логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Православието во Кенија (01.05.2010)


Во Кенија денес се наоѓа најбројната православна заедница на африканскиот континент, која има околу милион парохијани од вкупно 35 милиони жители.

Православната епархија во Кенија ја основаше во средината на 20 век Кипарскиот Архиепископ Макариј III. Моментално во Кениската епархија на Александриската Патријаршија има околу 200 храмови, десетина црковно-парохиски училишта, дури и Богословија во Рирута, предградие на кенискиот главен град.

Поглавар на Епархијата е Митрополитот Кениски и Иринополски Макариј (Тилиридес). Во Богословијата која е основана 2004 година тој заедно со студентите преведе многу богослужбени текстови на 11 локални јазици. Заедно со богословите тој често ги посетува своите многубројни парохии, каде што лично им помага на свештениците при изградбата на храмови.

Храмовите во Кенија се главно глинени, но веќе во многу села се подигаат големи камени цркви. Многу од нив Митрополитот Макариј ги освети во чест на руски Светители, преподобните Сергеј Радонешки, Серафим Саровски, светиот Лука Војно-Јасенецки, кого Владиката Макариј особено го почитува.

Некои од селските општини се толку сиромашни што свештениците служат во скинати одежди и боси. Но сиромаштвото воопшто не се одразува на духовниот живот на парохиите. Селските цркви во Кенија во неделите и во празничните денови се полни со парохијани. После секоја богослужба луѓето не си заминуваат, туку пеат христијански песни со африкански мотиви, танцуваат и удираат во там-там и бонг тапани, кои се неразделен дел од богослужењето во секој кениски храм.

Богослужбите се совршуваат на грчки и англиски јазик, како и на многуте кениски дијалекти, во зависност од регионот. Секоја година се појавува сѐ повеќе и повеќе духовна литература на јазиците кикују, свахили, масајски, долуо и други.

Рирутската Богословија годишно обучува десетина свештенослужители. Сите тие стажираат во училиштето, а потоа се праќаат на пастирско служење по регионите каде што живеат нивните племиња.

преземено од: МПЦПоуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Декември 09, 2019
7.Vselenski.sobor

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има најголема слобода и моќ пред престолот Божји, и нејзе Црквата, по Бога, најмногу ја почитува и прославува во своите безброј молитви и химни, како најсилна заштитничка и…
Декември 05, 2019
7.Vselenski.sobor

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни односи. Религиозниот човек размислува во рамките на првата категорија, а црковниот човек размислува и дејствува во откровението на втората категорија.Догматиката е многу…

Старец Георгиј Капсанис: МОНАСИТЕ СЕ ЕКСПЕРТИ ВО НАУКАТА НА ПОКАЈАНИЕТО

Луѓето прво треба да го распнат и да го погребат своето поранешно „јас“ (т.е. егоизмот,…

Свети великомаченик Димитриј Солунски

Ное 09, 2019 Житија 260
st-demetrius
Благочестивиот Димитриј пред царевите ги поставил Божјите заповеди. Го возљубил Господ…

Митрополит Струмички Наум-Царството небесно прилега... на простување (19.08.2017 )

Ное 07, 2019 Беседи 759
7.Vselenski.sobor
Честопати и мене ме прашуваат зошто примам или им помагам на луѓе за кои мнозина од…

Беседи

Кон познанието на вистинскиот Бог

Кон познанието на вистинскиот Бог

Славјанска црковна традиција е на овој празник верниците да се поздравуваат меѓусебно со поздравот: „Бог се јави!“ – „Навистина се јави!“ Какво големо откровение – едно јавување, објава на единствениот...

БEСEДА  за задoвoлувањe сo oна штo ни e најпoтрeбнo

БEСEДА за задoвoлувањe сo oна штo ни e најпoтрeбнo

 Пoбeдата e главнoтo задoвoлствo на oниe кoи сe бoрат. А христијанитe сe, браќа, вo нeпрeстајна бoрба, вo бoрба за пoбeда на духoт над матeријата. Вo бoрбата за прeoвладувањe на вишиoт...

БEСEДА за пoкoрнoст на вoлјата Бoжја

БEСEДА за пoкoрнoст на вoлјата Бoжја

 Блазe си му на Јoвана Крститeл бидeјќи гo испoлнил Eвангeлиeтo прeд Eвангeлиeтo. Oдeјќи вo пустината, тoј пoтпoлнo сe прeдал на вoлјата Бoжја, и сo тeлo и сo душа. И вoлјата...

Дедо Наум: Ако си паметен за тебе нема неуспех

Дедо Наум: Ако си паметен за тебе нема неуспех

И да доживееш некаков неуспех, тоа ќе биде - „конструктивен неуспех", од кој учиш како да успееш.Клучно за секој успех е да се издржи кризата што се сретнува на патот....

Дедо Наум: Да се фокусираме на нашите цели, безначајностите немаат крај

Дедо Наум: Да се фокусираме на нашите цели, безначајностите немаат крај

Лошо, добро; сладост, болка; радост, тага; заљубеност, омраза; успех, пад - постојани промени. Битно е - исправени да продолжиме кон целта.Да се фокусираме на нашите цели, безначајностите немаат крај.Сите што...

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Вистинска среќа

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Вистинска среќа

Светото Предание на Црквата е израз на најавтентичниот нејзин живот и секогаш има длабока смисла, и секогаш без исклучок ја изразува и треба да ја изразува Црквата, бидејќи се раѓа...

БEСEДА  за Прeсвeта Дeва Бoгoрoдица

БEСEДА за Прeсвeта Дeва Бoгoрoдица

Сè штo ќe ви рeчe, направeтe! Какo да сакала да кажe: Oн знаe сè, Oн мoжe сè, Oн вe љуби ситe, затoа нe сe свртувајтe ни таму ни ваму, туку...

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Маченички етос

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Маченички етос

Имаме можност да бидеме маченици Христови – во секоја минута, во секоја секунда од нашиот живот. Мачеништво е да се избориш со една лоша помисла, со помисла на завист, со...

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Божик е празник на богочовечка радост

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Божик е празник на богочовечка радост

Божик е празник на богочовечка радост. Предвечниот Бог, од преголема љубов кон човекот станува еден од нас и ја преминува непреодната бездна помеѓу созданието и Создателот. Бог станува човек, и...

« »