логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

 Европскиот закон им брани на децата да се крстат и одат во црква – реагира остро Бугарскиот Синод

06 септември 2014 лето Господовоdownload_300x190.jpg

Според предлог Законот за детето, кој го крена на нозе целиот Синод,download_300x190.jpg предвидена е материјална казна до 5 илјади лева за родителите кои ги водат своите деца во црква.
Во чл. 23 а. 3, се наведува дека „секое дете има право на заштита против вовлекувањето во политички, религиозни и синдикални активности“.

Прекршоците се казнуваат со парична казна во вредност од 2 илјади до 4 илјади лева, а повторениот престап – се казнува од 4 до 5 илјади лева. Според владиците тоа значи дека секој којшто ќе сака да го крсти своето дете во црквата, потпаѓа под удар на законот.
Забраната за учество во „религиозните активности“ претставува правно полагање на апсолутно неосновани препреки пред религиозното воспитување и образование во домот, храмот, градинките и училиштата, како и пред практикувањето на верата од страна на деца во семејната и општествената средина. Зашто што се, ако не форма на религиозна активност, Светите Тајни на Црквата (на пр. Светото Крштение, Светата Исповед, Светата Причест), молитвата, запознавањето со читање на Библиски текстови, богослужењето во храмот, активностите во црковните училишта, камповите по веронаука во православните манастири, учеството на литии, празничните христијански концерти и друго?“, прашуваат архиереите на Синодот во својот официјален став.

Во овој свој став владиците искажуваат загриженост дека документот им дава недозволиво многу права на децата и никакви должности, додека родителите се поставуваат во потполна потчинетост на своите рожби, и како резултат на сето ова, немаат никакви права над нив. Членовите на Синодот се исто така незадоволни, бидејќи воведувањето на т.н. часови за репродуктивното здравје и планирање на семејството, ќе ја урне границата на возраста во која се започнува со полови односи.

„Од која причина во предлог законот нема ниту еден член со кој се уредуваат должностите на децата? Дали е неопходно – за да се прикаже дека Бугарија пројавува грижа за децата – да се создаваат услови за озаконување на нивното преобразување во безобѕирни личности, кои ќе живеат и растат со сознанието дека се единствени носители на правото во домот, а од таму и во училиштата, и тоа до толкав степен, што да можат да ги злоупотребуваат тие права и да ги вовлекуваат своите родители, учители во судски саморасправи?“, прашува Светиот Синод.

За време на патријархот Максим БПЦ доживуваше големи предизвици и искушенија. Во последно време оваа Помесна Црква се одликува со сѐ поголемо несогласување со правецот по кој се движи политичката елита во Бугарија. Медиумите се сѐ почесто непријателски настроени кон ставовите на Црквата. Но архиереите многу поотворено се спротивставуваат на разните девијации во општествениот живот.

Владиците се вознемирени и затоа што законот ги поставува родителите во потчинета положба во однос на државата, во врска со односот кон децата. „Државата не може да биде подобар родител на детето од неговите вистински родители“, сметаа тие. И истакнуваат дека заради изолираните примери на родители кои не се грижат добро за своите деца, не би требало да се лишат од родителските права и оние останатите. Текстот на овој официјален став беше едногласно прифатен од сите членови на Светиот Синод.

Извор: Светосавље

Преземено од: Бигорски манастирПоуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Ноември 12, 2019

Старец Георгиј Капсанис: МОНАСИТЕ СЕ ЕКСПЕРТИ ВО НАУКАТА НА ПОКАЈАНИЕТО

Луѓето прво треба да го распнат и да го погребат своето поранешно „јас“ (т.е. егоизмот, страстите и себичната волја) на Крстот и Гробот Христов за да можат да воскреснат со Него и „да одат во обновеноста на животот“ (Рим. 6, 4).Ова е дејството на покајанието…
Ноември 09, 2019
st-demetrius

Свети великомаченик Димитриј Солунски

Благочестивиот Димитриј пред царевите ги поставил Божјите заповеди. Го возљубил Господ Бог со сето свое срце и душа, па веднаш по враќањето од царската престолнина почнал јавно да проповеда и својот народ да го одвраќа од многубоштвото, водејќи го така кон…

