логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Esen.manastir1.jpg
Во 23-тата   недела по Педесетница, на празникот на светата великомаченичка Злата  и светите маченици Карп и Папила ,    во Загреб- Р.Хрватска,  парохиски свештеник.протоереј Кирко Велински, отслужи  Божествена Литургија. На Литургијата   присуствуваше Митрополитот Европски г. Пимен.   

Zg.Uspenie.jpg
На празникот на Успение на Пресвета Богородица, во обновената капелица "Свети Рок" во Загреб,  парохискиот  свештеник, протоереј Кирко Велински отслужи Божестевена Литургија . На Литургијата присaствуваше загребскиот  помошни  бискуп г. Звонимир Секељ.
Присутниот верен народ се причести со Светите Тајни Христови.

Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Наука и Култура

Март 07, 2019

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународен поетски зборник во Италија

Поетското дело насловено Брзина на сонот (итал. Il ritmo di un sogno) од македонскиот писател Стефан Марковски е застапено во 15. издание на зборникот Castello di Duino.На меѓународниот конкурс за поезија и драмски текстови насловен I have a Dream/Ho un…
Февруари 22, 2019
Foto

Срамота е младите да знаат повеќе странски, отколку македонски јазик

Младите подобро ги познаваат странските јазици одошто македонскиот јазик. Со цел да си заминат од земјава, повеќе се фокусираат на изучувањето на странски јазици. Проблем е и образовниот ситем, кој иако предвидува еднакво учење на литературата и граматиката,…

Карикатурите на Златко Крстевски од Прилеп прошетале низ цел свет

Фев 14, 2019 Интервју 171
Светот доволно го знае Крстевски. Импресивен е неговиот пат низ светските изложби,…

Најбогатите 26 луѓе на светот поседуваат исто колку и најсиромашните 3,8 милијарди луѓе

Јан 21, 2019 Друго од култура 227
Оксфам пресметале и дека богатството на 2.200 милијардери околу светот во 2018 пораснало…

Катица Ќулавкова е добитник на меѓународната награда „Антево слово“ во Италија

Јан 21, 2019 Литература 162
По објавениот повик за испраќање на песна по слободен избор за учество на вториот…