логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Dorotea.sv.Teodot.jpg

Скопје, 11 април 2011 (МИА) - Книгите со својата вечна убавина насекаде во светот, па и кај нас се основа на националната култура и богатство која ни ги отвора животните хоризонти, која ни го доближува светот на непознатото и не облагородува со духовни вредности и знаење, истакна премиерот Никола Груевски вечерва на отворањето на 23. Меѓународен саем на книгата.

Оваа година, како што рече, на Меѓународниот саем на книгата ќе биде претставено и македонското творештво и читателската јавност ќе може да се запознае со сите литературни изданија кои се реализирани под слоганот „Откријте ја Македонија - Македонија вечна“, а се дел од неколку крупни проекти кои во изминатиот период ги релизира македонската Влада.

Dorotea.sv.Teodot.jpg

- Македонија во овие неколку години направи револуционерен исчекор кон освежување и надградување на македонската книжевна ризница. Со реализација на грандиозниот проект „130 тома македонска книжевност“ создадовме едиција на книги кои се своевидна панорама на македонската литература, гордост и вистински репрезент на македонската книжевност и држава, нагласи Груевски.

Владата на Република Македонија, како што посочи, за потребите на Народната универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ набави најсовремена машина за хартиена каша, која ќе ја осовремени лабораторијата за конзервација и заштита на старите и ретки книги и ракописи од македонското книжевно богатство.

Премиерот најави дека е во тек и реализацијата на проектот „Ѕвезди на светската книжевност“, во чии рамки до крајот на годината се очекува да бидат презентирани и првите изданија.

Цитирајќи го Пабло Неруда, кој во едно од своите дела напишал дека „книгите кои ќе ти помогнат најмногу, се токму книгите кои ќе те натераат да размислуваш најмногу. Голема книга која доаѓа од голем мислител претставува брод полн со идеи, вистина и убавина...“, Груевски ги повика поклониците на пишаниот збор оваа недела да уживаат во книгите на саемот.

На отворањето се обрати и академик Матеа Матевски, кој меѓу другото рече дека саемот е празник на книгата, на создадениот и соопштен збор, кој тука и насекаде ги отвора сите врати. - Книгата е обединителка што има добра мисла и убав збор за секого, додаде Матевски.

Претседателот на Управниот одбор на Скопски саем и на Управата на групацијата Ера, Гвидо Омладоч рече дека само читајќи книга и овозможуваме луксуз на душата, патувања, емоции и рефлексии.

Dorotea.sv.Teodot.jpg

Шеесетина издавачи од Македонија и неколку од соседните земји ќе ја претстават својата продукција на 23. Меѓународен саем на книгата кој ќе се одржува од утре до 17 април на Скопски саем, на површина од 4.000 метри квадратни. Саемската манифестација свечено ќе биде отворена вечер.

Покрај изданија од различни жанрови, читателите ќе имаат можност за средби со домашни автори и да присуствуваат на голем број промоции.

Манифестацијата се организира во соработка со Здружението на издавачи и книжари на Македонија (ЗИКМ) и Здружението на албански издавачи. Покровител на саемот е Министерството за култура кое првпат ќе учествува со свој штанд, на кој ќе ги презентира своите книжевни проекти, а ќе се фокусира на јубилејните 50 години Струшки вечери на поезијата.

Саемот на книгата годинава ќе се одржува под мотото „Подари книга, подари богатство” - акција на Скопски саем што ќе ја поддржат голем број познати личности - актери, пејачи, водители, новинари, луѓе од светот на модата...

Dorotea.sv.Teodot.jpg

 Pдма/20:42

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

о. Сашко Николовски: Недела по Богојавление

о. Сашко Николовски: Недела по Богојавление

За денот и часот на второто Христово доаѓање нe се знае, така ни вели Светото писмо, но со сигурност знаеме дека тоа ќе биде кога повторно во светот ќе царува...

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Се сеќавам, кога понекогаш ќе ми беше многу тешко и кога ќе отидев кај него на исповед, ќе ме сослушаше и без да ми даде никаков совет, само ќе одмавнеше...

Митрополит Струмички Наум: КОПНЕЖ – ДУХОВНО ДА СЕ ПРОГЛЕДА (10.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: КОПНЕЖ – ДУХОВНО ДА СЕ ПРОГЛЕДА (10.01.2021)

Слепиот верува дека Господ Исус може да го исцели и затоа никој, и покрај забраните, не може да го спречи неговиот молитвен повик кон Него. Тоа е вистинска пројава на...

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2021)

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2021)

Смирената наша молитва од Света Гора е да се подвизуваме сите против нашето самољубие, со цел да дојди во нашите срца, во нашите семејства, во татковината ни и во светот...

РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО – Архимандрит Георгиј Капсанис

РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО – Архимандрит Георгиј Капсанис

Оваа тајна се извршува во Црквата, зашто ние кои живееме во Црквата стануваме учесници во Божјата предвечност, во вечниот живот, во вистинскиот живот на Пресвета Троица. Се разбира, сѐ уште...

Митрополит Струмички Наум: Секој се самооправдува; има ли некој – да се покае? (03.01.2021 16:57)

Митрополит Струмички Наум: Секој се самооправдува; има ли некој – да се покае? (03.01.2021 16:57)

 Вакво нешто се случува и со нас, посебно кога на некој прекор од нашиот духовен отец, наместо да ја препознаеме нашата слабост, да побараме прошка и да се поправиме, ние...

Митрополит Струмички Наум: СЕКОЈ САКА ДА Е НЕКОЈ, НИКОЈ НЕ САКА ДА РАСТЕ (02.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: СЕКОЈ САКА ДА Е НЕКОЈ, НИКОЈ НЕ САКА ДА РАСТЕ (02.01.2021)

Не се моја тема толку промените во општеството, колку што се промените во Црквата. И не толку промените во Црквата, колку што е промената барем на еден човек во Црквата.Мислам...

БEСEДА за главнoтo прoрoштвo на прoрoкoт Исаија

БEСEДА за главнoтo прoрoштвo на прoрoкoт Исаија

Тoгаш Исаија прoрeкoл дeка нeпријатeлoт нeма да гo зазeмe Eрусалим. Глeдајќи дeка царoт нe му вeрува, тoј му рeкoл да бара знак, чудo, или oд нeбoтo или oд зeмјата. Нo...

Митрополит Струмички Наум: Како договорени (27.12.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како договорени (27.12.2020)

Така и во нашиот случај, луѓе – странци меѓусебно, со различни гревовни навики и индоктринирани од различни колективни несвесни гревовни шеми, ги гледаме дека восогласено дејствуваат како под команда, кога...

« »