логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

Мудроста си изгради дом, ги утврди седумте столбови негови – вели премудриот старозаветен Проповедник (Изрек. 9,1). И навистина, Премудроста Божја, Словото на Отецот, ја подигна Својата палата на љубовта и светоста среде славјанските народи, положувајќи ги како негови непоклатни столбови седумтемина богоизбрани садови на духот, рамноапостолните отци наши: Кирил и Методиј, Климент и Наум, Сава, Горазд и Ангелариј. Велики имиња на величието на Божјата красота. Овој свештен седмочислен собор ќе стане причина за просветувањето и спасението на илјадници илјади души, на цели народи, по чии земји газеле нивните благословени нозе и се огласувале нивните богоглаголиви усти. Оти, кое сенародно благо што го имаме денес не ни е дадено преку рацете и усните на овие благородни служители на Единиот Бог во Троица? Азбуката ли, која по Божјо откровение и содејствие била измислена од Философот? Јазикот ли, што тие преку бесмртното им дело го овековечиле засекогаш? Свештените книги, кои тие ни ги превеле и на мајчин јазик ни ги предале? Или училиштата, кои по нивните заложби и трудови биле отворени? И народната писменост и книжевност, на која тие ѝ ја положиле основата и почетокот? А што би можеле да кажеме за тоа што тие, Учителите и Отците наши, ни Го вселија во срцата Христа, во Кого се скриени сите сокровишта на мудроста и знаењето (Колос. 2,3)?

Сеќавајќи се со благодарен спомен за нивните бесценети благотворства кон нас, нашата Свештена Обител, со својот Старец, Архимандрит Партениј, и оваа година умилително го прослави нивниот соборен празник, како и споменот на Светиот Великомаченик Пантелејмон, омилениот Светија на нашиот духовен родоначалник, Свети Климент Охридски. И колку е милостив Бог кон нас, што нѐ удостои во нашиот Манастир да имаме од светите и исцелителни мошти и на Свети Пантелејмон и на Свети Климент! А радоста и честа на овој ден за нас се уште поголеми, бидејќи токму на овој празник, пред 24 години, нашиот Старец и татко во Христа, го прими свештеничкиот чин, во храмот на Пресвета Богородица – Перивлепта во Охрид, преку рацете на нашиот почитуван владика, Митрополитот г. Тимотеј. Нека денешните светии го укрепуваат во неговата свештеничка служба и нека му помагаат во носењето на тешкиот товар од игуменскиот крст!

 

 

 

 

 

 

 

https://bigorski.org.mk/vesti/bogosluzhbi/spomen-na-svetite-sedmochislenici/

 

 

 

 Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Беседи

БEСEДА  за пoкoрнoст на вoлјата Бoжја

БEСEДА за пoкoрнoст на вoлјата Бoжја

 Блазe си му на Јoвана Крститeл бидeјќи гo испoлнил Eвангeлиeтo прeд Eвангeлиeтo. Oдeјќи вo пустината, тoј пoтпoлнo сe прeдал на вoлјата Бoжја, и сo тeлo и сo душа. И вoлјата...

Дедо Наум: Ако си паметен за тебе нема неуспех

Дедо Наум: Ако си паметен за тебе нема неуспех

И да доживееш некаков неуспех, тоа ќе биде - „конструктивен неуспех", од кој учиш како да успееш.Клучно за секој успех е да се издржи кризата што се сретнува на патот....

Дедо Наум: Да се фокусираме на нашите цели, безначајностите немаат крај

Дедо Наум: Да се фокусираме на нашите цели, безначајностите немаат крај

Лошо, добро; сладост, болка; радост, тага; заљубеност, омраза; успех, пад - постојани промени. Битно е - исправени да продолжиме кон целта.Да се фокусираме на нашите цели, безначајностите немаат крај.Сите што...

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Вистинска среќа

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Вистинска среќа

Светото Предание на Црквата е израз на најавтентичниот нејзин живот и секогаш има длабока смисла, и секогаш без исклучок ја изразува и треба да ја изразува Црквата, бидејќи се раѓа...

БEСEДА  за Прeсвeта Дeва Бoгoрoдица

БEСEДА за Прeсвeта Дeва Бoгoрoдица

Сè штo ќe ви рeчe, направeтe! Какo да сакала да кажe: Oн знаe сè, Oн мoжe сè, Oн вe љуби ситe, затoа нe сe свртувајтe ни таму ни ваму, туку...

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Маченички етос

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Маченички етос

Имаме можност да бидеме маченици Христови – во секоја минута, во секоја секунда од нашиот живот. Мачеништво е да се избориш со една лоша помисла, со помисла на завист, со...

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Божик е празник на богочовечка радост

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Божик е празник на богочовечка радост

Божик е празник на богочовечка радост. Предвечниот Бог, од преголема љубов кон човекот станува еден од нас и ја преминува непреодната бездна помеѓу созданието и Создателот. Бог станува човек, и...

БEСEДА  за раѓањeтo на Гoспoда Синoт Бoжји

БEСEДА за раѓањeтo на Гoспoда Синoт Бoжји

Излeгoв oд oтeцoт, кадe штo имав сè, и дoјдoв на свeтoт, кoј нe мoжeшe ништo да ми дадe. Вo пeштeрата сe рoдил Гoспoд за да пoкажe дeка цeлиoт свeт e...

РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО – Архимандрит Георгиј Капсанис

РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО – Архимандрит Георгиј Капсанис

Оваа тајна се извршува во Црквата, зашто ние кои живееме во Црквата стануваме учесници во Божјата предвечност, во вечниот живот, во вистинскиот живот на Пресвета Троица. Се разбира, сѐ уште...

« »