логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

Најстарата позната молитва кон Богородица е напишана на грчки јазик – исто како и светите Евангелија. Затоа во таа молитва Дева Марија е наречена Θεοτόκος, „Богородица“. Тоа што Дева Марија се нарекува така во толку рана молитва е многу важно, како од историска, така и од богословска гледна точка.

Оваа молитва е најдена на фрагмент од паприрус кој датира од околу 250 година по Христа, само два века после Неговата смрт и воскресение, скоро еден век пред Константин и Миланскиот едикт, но – што е најважно – цели два века пред Третиот вселенски собор во Ефес, на кој Дева Марија за првпат е официјално прогласена за „Богородица“.

Во 1917 година, библиотеката John Rylands во Манчестер, Англија, добила големо парче египетски папирус, напишан на коине грчки (медитеранскиот lingua franca, на кој се напишани и светите Евангелија). Оваа молитва се наоѓа во фрагментот под број 470, за кој се чини дека е дел од Коптска Божиќна Литургија (можеби Божиќна вечерна), иако е можно да претставува и приватна копија од молитвата за лична употреба.

Оваа молитва до ден денес се користи во Православната Црква на Великопосната вечерна, а во употреба е исто така и во Латинскиот, како и во Коптскиот обред


Папирусот гласи:

[Υ]ΠΟ [ΤΗΝ CΗΝ]
ΕΥCΠΛ[ΑΓΧΝΙΑΝ]
ΚΑΤΑΦΕ[ΥΓΟΜΕΝ]
ΘΕΟΤΟΚΕ Τ[ΑC ΗΜΩΝ]
ΙΚΕCΙΑC ΜΗ ΠΑ-
ΡΙΔΗC ΕΝ ΠΕΡΙCΤΑCΕΙ
ΑΛΛ’ ΕΚ ΚΙΝΔΥΝΟΥ
ΡΥCΑΙ ΗΜΑС
ΜΟΝΗ [ΑΓΝΗ, ΜΟΝ-]
Η ΕΥΛΟ[ΓΗΜΕΝΗ]
    

Под твоето
благоутробие
прибегнуваме,
Богородице, нашите
моленија не пре-
видувај ги во неволјите,
но од опасност
избави нè
единствена чиста, единстве-
на благословена.

 

Извор:

https://bigorski.org.mk/vesti/svet/najstarata-molitva-kon-deva-marija-i-nazivot-bogorodica/?fbclid=IwAR1Dggb9neHnEOwNUoaNA20k5iMaGYGQGLM-OcpdBmdGroCr5T2zvjYcsc8

 

 Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Јули 01, 2019

„Осаменоста не е во тоа што сме сами, туку во тоа дека не постои ништо по кое копнееме.“

Јас сум академски сликар и наивен писател. Учев да бидам сликар, но писател – не. Впрочем, каде се учи за тоа? На пример, Толстој по занимање бил гроф, Чехов - лекар, Сент Егзипери, авијатичар – а да не го споменеме Чарлс Буковски, кој бил поштар“.
Мај 28, 2019

Свети Леонтиј Струмички, патријарх Ерусалимски

Живеејќи во покаен плач и солзи се издвојуваше по особеното почитување и љубов кон нашиот Господ и Неговата Пресвета Мајка. Иако сè уште млад, Преподобниот презема на себе еден тежок подвиг: одеше по улиците на царскиот град правејќи се дека не е со здрав ум,…

Акатист кон свети Нектариј Егински

Ное 25, 2018 Полезно и Потребно 1298
КОНДАК 12Трудејќи се, си ја умножил благодатта дадена од Бога, рабу Божји, добар и верен…

Житие на преподобна Параскева – Петка (Епиватска или Трновска)

Окт 30, 2018 Житија 1839
Света и преблажена маченичко Христова Параскево, убавино на девственичките, пофалбо на…

Светскиот првак Адам Ондра во посета на Бигорскиот и Рајчичкиот манастир

Окт 28, 2018 Настани 1229
Деновиве нашите две свештени Обители, Бигорски и Рајчица, ги посети во светски рамки…