логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

Христос Воскресна!

„Твоето воскресение, Христе Спасителе, ангелите на небесата го воспеваат, а нас на земјата удостој не со чисто срце да Те славиме“.

Сега се исполни сѐ со светлина, небото и земјата и адот; секоја твар нека се весели и радува. Се радува земјата, бидејќи се ослободи од проклетството за Адамовиот грев. Ликува небесата, бидејќи Оној што слезе на земјата, од адот ги ослободи оние кои таму се наоѓаа. Пеат ангелите, прославувајќи го Победителот на смртта Својот Творец, Кој сега го прославуваме. Сите созданија го прославуваат Господа, заедно со силите на природата. Нешто необично се случува по целиот свет. Свештената и спасителна ноќ, станува Голем  и Светлоносен Ден.

Сонцето игра со своите зраци, слично како што Свети Јован Претеча заигра во утробата, и го навестува од гробот Сонцето на Правдата. Сè се исполнува во Божја благодат, и се чувствува обновувањето на вселената. Го чувствува ли тоа нашето срце? Да, сите оние кои со вера и стравопочит ја прославуваат Свештената Пасха, со неискажлива радост и благодатен мир, им се исполнети нивните души. Далеку исчезнуваат сите таги и несреќи. Таинствено се предвкусува Божествената Трпеза, во идното вечно и славно Божјо Царство. Посакуваме, никогаш да не престанат тие блажени часови, за бесконечно да ги прославуваме ноќта и денот на Светата Пасха, и како апостолите на гората Тавор, да извикуваме: „Господи, добро ни е да бидеме овде!“ (Мат. 18, 4).


Но дали постојано и секогаш ние тоа го чувствуваме? Зарем не се случува, кога сите се радуваат, нашето срце да биде покриено со облак, а понекогаш и исполнето со тага? Многумина не разбираат зошто луѓето се радуваат. За тоа постои само една вистина: нашето срце е нечисто.

Ако ние сме се поколебале во верата, ако во нашата душа влегле сомнежи, ако сме отпаднале, или сме заминале од Црквата, – слично на јудејските првосвештеници, тогаш со тоа ние ја изгонуваме од себеси мислата за Воскреснатиот Христос, бидејќи страшно ни е Воскресението Христово. Ако сме направиле тешки гревови, и не изобличува совеста за неверност кон Христа и Неговите заповеди, – тогаш во нашето срце лежи камен, кој ја попречува радоста на Светлото Воскресение. Ако ние сме се внурнале во световните пороци, и ним сме им го оддале своето срце, – тогаш тоа нема да ја почувствува целосната радост. Особено, ако ние имаме омраза и презир кон ближните, ако ги осудуваме, или се превознесуваме, – тогаш не можеме да се радуваме со Воскреснатиот Господ. Тогаш во Денот на Воскресението или се сомневаме, или не веруваме, како Неговите непријатели, или подсознателно не сакаме со Него да се сретнеме.

Да ги отфрлиме од себеси сите сомнежи, и да принесеме покајание! Еден со друг да се прегрнеме, и на оние кои нè мразат да им речеме: „Христос воскресна од мртвите, со смрт смртта ја победи, и на оние во гробовите живот им подари!“

Христос Воскресна!

Свети Јован Шангајски

Извор: http://pravlife.org

Преземено од: http://www.pppe.mk/2018/sveti-jovan-shangajski-propoved-na-pasha/

 

 Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Духовност

Мај 28, 2019

Свети Леонтиј Струмички, патријарх Ерусалимски

Живеејќи во покаен плач и солзи се издвојуваше по особеното почитување и љубов кон нашиот Господ и Неговата Пресвета Мајка. Иако сè уште млад, Преподобниот презема на себе еден тежок подвиг: одеше по улиците на царскиот град правејќи се дека не е со здрав ум,…
Ноември 25, 2018

Акатист кон свети Нектариј Егински

КОНДАК 12Трудејќи се, си ја умножил благодатта дадена од Бога, рабу Божји, добар и верен Нектариј, затоа направи и ние да ја завршиме духовната работа и стекнувајќи ја заработката, да Му запееме на Христа: Алилуја!

