логоFacebookTwitterYouTubeeMail


 

Вниманието


Кога вниманието е во Бога, тогаш неизбежно и сите дела ќе тргнат по Божјото. Во тесна врска со вниманието кон Бога е и стравот Божји, кој е извор на секое добро и прогонител на секое лошо. Кога ќе ојача, тој образува побожен карактер. Чувајте го тој карактер и сè ќе биде добро. Кога Бог тоа ќе го даде – а ќе го даде кога усрдно ќе побарате – тогаш нема да жалите што е пропуштен некој стих, или некој поклон не е направен, зашто тогаш ќе го имате она што со молитвените напори се бара.
Собирањето на умот во срцето е внимание, собирањето на волјата е бодрост, собирањето на чувствата трезвеност. Внимание, бодрост, трезвеност – тоа се три внатрешни делања преку кои се извршува самособирувањето и остварува пребивањето внатре. Кој нив ги поседува, и тоа сите, тој е – внатре; а кој нема макар ни едно од нив, тој е – надвор.
Што да правите, кога не сте можеле да пазите на себе како што треба? Господ гледа дека тоа не е толку од негрижа, колку од околностите во кои живеете... и ви проштева заради вашата тага за тоа. Од луѓето во светот не може да се бара таква сосредоточеност, каква што е задолжителна за оние кои го оставиле светскиот начин на живот.
Нека Господ ве благослови со трпение да стоите во поредокот на животот кој сте го избрале. Вниманието во однос на она што се случува во срцето и излегува од него – тоа е главно дело во христијанскиот исправен живот. Со тоа и внатрешното и надворешното се доведуваат до потребниот ред. Но на вниманието секогаш треба да му се придодава и расудување, за она што се случува внатре и она што бара надворешноста, да би биле испитани на потребниот начин. Без расудување и вниманието е за ништо. Од каде да се земе расудувањето? Од совеста, просветена со познание на Божјата волја, соопштени во Евангелието и делата апостолски. По овој пат многу сигурно се одредува што може а што не може да се допушти во постапките, зборовите и делата. Господ нека ве умудри.
Без внимание ни во светскиот живот ништо нема да направиш како што треба, а во духовниот вниманието е на прво место. Таа го забележува лошото и го предава на внатрешниот суд, таа го чува внатрешниот двор во кој се просудува што и како треба да се прави, а потоа внимава и на оние кои ги извршуваат одлуките. Така, не изненадува што духовниот живот во целиот свој обем се нарекува трезвен живот, а во отечките дела ќе наидете најмногу на зборовите за трезвеност или внимание: тоа е едно исто. И затоа: колку е само важно да се навикнеме на внимание! Кај оние кои почнуваат да се грижат за душата, првобитниот напор обично на тоа е насочен. И нивното дело почнува по малку да личи на право дело дури тогаш кога вниманието почнува да се собира во себеси. Што значи тоа? Значи – треба да се застане со умот во срцето пред Господа и свесно сè да се просудува и презема пред лицето Негово. Очигледно дека тоа е сложено дело. Тоа созрева заедно со молитвата и колку добива сила од неа, толку и неа ја појачува.
... Расејаноста на вниманието ја лади топлината, а намалувањето на топлината го ослабува вниманието. Од таму е законот во духовниот живот: срцето држи го во чувство (во љубов) кон Бога и секогаш ќе бидеш во сеќавање на Бога.

 

 

(AdamiEva.jpgПродолжува)

Подготви: З. Д.

 

   Св.Теофан Затворник : 1.Молитвата – дишење на духот (Речник на христијанскиот живот - 69)

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1005
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 967
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

Епископот Антаниски г.Партениј: Повик на покајание за злоупотребата на интернетот

Епископот Антаниски г.Партениј: Повик на покајание за злоупотребата на интернетот

Како духовник сум сведок колку многу бракови се распаѓаат, и тоа христијански бракови, на воцрковени сопружници. Христијанскиот брак, а со него и сето општество, се наоѓаат во застрашувачка ерозија и...

БEСEДА за силата и мисијата Христoва, какo штo прoрeкoл Исаија

БEСEДА за силата и мисијата Христoва, какo штo прoрeкoл Исаија

Духoт на Гoспoда e врз Мeнe. Зoштo Oн тoа гo гoвoри кoга e рамeн на Духoт какo и на Oтeцoт? Заради свeдoштвo на луѓeтo, какo штo тoлкува св. Златoуст. Нe...

Митрополит Струмички Наум: На рјеках Вавилонских... (12.09.2020)

Митрополит Струмички Наум: На рјеках Вавилонских... (12.09.2020)

Ни покажа и нѐ поучи и како духовно да пораснеме и да ја достигнеме оваа Божествена љубов. Нѐ поучи дека, покрај лоши дела и зборови, срцето треба да го очистиме...

БEСEДА  за исцeлувањe на чoвeштвoтo сo Христoвитe рани

БEСEДА за исцeлувањe на чoвeштвoтo сo Христoвитe рани

Сo Христoвитe рани ниe сe излeкувавмe, така прoрeкува Бoжјиoт прoрoк и сeга ниe знаeмe дeка нeгoвoтo прoрoштвo e вистинскo. Сo Христoвoтo страдањe ниe сe спасивмe oд вeчнoтo страдањe; сo Нeгoвата...

СВЕТИ АПОСТОЛ ПАВЛЕ - КОНТИНУИТЕТ НА ХРИСТИЈАНСКИОТ ИДЕНТИТЕТ

СВЕТИ АПОСТОЛ ПАВЛЕ - КОНТИНУИТЕТ НА ХРИСТИЈАНСКИОТ ИДЕНТИТЕТ

Токму тој конинуитет на овој христијански идентитет кој е спознаен и пренесен од Светите Отци во три степени според начинот на животот во Христа, очистување, просветлување и обожение се поврзува...

Митрополит Струмички Наум: Молитва за цел свет (05.09.2020)

Митрополит Струмички Наум: Молитва за цел свет (05.09.2020)

Кога цел на молитвата (се мисли на молитвата во која постојано го повикуваме името на Богочовекот Исус Христос) е Бог, односно заедницата на секој човек и на сè создадено во...

Митрополит Струмички Наум: За некои неодговорени прашања (29.08.2020)

Митрополит Струмички Наум: За некои неодговорени прашања (29.08.2020)

Секое прашање си има и свое место, и свое време, и свој субјект за одговор. Или, не секое прашање се одговара кога било, каде било и кому било.Некои прашања прво...

Научи сe да ги пoчитуваш и да ги сакаш малитe и прoститe луѓe

Научи сe да ги пoчитуваш и да ги сакаш малитe и прoститe луѓe

Такви има најмнoгу на зeмјата, а има најмнoгу и вo Бoжјoтo царствo. Кај нив нeма гoрдeливoст, т.e. oснoвнo бeзумиe, oд кoe бoлeдуваат душитe на бoгатитe и силнитe на oвoј свeт....

Митрополит Струмички Наум: Јас сум и Вратата и добриот Пастир (22.08.2020)

Митрополит Струмички Наум: Јас сум и Вратата и добриот Пастир (22.08.2020)

Христовите зборови „Јас сум вратата“ имаат две значења. Едното значење, онтолошкото или суштинското или битијното, е дека треба најпрво да се соединиме со Бог, односно да се крстиме и облечеме...

« »