логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 


Потребна е голема борба, затоа што страстите имаат голема сила. Но храбриот подвижник, кој се подвизува со сите свои сили, ќе победи преку благодатта Божја.

Телесниот труд и изучувањето на Божествените Писанија ја чуваат чистотата на умот. Потребно е уште и многу молитва, за Божјата благодат да го осени подвижникот. За да ја придобие некој благодатта на Светиот Дух потребна е голема духовна борба, зашто човекот лесно се наклонува кон злото и во еден миг го губи она што го имал стекнато со големи подвизи.

Во срцето на човекот постојат и доброто и злото. Од нашата борба зависи кое од двете ќе надвладее. Ако се оставиме себеси опуштени, без да се присилуваме, ќе надвладее злото. Во спротивно, ако се подвизуваме ќе победи доброто и добродетелта.

Таа борба е тешка. Ќе паднеш и ќе станеш и пак ќе паднеш и пак ќе станеш. Целиот живот – борба. Бидејќи сатаната не нè остава невознемирени ниту еден момент. Чека само еден миг на невнимателност, та веднаш да го искористи за да ѝ наштети на нашата душа.

Како што рековме погоре, во духовната борба потребно е смирение. Зашто Господ ја слуша само молитвата на смирените. Молитвата на смирениот доаѓа до ушите Господови. Очите Господови се насочени кон смирените по срце. Со смирено чувство повикај силно кон Господа и речи Му: Господи, Боже мој, ако сакаш, можеш да ја просветиш темнината на мојата душа.

Кога душата ќе се загрее од љубов кон Бога, тогаш сè смета за отпад и ништожност. Дење и ноќе не размислува за ништо друго, освен за Исуса Христа. Допирот на човекот со Бога е посладок и од најубавото и највкусно јадење. Кога душата ќе се соедини со Бога, тогаш доаѓаат и солзи на духовно веселие. И тие солзи те следат и кога јадеш, и кога пиеш, и кога читаш, и кога се молиш, како плод од борбата на душата. Тоа е платата што ја дава Бог на работниците на Неговите заповеди, коишто како цел на својот живот ја поставиле ползата на душата.

Кога ќе те посетат тие солзи, осмели се и продолжи со поголема сила, за да го поминеш морето на страстите. Но внимавај да не го изгубиш духовното богатство од борбата, било од егоизам или од небрежност.

Ако се немаш трудено во добрите дела, не треба да зборуваш за добродетелите. Зашто секоја добродетел што станува без труд, се смета за отпад во очите Божји. Воздишките на твоето срце, молитвите и бденијата, ќе ти помогнат да стекнеш добродетел. Но колку и да викаш со молитви кон Господа, нема да те послуша, доколку тие не се проследени со смиреномудрие. Исполнувањето на заповедите, но пред сè, смиреномудрието, го прават човекот бог на земјата. Верата и милосрдието го носат побрзо во чистота.

 

Извадок од книгата: Ἰσάακ τοῦ Σύρου, Τὰ σωζόμενα ἀσκητικά, Θεσσαλονίκη 1995 (φωτοτυπικὴ ἀνατύπωσις τῆς ἐκδόσεως 1871)

Превод од грчки: Глигорчо Пуреовски

Извор: Бигорски манастир

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…
Декември 09, 2019
7.Vselenski.sobor

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има најголема слобода и моќ пред престолот Божји, и нејзе Црквата, по Бога, најмногу ја почитува и прославува во своите безброј молитви и химни, како најсилна заштитничка и…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 390
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Старец Георгиј Капсанис: МОНАСИТЕ СЕ ЕКСПЕРТИ ВО НАУКАТА НА ПОКАЈАНИЕТО

Луѓето прво треба да го распнат и да го погребат своето поранешно „јас“ (т.е. егоизмот,…

Беседи

Отец Методиј Митановски: ЗА БЛУДНИОТ СИН

Отец Методиј Митановски: ЗА БЛУДНИОТ СИН

Кога го слушаме Евангелието за блудниот син најголем проблем е што го поврзуваме со други луѓе а не со самите нас.Така секогаш се сеќаваме на некој мал човек што прокоцкал...

Митрополит Европски Пимен: Беседа за Блудниот син

Митрополит Европски Пимен: Беседа за Блудниот син

Но да си споменеме и дека има браќа (како братот од денешната парабола) кои ќе стојат на вратата и ќе роптаат кон таткото зошто нè примил и кои ќе се...

Беседа за блудниот син (втор дел) (29.02.2020)

Беседа за блудниот син (втор дел) (29.02.2020)

Да дојдеш на себеси е да видиш дека без Бог си гол и бос, и дека без Бог си никој и ништо, и дека без Бог си ветер и магла,...

Беседа за блудниот син (прв дел) (16.02.2020)

Беседа за блудниот син (прв дел) (16.02.2020)

 Бог и Отец на секого од нас подеднакво, без збор и без услов, ни ја дава полнотата на Својата благодат. Од нас самите, од нашата слободна волја зависи како ќе...

Св.  Григориј Палама - Беседа за блудниот син

Св. Григориј Палама - Беседа за блудниот син

Ќе настане глад - рекол Пророкот, оплакувајќи го Ерусалим - но не глад за леб и вода, туку чулен глад за словото Божје (Ам. 8, 11). Глад, тоа е состојба...

 Неделата на блудниот син: Враќањето од прогонство (16.02.2020)

Неделата на блудниот син: Враќањето од прогонство (16.02.2020)

Во третата недела од подготовката за Великиот пост, ние ја слушаме параболата за блудниот син (Лк 15,11-32). Параболата и химните што се пеат тој ден, зборуваат за покајанието како за...

СРЕТЕНИЕ СО ТАЈНАТА ХРИСТОВА - Митрополит Струмички Наум

СРЕТЕНИЕ СО ТАЈНАТА ХРИСТОВА - Митрополит Струмички Наум

Заради соединувањето според Ипостас, Богочовекот Христос немаше потреба, Он лично како Бог – како една сложена Божествена Ипостас која во себе содржи две природи неразделно, неслиено, неразлучно и непроменливо соединети...

БEСEДА за Чoвeкoт кoј никoј нe Гo знаe

БEСEДА за Чoвeкoт кoј никoј нe Гo знаe

Кадe и да сe сака нeкoe дoбрo вo свeтoт да сe надгради, Oн e пoчeтoк. Бeз Нeгo нe сe мoжe. Акo сe сака да сe искoрeни нeслoгата и злoбата вo...

Параболата за митарот и фарисејот – Св. Филарет Московски

Параболата за митарот и фарисејот – Св. Филарет Московски

Наместо смирено да Му се заблагодари на Оној, од Кого е секое добро и секој совршен дар; наместо да Му благодари на Бога што му дал можност да ги изврши...

« »