логоFacebookTwitterYouTubeeMail


 chudo.freski.jpg

chudo.freski.jpg

Скопје, 8 април 2012 год.- На празникот на Влегувањето на Исус Христос во Ерусалим

 chudo.freski.jpg

Во црквата Св. Димитрија денес на денот на влегувањето на Христос во Ерусалим (Цветници) се случи настан кој ја затрепери секоја човечка душа, верна и неверна, православна или не, кој настан видливо ни го покажа Неговото присуство, настан кој како исход има многу радосни солзи,будење, покајание, и заради тоа восхит, радост и благодарност заради  Неговата милост...

chudo.freski.jpg

Почнувајќи од утринските часови, па во текот на целиот ден, свештениците во храмот како и мноштвото граѓани беа сведоци на необјаснивото, за рацоиналниот човечки разум, заживување на фреските кои што небаре само што беа реставрирани, а сепак човечка рака ги нема допрено. Особено беа впечатливи чистите и јасни бои на ореолите на светиите, како и блескавите крилја на ангелите на фреските. Дури и многуте новински и ТВ екипи кои веднаш по првичната вест за самообновувањето на фреските беа во храмот, беа сведоци на моментите кога разни детали од сцените на фреските ги добиваат своите старо-нови бои.
Храмот го посети и архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан, кој исто така беше еден од сведоците на настанот за кој се зборува дека е втор од ваков вид во православниот свет (иста ваква појава претходно е забележана во храм во Русија), а веста од Скопје стана една од ударните на повеќе агенции и медиуми од Балканот.

chudo.freski.jpg

chudo.freski.jpg

8 април 2012 година/ 17:30 ч.- Во вечерните часови во храмот, спонтано се собра народот , вчудоневидени од настанот кој пред нив се одвиваше. Трансформацијата на одделни фрески се случување од минута во минута.

На прашањето на еден присутен верниик  во храмот, „колку се стари фреските во оваа црква?“, другиот  верници одговори: „три часа!“.

     chudo.freski.jpg

 chudo.freski.jpgchudo.freski11.jpg

Не помина  еден  час и половина, фреската полека се исчитува... се осветлува  ореолот на светителот.  Чудото пред нас се случува.И не само фреските, и иконите од иконостасот  се исчистуваат...една по една , дел по дел на нив  се случува промената.

Господе Исусе Христе помилуј не... 

chudo.freski.jpg

 

Warning: No images in specified directory. Please check the directory!

Debug: specified directory - https://www.preminportal.com.mk/images/SVD1

Warning: No images in specified directory. Please check the directory!

Debug: specified directory - https://www.preminportal.com.mk/images/SVD2

 

Во вечерните часови тивко и многу спонтано цркватаи ја наполни насобраниот народ. Верниците почнаа благодарноста да ја искажуваат низ молитвен песнослов. Повторно спонтаноста се повторува... дојде и свештеникот кој ја започна вечерната богослужба во која учествуваше целиот насобран народ, и која вечерна богослузхба заврши околу 22 часот. Свештеникот Горан му се обрати на народот со мала беседа која навистина , тие што ја слушнаа, не останаа рамнодушни..

chudo.freski.jpg

Видео-Беседа

chudo.freski11.jpg

Ти благодариме Христе Кој ја покажа и на нас, такви какви што сме, Твојата навистина со зборови неискажлива милост..да и на нас...ова е само милост...           

    По молитвите на Твојата Пречиста Мајка и на Светиот Велик маченик Димитриј Господи Исусе Христе помилј не.

  chudo.freski.jpg

  За Преминпортал:

Наташа, Петар, Ана, Сузана, Антонио...

 

Друго:

http://mpc.org.mk/vest.asp?id=4905

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни односи. Религиозниот човек размислува во рамките на првата категорија, а црковниот човек размислува и дејствува во откровението на втората...

Митрополит Струмички Наум: Свињарски идентитет (27.11.2021)

Митрополит Струмички Наум: Свињарски идентитет (27.11.2021)

Зошто не Го примаме Богочовекот Христос? Поради задоволувањето на нашите страсти, кои ни станале поважни од Него. Примерот со луѓето од земјата Гадаринска ни покажува дека ним им беа многу...

 БEСEДА  за тoа какo ангeлитe вoјуваат за правeдницитe

БEСEДА за тoа какo ангeлитe вoјуваат за правeдницитe

Ангeл Гoспoдoв ќe вoјува за oниe кoи сe бoјат oд Бoга. Тoа сe пoкажалo јаснo мнoгупати, штo e запишанo, и бeзбрoј пати штo нe e запишанo. Архангeлoт Михаил гo oдбранил...

Митрополит Струмички Наум:   Жената Хананејка (16.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Жената Хананејка (16.10.2021)

 Послушанието не е лесен подвиг и не е без искушенија. Затоа, до добивањето на дарот на умно-срдечната молитва тоа е аскетски подвиг, подвиг на кој се принудуваме. Духовниот отец може...

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Та Христос не воскресна само во Ерусалим, та Христос не воскресна само во храмовите. Христос воскресна за сите, за секој и секаде. Христос воскреснува во срцето на секој еден од...

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Значи, наместо судење и осудување и самооправдување, Христос ни го покажува патот на самоукорување и самоосудување, патот напуштен од речиси сите денес; патот на смирението.Прашање е дали воопшто и можеме...

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Денешното апостолско четиво (Гал. 6, 3) ме потсети на малиот број „христијани“, кои поради својата внатрешна душевна расцепеност и меѓусебната поврзаност по таа основа, се однесуваат како отцепени, не само...

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Да не се лажеме себеси... Оној што ја има љубовта како дар на благодатта на Светиот Дух не може истовремено и да мрази. Нема тука место за обичните човечки чувства,...

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Љубовта ќе олади кај тие што ја добиваат како дар Божји во Црквата, а не ја негуваат и не ја развиваат. Љубовта ќе олади кај христијаните, кај православните. Божествена љубов...

« »