логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Свети  Макариј Велики
НАЈЗАБЕЛЕЖИТЕЛНА ПОСЛЕДИЦА НА ПАДОТ Е НЕРЕДОТ КОЈ ВЛАДЕЕ ВО СВЕТОТ

Децата на овој век се слични на пченица која се пушта во решетото на земјата и се просејува преку непостојаните мисли на овој свет, при непрестајното колебање во земните работи, желби и заплетканите световни поимања. Сатаната ги тресе душите и со решето т.е. земни дела го просејува целиот грешен човечки род. Од времето на падот, од Адамовиот престап на заповестите, лукавиот кнез ја превзеде власта и сите синови на овој век, со непрестајни, лажливи  и колебливи помисли тој ги просејува и ги приведува во меѓусебно спротивставување во решетото на земјата.
Како што пченицата која се просејува непрестајно се превртува и врти во решетото, така и кнезот на лукавството со земните дела ги занимава сите луѓе, ги колеба, ги приведува во сметеност и метеж, наведувајќи ги на суетни помисли, непрестајно лажејќи го и поробувајќи го целиот грешен род Адамов. Бог на апостолите им го претскажал идното станување на лукавиот на нив: Ете, сатаната посака да ве вее како пченица, но Јас се молев за тебе, за да не се намали твојата вера (Лука 22, 31-32). Овој збор, како и пресудата која Создателот му ја изрекол на Каин: Ќе стенкаш и ќе се тресеш во немир на земјата твоја (Пост. 4, 12), претставува образец и слика за сите грешници. Прекршувајќи ја заповедта и станувајќи грешен, целиот род Адамов невидливо на себе ја примил оваа слика. Луѓето се колебаат со непостојани плашливи помисли, страв, сметености од секаков вид, желби, разновидни уживања. Кнезот на овој свет ја вознемирува секоја душа која не е родена од Бога (т.е. која што е без покајание). Слично на пченицата која постојано се превртува во решетото, тој на многу начини ги вознемирува човечките помисли. Тој се приведува кон колебање, ловејќи ги луѓето со светски измами, телесни задоволства, стравови и сметености.
Покажувајќи дека оние кои што одат по измамите и вољата на лукавиот на себе го носат ликот на Каиновото лукавство, Бог со прекор рекол: Вашиот татко е ѓаволот; а вие сакате да ги исполнувате желбите на вашиот татко; тој е човекоубиец од почетокот и не стои во вистината (Јован 8, 44). Затоа сиот грешен род Адамов тајно на себе ја носи онаа осуда: „Ќе стенкате и ќе се тресете немирни во решетото на земјата во која ве просејува сатаната“. Како што од едниот Адам по земјата се распространил целиот човечки род, така и една страсна расипаност проникнала во целиот човечки род, така што кнезот на злобата и самиот е во состојба да посее колебливи, световни, суетни и вознемирувачки помисли во сите нас. И како што еден ветер може да го вознемири целиот растителен свет и сето семе, како што една ноќна темнина се простира по сета вселена, така и кнезот на лукавството, како некоја мислена темнина не гревот и смртта, со извесен скриен и суров ветер го сматува и го обзема целиот човечки род на земјата, ловејќи ги човечките срца со колбеливи помисли и светски желби и ги полни со темнината на незнаењето, заслепеноста и заборавот сите души кои не се родени одозгора и кои со мислата и со умот не се преселиле во другиот век, според кажаното: А нашето живеалиште е на небесата (Фил. 3, 20).


Подготвил: Светлана Димовска

 Поуки од Светите Отци

krusevoexport

Наука и Култура

Јануари 12, 2020
Mudreci.pustina1

Мала Историја на Христијанството и на Светот

Св Јован Крстител е дете на Првосвештеникот Захарије и Елисавета. Захарие веднаш беше убеиен од Ирод.Наскоро Елисавета премина, а Св Јован остана сам во Пустината каде што Бог и Ангелите се грижеа негоСв Јован целиот свој живот ќе го наговестува народот за…
Ноември 24, 2019
7.Vselenski.sobor

Скопје и Истанбул се среќаваат во јазикот, литературата, историјата

– Градовите ја имаат функцијата на поврзување луѓе, вери и народи, како и нивните култури. Динамиката на културните размени меѓу Скопје и Истанбул со овој проект се обележува низ значајните пунктови на тие релации (јазик – литература и историја – култура) со…

СИТЕ ТИЕ МУСТАЌЛИИ (од колекцијата на Националната Галерија на Р. С. Македонија)

Ное 07, 2019 Друго од култура 397
7.Vselenski.sobor
Портретната уметност од минатите епохи изобилува со слики и скулптури на луѓе со мустаќи…

Двеста години од раѓањето на Дичо,зографот кој почна нов правец во црковната уметност

Окт 19, 2019 Наука и Религија 480
Има една интересна случка поврзана со Дичо Зографот што ја раскажуваат неговите потомци.…

„АВИЈАТИЧАРОТ“ ОД ЕВГЕНИЈ ВОДОЛАЗКИН добитник на наградата „BookStar 2019“

Окт 08, 2019 Литература 433
Гостувањето на моментално рускиот писател број 1 на сите светски листи – Евгениј…