логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Во историјата на Православната Црква, Римското Царство одиграло многу голема улога во нејзиното формирање, после падот на незнабожечката религија во времето на царот Константин. После објавувањето на Христијанството за државна религија, од страна на Теодосиј, тоа ја добива својата најголема слобода и така останува сѐ до падот на Градот во 1453 година. Во тие времиња се одржале седумте Вселенски Собори – седумте столбови на нашата Црква, се исполнило и утврдило целото догматско учење на верата, црковната архитектура и уметност ја доживеала својата кулминација. Впрочем, сето она што ние денес го знаеме како Православно богослужение, наука и уметност, доаѓа токму од времето на Римското царство, како наследство.

Додека постоеше Царството, сите Христијани кои беа надвор од него, под иноверна власт, се надеваа во поткрепата на нивниот истоверен император и во неговата поддршка. Но, после падот на Царството, настапија тешки денови за Црквата: таа е повторно поробена. Нема слобода на исповедањето, нема слобода на градење велелепни храмови, се вршеше притисок врз верните. Христијаните од светот немаа повеќе парче слободна земја, каде би можеле слободно да живеат во мир, да знаат дека имаат своја држава. Нивното надворешно изразување на верата сега значеше повреда на туѓите религиозни чувства, сходно на тоа беше забрането.

Оваа песна е израз на таа голема жал. Иако нема такви силни зборови во нашиот јазик, кои би ја изразиле огромната болка, преводот е направен најдобро што може да ја долови нејзината смисла. Оваа песна е дело на Понтискиот народ, најнепокорниот од сите Ромејски народи.

Песна за крајот на Римското царство на понтиски дијалект:

{youtube}JsYRLX_7V-4|425|344|1{/youtube}

«Ναϊλί εμάς και βάι εμάς, οι Τούρκ την Πόλε πέραν!
Επέραν το βασιλοσκάμν’, ελλάεν η αφεντία!»
Μοιρολογούν τα εκκλησιάς, κλαίγνε τα μοναστήρε,
κι ο Γιάννες ο Χρυσόστομον κλαίει, δερνοκοπισκάται.
Μη κλαις, μη κλαις, Αϊ-Γιάννε μου, μη δερνοκοπισκάσαι.
Η Ρωμανία πέρασεν, η Ρωμανία πάρθεν.
Η Ρωμανία κι αν πέρασεν, ανθεί και φέρει κι άλλο.

Тешко нам, леле нам, Турците Градот го зедоа!
Го грабнаа тронот царски, господството го зедоа.
Тажат ко за мртов Црквите, плачат Манастирите.
И Јован Златоустиот плаче, се удира в гради.
Не плачи, свети Јоване мој, в гради не удирај се,
Замина Романија, ја однесоа Романија.
Иако замина Романија, цути и ново ќе донесе!

Извор: http://romaia.blog.mk/2010/03/11/romaniaeparthen/

{youtube}mx3UXBt5-Uw{/youtube}

{youtube}dti4isXQ7Tc{/youtube}

{youtube}Fr9X9zJUPzM{/youtube}

{youtube}2w28ZK2MAZ8{/youtube}

{youtube}AqqGMkkNGVM{/youtube}

{youtube}y9TQI51XJzM{/youtube}

{youtube}h6keMNSMIDA{/youtube}

{youtube}kkDLF_eCiPQ{/youtube}

{youtube}_ZHu53AY5ao{/youtube}

{youtube}nOigjNVlXZY{/youtube}

{youtube}Gfq6MJ6XwMg{/youtube}

{youtube}XDEbaIaytOc{/youtube}

{youtube}GC98Q2PAdWE{/youtube}

{youtube}p22Z1siYlKY{/youtube} 


Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Екстремно одрекување – екстремни дарови (01.08.2020)

Митрополит Струмички Наум: Екстремно одрекување – екстремни дарови (01.08.2020)

Спомнатите и ветени од Бог екстремни дарови, не се однесуваат толку на материјалното колку на духовното. Тоа се даровите на умно-срдечната молитва, на суштинско просветлување на умот, на расудување, на...

Митрополит Кумановско-осоговски д-р Григориј:Ние сме возљубени Божји созданија, кои имаат можност да создадат сопствен начин на постоење...“

Митрополит Кумановско-осоговски д-р Григориј:Ние сме возљубени Божји созданија, кои имаат можност да создадат сопствен начин на постоење...“

Епископскиот чин што денеска преку вас го примам, го разбирам како служење, што во себе ги обединува и најголемата чест и свеста за сопственaтa немоќ. Има ли поголема чест и...

Митрополит Струмички Наум: Бесчувствителност (25.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Бесчувствителност (25.07.2020)

Инаку, ако дозволиме прелеста да навлезе во нас, дали преку страстите на срцето (сластољубие и среброљубие) или преку страста на паднатиот ум (славољубие), таа потоа станува сеопфатна состојба која ги...

Викарен Епископ Јаков Стобиски:„Не плашете се да страдате...“

Викарен Епископ Јаков Стобиски:„Не плашете се да страдате...“

Се одрекуваме од Крстот Христов ако на прекорот враќаме со гнев и бунт, праведен или неправеден, без разлика. Се одрекуваат од Крстот Христов децата кои се непослушни кон родителите, оти...

БEСEДА  за спасeниe на душата какo крај на вeрата

БEСEДА за спасeниe на душата какo крај на вeрата

Никoј нe патува заради патoт туку заради нeкoј или заради нeштo, штo гo oчeкува на крајoт на тoј пат. Никoј нe гo фрла јажeтo вo вoдата вo кoја нeкoј сe...

Митрополит Струмички Наум: Прелест на умот и прелест на срцето (18.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Прелест на умот и прелест на срцето (18.07.2020)

Како што рековме, има лажна состојба (прелест) на умот, но има и прелест на срцето. Првата прелест настанува поради прифаќање и усвојување лажни мисли, а втората од прифаќање и усвојување...

Архиепископот г.г. Стефан:Продолжи ги богољубивите и родољубивите дела

Архиепископот г.г. Стефан:Продолжи ги богољубивите и родољубивите дела

    Со денешниов чин, преку Светиот Дух, врз тебе се изли љубовта Божја[6], и тој дар ќе ти помага со љубов да им служиш на луѓето и да ги исполнуваш задолженијата...

Партениј Епископ Антаниски и Игумен Бигорски:Да си биде епископ значи да се биде прв во служењето

Партениј Епископ Антаниски и Игумен Бигорски:Да си биде епископ значи да се биде прв во служењето

Да се биде епископ, преемник на апостолската благодат, значи да се биде прв не во превласта, не во некакви привилегии, туку во одговорноста и во служењето на другите за добро,...

О.Бобан Митевски: Долгоденствувај владико свет, Преосветен епископе Антаниски, г. Партениј

О.Бобан Митевски: Долгоденствувај владико свет, Преосветен епископе Антаниски, г. Партениј

Денес беше сецрковно торжество, радост за дојдените заради љубовта во Христа... Радост долгоочекувана, желба кој тивко тлееше во посакувањата на илјадници наши браќа и сестри христијани. Се се радуваше. Толку...

« »