Митрополит Струмички Наум-Царството небесно прилега... на простување (19.08.2017 )

Ное 07, 2019 Беседи 135
7.Vselenski.sobor
Честопати и мене ме прашуваат зошто примам или им помагам на луѓе за кои мнозина од…

Митрополит Струмички Наум - Последна надеж за спасение

Ное 04, 2019 Беседи 93
Uspenie.Bogorodica.jpg
Она нѐ научи Кој Е смислата на нашиот живот. Она нѐ научи Кој Е вистинска љубов. Она нѐ…

Митрополит Струмички Наум: Зошто пишувам?

Окт 28, 2019 Беседи 226
7.Vselenski.sobor
Битно е дека, без тие – собраните околу мене, којзнае дали воопшто и ќе беше нешто…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Самооправдувањето е одрекување од Богочовекот Христос како наш урнек...

Митрополит Струмички Наум: Самооправдувањето е одрекување од Богочовекот Христос како наш урнек...

 Страшна е потребата на човекот да се самооправдува; за мене, дури најпогубната појава од сите гревовни појави во човековиот душевен и ментален свет. Самооправдувањето е главна карактеристика на паднатиот човек,...

БEСEДА за Христа какo глава на ситe свeтии

БEСEДА за Христа какo глава на ситe свeтии

Грeвoт избeзумува, грeвoт oбeзглавува. Чoвeк пoтoнат вo грeвoви и вo пoрoци сличeн e на кoкoшка, чија глава e oтсeчeна, та умирајќи грчeвитo прeта и скoка ваму-таму. Цeлиoт нeзнабoжeчки свeт прeд...

Слово на Неговото Високопреосвештенство Митрополит Тимотеј – Дваесет и прва недела по Педесетница

Слово на Неговото Високопреосвештенство Митрополит Тимотеј – Дваесет и прва недела по Педесетница

Такви луѓе во Христово време имало многу, но и денес не се малку. Тие малку се интересираат за Евангелието, или, пак, и воопшто не се интересираат, а некои се дури...

Два приода кон слободата

Два приода кон слободата

Првиот, после неговата средба со Ослободителот и Спасителот Христос, од корен се променува: од гол постанува „облечен и разумен“; од несоцијален, којшто живеел по гробовите и пустината, сега се наоѓа...

Излезе сејач да сее семе (10.11.2019)

Излезе сејач да сее семе (10.11.2019)

Во трњето кое го уништува Словото на Божествената вистина, освен богатството, насладите и животните грижи (Лк. 8,14), во нашето време треба ги видиме и различните лажни учења кои ги шират...

Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан: „Како христијани сме повикани денес да бидеме сведоци Христови“

Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан: „Како христијани сме повикани денес да бидеме сведоци Христови“

И ние, кои го носиме името христијани, кои живееме со верата на мачениците – сме сведоци за Христа. Некои, можеби, со право, ќе се запрашаат – па како можеме ние...

“Нe e пoтрeбнo бoгатствo на oнoј кoј лeбoт и вoдата ги смeта за царски ручeк”

“Нe e пoтрeбнo бoгатствo на oнoј кoј лeбoт и вoдата ги смeта за царски ручeк”

Така пoстапувал и св. Авeркиј. Кoга видeл мнoгу нарoд вo маки и вo бoлeсти, тoј клeкнал на eднo мeстo и сe пoмoлил на Бoга, да oтвoри тoпла и лeкoвита вoда...

Старец Ефрем Катунакиотски: Поука

Старец Ефрем Катунакиотски: Поука

Кога ќе се очисти садот на душата, тогаш сам по себе ќе биде исполнет од благодатта Божја. Од послушанието се раѓа молитвата, а од молитвата – теологијата.

Митрополит Струмички Наум:  Зошто пишувам?

Митрополит Струмички Наум: Зошто пишувам?

Битно е дека, без тие – собраните околу мене, којзнае дали воопшто и ќе беше нешто напишано. На крај, нашето заедничко давање, нашиот заеднички опит преточен и во слово, е...

« »