Житие на преподобна Параскева – Петка (Епиватска или Трновска)

Окт 30, 2018 Житија 1483
Света и преблажена маченичко Христова Параскево, убавино на девственичките, пофалбо на…

Светскиот првак Адам Ондра во посета на Бигорскиот и Рајчичкиот манастир

Окт 28, 2018 Настани 938
Деновиве нашите две свештени Обители, Бигорски и Рајчица, ги посети во светски рамки…

ПРЕПОДОБЕН ПАХОМИЈ ВЕЛИКИ

Окт 18, 2018 Житија 1187
Паралелно со преподобниот Антониј Велики, основачот на пустинското, анахоретско монаштво,…

Беседи

Архиепископ Андреј Римаренко: Беседа на Неделата на сите Светии

Архиепископ Андреј Римаренко: Беседа на Неделата на сите Светии

Сите светители кои денес ги славиме го следеле Христовиот пример. И секој од нив, во своето време, во своите животни околности, ја исполнил Божјата заповед за љубовта кон Бога и...

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Недела на сите Светии

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Недела на сите Светии

Недела на сите Светии – едноставно не можеме а да не ги поврземе претходната и денешната беседа. Првата недела по Педесетница Црквата ја посветила на сите Светии, а светоста во...

Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Поради тоа, браќа, бидејќи нè очекува бесконечна мака, да се потрудиме преку подвиг да ја избегнеме, со милостина да го пречекаме бедниот и да го угостиме, примајќи го туѓинецот, гладниот...

 Викарен Епископ Јаков Стобиски: Недела на слепиот

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Недела на слепиот

Но, слепиот човек прогледал дури во оној миг кога станал послушен на Божјата заповед и ја прифатил Божјата промисла за себе, која била поинаква за него, ако ја споредиме со...

Стефчо Беќарски:✥  ШЕСТА НЕДЕЛА ПО ВЕЛИГДЕН ✥

Стефчо Беќарски:✥ ШЕСТА НЕДЕЛА ПО ВЕЛИГДЕН ✥

 Духовното гледање претставува гледање на вистината. Вистината се состои во сфаќање на фактот дека сите ние сме грешни. Духовниот поглед се избиструва кога човекот ќе биде способен да ги открива...

БEСEДА за свeтитe Бoжји луѓe

БEСEДА за свeтитe Бoжји луѓe

Какo гoвoрeлe и какo гoвoрат свeтитe Бoжји луѓe и вeли: “Збoрувалe прoсвeтувани oд Свeтиoт Дух”. Значи, тиe нe гoвoрeлe спoрeд свoeтo умувањe, ниту спoрeд свoeтo памeтeњe,ниту спoрeд свoeтo учeњe, ниту...

За силата на смртта и на крстoт Христoв

За силата на смртта и на крстoт Христoв

Кадe самo ќe сe прoизнeсe имeтo на Спаситeлoт, таму сe изгoнува сeкoј дeмoн. Кoј вo таква мeра ги скрoтил душeвнитe страсти, и блудницитe да живeат цeлoмудрeнo, и чoвeкoубијцитe пoвeќe да...

Митрополит Европски Пимен: “Зар не паѓа дожд од Бога на сите подеднакво? Или Сонцето не свети за сите, исто така?“

Митрополит Европски Пимен: “Зар не паѓа дожд од Бога на сите подеднакво? Или Сонцето не свети за сите, исто така?“

“Зар не паѓа дожд од Бога на сите подеднакво? Или Сонцето не свети за сите, исто така? Зар не го дишеме воздухот сите еднакво? Како тогаш не се срамите да...

БEСEДА  за идoлoклoнствoтo какo прeљуба

БEСEДА за идoлoклoнствoтo какo прeљуба

Каква e таа прeљуба штo ја направил Израилoт и Јудeја (т.e. израилскиoт и јудeјскиoт нарoд) сo камeн и сo дрвo? Тoа e пoклoнeниeтo на идoлитe oд камeн и oд дрвo....

« »