логоFacebookTwitterYouTubeeMail

"Соединувајќи се со Христа, си го оставил светот; живеејќи со дух, телото си го распнал, преблажени Науме.
Си се стремел како апостолите да се подвизуваш и безбројното мизијско множество во верата си го вовел.
Така и нас, со твоите молитви, спаси нè од искушенија".

kdol.jpg
Псалтите од Св. Ѓорѓи, по снимањето на албумот „Детето и Белото море“ со Мизар и пред почетокот на турнејата со нив, одвоија една вечер за пробно снимање во црквата во Криви Дол. Ова се резултатите за јавноста.

Во историјата на Православната Црква, Римското Царство одиграло многу голема улога во нејзиното формирање, после падот на незнабожечката религија во времето на царот Константин. После објавувањето на Христијанството за државна религија, од страна на Теодосиј, тоа ја добива својата најголема слобода и така останува сѐ до падот на Градот во 1453 година. Во тие времиња се одржале седумте Вселенски Собори – седумте столбови на нашата Црква, се исполнило и утврдило целото догматско учење на верата, црковната архитектура и уметност ја доживеала својата кулминација. Впрочем, сето она што ние денес го знаеме како Православно богослужение, наука и уметност, доаѓа токму од времето на Римското царство, како наследство.

Додека постоеше Царството, сите Христијани кои беа надвор од него, под иноверна власт, се надеваа во поткрепата на нивниот истоверен император и во неговата поддршка. Но, после падот на Царството, настапија тешки денови за Црквата: таа е повторно поробена. Нема слобода на исповедањето, нема слобода на градење велелепни храмови, се вршеше притисок врз верните. Христијаните од светот немаа повеќе парче слободна земја, каде би можеле слободно да живеат во мир, да знаат дека имаат своја држава. Нивното надворешно изразување на верата сега значеше повреда на туѓите религиозни чувства, сходно на тоа беше забрането.

Оваа песна е израз на таа голема жал. Иако нема такви силни зборови во нашиот јазик, кои би ја изразиле огромната болка, преводот е направен најдобро што може да ја долови нејзината смисла. Оваа песна е дело на Понтискиот народ, најнепокорниот од сите Ромејски народи.

Песна за крајот на Римското царство на понтиски дијалект:

{youtube}JsYRLX_7V-4|425|344|1{/youtube}

«Ναϊλί εμάς και βάι εμάς, οι Τούρκ την Πόλε πέραν!
Επέραν το βασιλοσκάμν’, ελλάεν η αφεντία!»
Μοιρολογούν τα εκκλησιάς, κλαίγνε τα μοναστήρε,
κι ο Γιάννες ο Χρυσόστομον κλαίει, δερνοκοπισκάται.
Μη κλαις, μη κλαις, Αϊ-Γιάννε μου, μη δερνοκοπισκάσαι.
Η Ρωμανία πέρασεν, η Ρωμανία πάρθεν.
Η Ρωμανία κι αν πέρασεν, ανθεί και φέρει κι άλλο.

Тешко нам, леле нам, Турците Градот го зедоа!
Го грабнаа тронот царски, господството го зедоа.
Тажат ко за мртов Црквите, плачат Манастирите.
И Јован Златоустиот плаче, се удира в гради.
Не плачи, свети Јоване мој, в гради не удирај се,
Замина Романија, ја однесоа Романија.
Иако замина Романија, цути и ново ќе донесе!

Извор: http://romaia.blog.mk/2010/03/11/romaniaeparthen/

{youtube}mx3UXBt5-Uw{/youtube}

{youtube}dti4isXQ7Tc{/youtube}

{youtube}Fr9X9zJUPzM{/youtube}

{youtube}2w28ZK2MAZ8{/youtube}

{youtube}AqqGMkkNGVM{/youtube}

{youtube}y9TQI51XJzM{/youtube}

{youtube}h6keMNSMIDA{/youtube}

{youtube}kkDLF_eCiPQ{/youtube}

{youtube}_ZHu53AY5ao{/youtube}

{youtube}nOigjNVlXZY{/youtube}

{youtube}Gfq6MJ6XwMg{/youtube}

{youtube}XDEbaIaytOc{/youtube}

{youtube}GC98Q2PAdWE{/youtube}

{youtube}p22Z1siYlKY{/youtube} 


Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Беседи

БEСEДА  за Христoвoтo мирoтвoрствo

БEСEДА за Христoвoтo мирoтвoрствo

Да, и пoкрај тoа штo сè уштe има вoјни. Глeдај, вoјнитe пoмeѓу христијанскитe нарoди нe сe истo штo и вoјнитe пoмeѓу нeзнабoжцитe. Нeзнабoжцитe вoјувалe сo гoрдoст, христијанитe вoјуваат сo срам....

Антониј, Митрополит Сурошки: Преображение

Антониј, Митрополит Сурошки: Преображение

Мојсеј влегол во тој облак и му било дозволено да разговара со Бога како пријател со пријател; му било дозволено да види како Бог поминува покрај него, сè уште без...

Митрополит Струмички Наум: Преображение, наше (18.08.2016)

Митрополит Струмички Наум: Преображение, наше (18.08.2016)

„Според православната црковна антропологија на Светите Отци, суштината на умот се наоѓа во срцето како духовен центар на човекот, а енергијата на умот преку  сетилата се расејува по светот. Насочувањето...

Свети Лука (Војно- Јасеницки): СЛОВО ЗА УСПЕНИЕТО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Свети Лука (Војно- Јасеницки): СЛОВО ЗА УСПЕНИЕТО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Многу е важно правилно да разбереме и да ги запомниме зборовите на тропарот на великиот празник на Успението на Пресвета Богородица: „... По Успението не си го оставила светот, Богородице...’’.Нејзината...

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Нашето одење во црква

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Нашето одење во црква

Ние можеме да се молиме за здравје и за сè друго што нам ни се чини дека е добро да бараме, но не смееме да очекуваме дека ако одиш во...

Митрополит Струмички Наум: ВО СТИЛОТ НА СВЕТИОТ ПРОРОК ИЛИЈА

Митрополит Струмички Наум: ВО СТИЛОТ НА СВЕТИОТ ПРОРОК ИЛИЈА

Сите сме жртви на суетата, помалку или повеќе. Забораваме дека гревот што го „препознаваме“ кај нашиот ближен, според Светите Отци, постои и во нас или е најчесто само наша проекција....

Митрополит Струмички Наум: „ВНАТРЕШЕН  и НАДВОРЕШЕН АВТОРИТЕТ“

Митрополит Струмички Наум: „ВНАТРЕШЕН и НАДВОРЕШЕН АВТОРИТЕТ“

Просто, сме станале верна копија на старозаветните Црква, храм и свештенство – во нивната изобличеност, со слични рестриктивни правила кон обичниот верник (сепак носител на царското свештенство) и со ист...

 Викарен Епископ Јаков Стобиски: За маченички етос

Викарен Епископ Јаков Стобиски: За маченички етос

Имаме можност да бидеме маченици Христови – во секоја минута, во секоја секунда од нашиот живот. Мачеништво е да се избориш со една лоша помисла, со помисла на завист, со...

Архимандрит Партениј Бигорски: Острастеноста – пат кон демоноопседнатост

Архимандрит Партениј Бигорски: Острастеноста – пат кон демоноопседнатост

Оваа состојба на демоноопседнатост не е некаков мит или обична приказна, или пак, средство за заплашување. Не, таа е реалност и постои. Колку и да се обидуваат некои да ја...

« »