слава на Бога.
Да помогнеме за да набрзо го доизградиме и разубавиме новоподигнатиот храм Божји во населбата Рача- Охрид. Камбанаријата да ги добие своите камбани. А сите ние да се зарадуваме на нивното чукање.
Жиро сметка на манастирот е :
530-0003019 452-68 Пресвета Богородица - Пречиста во с.Велестово
Пресвета Богородица да не крепи во подвигот, да нѐ радува со нејзината неискажлива милост!Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

Митрополит Струмички Наум: СУШТИНСКО НЕДОРАЗБИРАЊЕ

Митрополит Струмички Наум: СУШТИНСКО НЕДОРАЗБИРАЊЕ

Не можат меѓу себе да се разберат оној што, бранејќи го својот национален идентитет – ги губи и истиот и својот христијански идентитет, со оној што бранејќи го својот христијански...

Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф:

Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф:

 На патот кон вечното блаженство секогаш има безброј пречки и искушенија. И ова што ни се случува во денешницата е едно искушение, кое со вера, со надеж и со љубов...

Митрополит Методиј - МЕЃУ ПОКАЈАНИЕТО И ПРАВДАЊЕТО

Митрополит Методиј - МЕЃУ ПОКАЈАНИЕТО И ПРАВДАЊЕТО

Духовниот живот не се состои од некакво израмнување на нашите сметки со Бога. Зашто, она што е содржина на нашата побожност, не треба да го извршуваме затоа што тоа така...

Митрополит Струмички Наум:  На Крстот Твој се поклонуваме, Христе (21.03.2020)

Митрополит Струмички Наум: На Крстот Твој се поклонуваме, Христе (21.03.2020)

Деца, разните страдања, при градењето на личносниот однос со Бог, нема да нѐ одминат; ако не поради недоволниот подвиг, тогаш секако поради нашата грешност и суета. Бог најубаво, наместо нас,...

 о. Горан Стојчевски: ЛИТУРГИСКИ МИГ ВО СЕКОЈДНЕВНИОТ ПОДВИГ

о. Горан Стојчевски: ЛИТУРГИСКИ МИГ ВО СЕКОЈДНЕВНИОТ ПОДВИГ

За мене е подобра видливата убавина, отколку убавината изразена во зборови, претпочитам богатство, што е во рацете, отколку богатство вообразено на сон; сакам мудрост, која не сјае на зборови, а...

БEСEДА  за Oтeцoт и Синoт

БEСEДА за Oтeцoт и Синoт

 Физичкиoт свeт би бил сиoт вo тeмнина да нe e свeтлината oд Сoнцeтo. А духoвниoт и мoралниoт свeт, и сиoт чoвeчки живoт, би бил тeмнина, акo нe e свeтлината штo...

Фејсбук православие (07.03.2020)

Фејсбук православие (07.03.2020)

На пример, оној кој нема барем просветлување на умот не може јавно да се занимава со световни теми, а никако, пак, со сложени теолошки теми. Световни теми се: политика, туѓи...

Прот. Александар Шмеман: ПРИКАЗНАТА ЗА СТРАШНИОТ СУД- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (7)

Прот. Александар Шмеман: ПРИКАЗНАТА ЗА СТРАШНИОТ СУД- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (7)

 Христос рекол: “Кога ќе пријде Синот Човечки во славата своја и сите свети ангели со него, тогаш ќе седне на престолот на славата Своја, и ќе се соберат пред Него...

« »