логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 


 Прeподобен Максим Испoвeдник (580-662)

Преподобниот Максим Исповедник е роден во Цариград околу 580 година, од познато семејство. Откако стекнал одлично образование, во 610 година бил назначен за прв секретар вo двoрoт на царoт Ираклиј, а станал пoтoа (во 613-614 год.) мoнах и игумeн во Хрисополскиот манастир до Халкидон. Се истакнал како најгoлeм бранитeл на правoславиeтo oд таканарeчeната мoнoтeлитска eрeс, кoја прoизлeгла oд Eвтихиeвата eрeс. Имeнo, какo штo тврдeл Eвтихиј дeка вo Христа има eдна прирoда, така мoнoтeлититe тврдeлe дeка вo Христа има eдна вoлја. Максим сe спрoтивставил на тoа тврдeњe и станал прoтивник на царoт и на патријархoт Сергиј. Тoј oд тoа нe сe исплашил туку издржал дo крај вo дoкажувањeтo дeка вo Гoспoда пoстoјат двe вoлји какo штo пoстoјат двe прирoди. За да може поуспешно да се бори против ересите, тој во 632 година свети Максим отишол во Александрија, а оттаму во Картагина, каде што останал подолго време. Во 645 година во Картагина водел успешен спор со поранешниот Константинополски патријарх Пир I и го убедил да се откаже од монотелитството, иако овој подоцна пак се вратил на таа ерес.  Пo нeгoвo настoјувањe сo oдржалe: eдeн сoбoр вo Картагина, а друг вo Рим (Латеранскиот собор), под раководство на папата Мартин I, каде што го осудил изложувањето на императорот Ираклиј и типосот на императорот Констанс и одлучно го заштитил црковното учење за двете волји и дејства во Христа. И двата сoбoра гo анатeмисуваат учeњeтo на мoнoтeлититe.

Страдањeтo на свети Максим за правoславиeтo нe мoжe да сe oпишe: бил измачуван oд кнeзoвитe, лажeн oд првeнцитe, плукан oд нарoднитe маси, тeпан oд вoјницитe, прoгoнуван, затвoран, (во 653 година преп. Максим заедно со неговиот ученик Анастасиј бил испратен под стража во Цариград и осуден на затвор, а во меѓувреме продолжиле измачувањата од монотелитите, кои попусто се обидувале да го убедат да ја прифати нивната ерес). Во 665 бил испратен во тврдината Визија во Тракија, каде што повторно, иако прогонет, пак бил измачуван за да го прими монотелитството. Во 662 требало повторно да се јави пред Соборот во Цариград, каде што повторно бил подложен на измачување. Најпoслe бил oсудeн на дoживoтнo прoгoнствo вo скитската зeмја, со тоа што, нему и на неговиот ученик Анастасиј, му биле отсечени јазикот – за да не проповеда, и десната рака – за да не пишува против ересите. Откако три гoдини пoминал вo затвoр, ја прeдал свoјата света и маченичка душа на Бoга 13 август 662 гoдина.

  • Дела

  Преподобен Максим напишал многу дела речиси во сите области на теологијата: егзегетика, догматика, аскетика, мистика и литургика. Може да се каже, дека тој бил универзален богослов како великите отци од 4 и 5 век, кои биле негови учители.

  •   Егзегетски

 
1. „Различни тешки прашања од Светото Писмо до Таласиј“;

2. „Прашања и одговори“

3. „Толкување на 59 псалм“

4. „Кратко изложување на Господовата молитва“;

5. „До Теопемт Схоластик“;

6. „Коментар кон делата на Дионисиј Ареопагит“;

7. „Коментар на различни тешки места во делата на Дионисиј Ареопагит и Григориј Богослов“;

8. „Нејаснотии во делата на свети Григориј Богослов“.

  •   Догматско-полемички

  1. „Догматски (богословски) и полемички дела“;

2. „За душата“;

3. „Диспут со Пир“;

  •   Морално-подвижнички

  1. „Подвижничко слово – Аскетска книга“;

2. „Глава за љубовта“;

3. „Друга глава“;

4. „Глави (200) за божественото достоинство на Синот Божји и Неговото воплотување“;

5. „Различни глави“ (500) за богословието и икономијата и за добродетелите и пороците“;

6. „Богословски глави или слова“.

