логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 


 porfirij_mar
Свети Порфириј Капсокаливит

porfirij_marЕднаш старецот ни рече: Страдалните души, измачените, кои се мачат од страстите, се удостојуваат со поголема љубов и благодат Божја. Таквите луѓе стануваат свети, а ние често ги осудуваме. Спомнете си што вели апостолот Павле: Каде што, пак, се умножува гревот, благодатта се јавува во голема изобилност (Рим. 5,20).

Кога ќе се сетите на ова, тогаш ќе почувствувате, дека тие, кои страдаат од страсти, се подостојни и од вас, и од мене. Ние ги гледаме како немоќни, но кога тие ќе се отворат за Бога, тогаш ќе се исполнат со љубов (агапи) и ќе се преполнат со Божествена љубов – привлечност кон Бога (еротас).

Иако тие се навикнале на друго, но потоа тие сите свои сили на душата Му ги оддаваат на Христа и од љубовта Христова стануваат оган. Така настанува чудо Божјо во таквите души, кои ние ги нарекуваме пропаднати.

Да не бидеме мрзоволни, да не брзаме, да не судиме според површни и надворешни нешта. Ако, на пример, вие гледате жена разголена или непристојно облечена, не се задржувајте на надворешноста, туку навлезете во длабочината, во нејзината душа.

Можно е таа да е многу добра душа и таа да се наоѓа во потрага по смислата на животот, што и го покажува со својот надворешен изглед. Во неа постои динамичност, демонстративна сила, таа сака да ги привлече погледите на другите луѓе. Од од незнаење тоа го прави на неубав начин.

Размислете, а што ако таа Го познае Христа? Таа ќе поверува и сета своја енергија ќе ја насочи кон Христа. Таа ќе стори сѐ, за да ја привлече Божјата благодат, и ќе стане света!

Еден од видовите на нашето покажување на себеси, на егоизмот, се состои во тоа, да бараме од другите да станат подобри. Во стварноста самите ние сакаме да станеме подобри, но бидејќи не можеме, тогаш истото го бараме од другите и настојуваме на тоа… Неретко, наместо да ја поправиме состојбата со молитва, ние често се огорчуваме, се збунуваме и осудуваме.

Превод од руски: Свештеник Јани Мулев

Изворник: Агиоритико вима (руско издание)
24/01/2014 Uncategorized.

 Извор: Амнов

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 730
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

Митрополит Струмички Наум:  Умно-срдечната молитва – критериум на вистинско богословие (07.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Умно-срдечната молитва – критериум на вистинско богословие (07.07.2020)

Теологија без умно-срдечна молитва е повеќе технологија, т.е. умешност, односно техника на составување и вообликување на мислата и на зборот, отколку богословие, отколку Божјо слово; повеќе знаење што произлегува од...

 Митрополит Методиј Златанов: огромна е човечката жед за љубов

Митрополит Методиј Златанов: огромна е човечката жед за љубов

Во духовната пустина на овој суетен свет, на ова место на нашето исконско туѓинување, огромна е човечката жед за љубов. Дури и се навикнуваме да живееме без внимание кон себе...

Митрополит Европски Пимен (03.07.2020)

Митрополит Европски Пимен (03.07.2020)

Да си споменеме за да поверуваме во она дека сė што е соединето со Бога е спасено, та освестеното да го примениме во нашите животи. Да престанеме да ги распнуваме...

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

Исто така, извршен e и Литургискиот (Евхаристиски) збор, и тој е збор во сила; извор на слово во сила, кое повторно и повторно го обновува светот; затоа што Христос е...

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥  (03.07.2020)

О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥ (03.07.2020)

Свети Наум бил мудар учител, единствен раководител на монасите, решителен подвижник, чудотворен молитвеник и духовник. Тој постојано работел на преводи на светото Писмо и другите богослужбени книги од грчки на...

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Слово за фарисеите (03.07.2020)

Кој им е проблемот на фарисеите, тогашни, денешни и на сите времиња? Тоа што постојано бараат грешка; но не баш кај секој, туку посебно кај оној на кого се фиксирани....

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како да ја достигнеме молитвата на срцето (01.07.2020)

И најважно од сѐ е – на секое зло да враќаме со добро, со љубов. За да ни биде дозволено да ја кажуваме оваа молитва треба и во мислите и...

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

О.Методиј Митановски: Беседа за 3-та недела по Педесетница

Важно е да напомнеме дека и покрај големите и епохални откритија на науката, животот на денешните луѓе не ѐ подобар. Напаротив создаден ѐ кај луѓето страв и немир, наместо радост...

Митрополит Струмички Наум: Кој се гневи, без причина, на братот свој (27.06.2020)

Митрополит Струмички Наум: Кој се гневи, без причина, на братот свој (27.06.2020)

И така, не оди да се причестуваш со Светите Тајни Христови ако не си побарал прошка од братот свој, ако не си му одговорил со љубов или ако не си...

« »