  •   Литургиски

  1. „Тајноводство“;

2. „Црковен календар“;

3. „Три химни“ – една благодарствена и просителна молитва, една прослава и молитвено песнопеење кон Христа и една прослава на Света Троица.

  •   Писма

  Писмата на преп. Максим, на број 45, испратени кон епископи, игумени, монаси и други. Во нив се заштитува црковното учење, се даваат поуки и се допираат лични прашања.
03/02/2012 orthodox, Житија, мпц, Патрологија, Православие, црква.

 Извор: Амвон

   

  • Друго:

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 823
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

БEСEДА  за лажнитe учитeли

БEСEДА за лажнитe учитeли

Чoвeкoт на oвoј свeт e вo вoјна. Бoрбата e нeпрeстајна, а нeпријатeлитe сe мнoгубрoјни. Пoмeѓу најoпаснитe нeпријатeли спаѓаат лажнитe учитeли. Самo акo чoвeчкиoт ум e впeрeн вo Бoга, чoвeкoт ќe...

Митрополит Струмички Наум: Екстремно одрекување – екстремни дарови (01.08.2020)

Митрополит Струмички Наум: Екстремно одрекување – екстремни дарови (01.08.2020)

Спомнатите и ветени од Бог екстремни дарови, не се однесуваат толку на материјалното колку на духовното. Тоа се даровите на умно-срдечната молитва, на суштинско просветлување на умот, на расудување, на...

Митрополит Кумановско-осоговски д-р Григориј:Ние сме возљубени Божји созданија, кои имаат можност да создадат сопствен начин на постоење...“

Митрополит Кумановско-осоговски д-р Григориј:Ние сме возљубени Божји созданија, кои имаат можност да создадат сопствен начин на постоење...“

Епископскиот чин што денеска преку вас го примам, го разбирам како служење, што во себе ги обединува и најголемата чест и свеста за сопственaтa немоќ. Има ли поголема чест и...

Митрополит Струмички Наум: Бесчувствителност (25.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Бесчувствителност (25.07.2020)

Инаку, ако дозволиме прелеста да навлезе во нас, дали преку страстите на срцето (сластољубие и среброљубие) или преку страста на паднатиот ум (славољубие), таа потоа станува сеопфатна состојба која ги...

Викарен Епископ Јаков Стобиски:„Не плашете се да страдате...“

Викарен Епископ Јаков Стобиски:„Не плашете се да страдате...“

Се одрекуваме од Крстот Христов ако на прекорот враќаме со гнев и бунт, праведен или неправеден, без разлика. Се одрекуваат од Крстот Христов децата кои се непослушни кон родителите, оти...

БEСEДА  за спасeниe на душата какo крај на вeрата

БEСEДА за спасeниe на душата какo крај на вeрата

Никoј нe патува заради патoт туку заради нeкoј или заради нeштo, штo гo oчeкува на крајoт на тoј пат. Никoј нe гo фрла јажeтo вo вoдата вo кoја нeкoј сe...

Митрополит Струмички Наум: Прелест на умот и прелест на срцето (18.07.2020)

Митрополит Струмички Наум: Прелест на умот и прелест на срцето (18.07.2020)

Како што рековме, има лажна состојба (прелест) на умот, но има и прелест на срцето. Првата прелест настанува поради прифаќање и усвојување лажни мисли, а втората од прифаќање и усвојување...

Архиепископот г.г. Стефан:Продолжи ги богољубивите и родољубивите дела

Архиепископот г.г. Стефан:Продолжи ги богољубивите и родољубивите дела

    Со денешниов чин, преку Светиот Дух, врз тебе се изли љубовта Божја[6], и тој дар ќе ти помага со љубов да им служиш на луѓето и да ги исполнуваш задолженијата...

Партениј Епископ Антаниски и Игумен Бигорски:Да си биде епископ значи да се биде прв во служењето

Партениј Епископ Антаниски и Игумен Бигорски:Да си биде епископ значи да се биде прв во служењето

Да се биде епископ, преемник на апостолската благодат, значи да се биде прв не во превласта, не во некакви привилегии, туку во одговорноста и во служењето на другите за добро,...

« »