логоFacebookTwitterYouTubeeMail

3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

 3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

 с.Љубанци,9ти август 2021 г.- манастир на св. Никола, на празникот на:

Свети Климент, архиепископ Охридски; Светиот великомаченик Пантелејмон;

Светите Седмочисленици; Блажениот Николај;Преподобна Антуса; Сто педесет и тројца маченици, потопени во море во Тракија.;

3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel 

 3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

 3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

 3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

 3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

На 9ти август 2021 година,во шестата  недела по Педесетница, кога Македонската православна црква- Охридска архиепископија-Јустинијана Прима  молитвено го прослави споменот на Свети Климент, архиепископ Охридски; Светиот великомаченик Пантелејмон, во манастирот на св.Никола во скопското село Љубанци, свештеникот Горан Димевски отслужи Божествена Литургија. На Литургијата верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

 

 3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

 3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel 

 3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

 3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Акo даваш милoстина на сирoмавиoт, знај дeка кoлку сo нeа му правиш дoбрo на свoјoт ближeн, тoлку си правиш и на сeбe, дури и пoвeќe на сeбe. Св. Антoниј гoвoри: “Oд ближниoт ни дoаѓа и живoтoт и смртта”. А св. Пeтар Дамаскин пишува: “Какo штo трeба бeднитe да Му благoдарат на Бoга и да ги љубат бoгатитe, кoи им прават дoбрo, така, и уштe мнoгу пoвeќe, и бoгатитe (трeба да Му благoдарат на Бoга и да ги љубат бeднитe), затoа штo тиe сe спасуваат сo прoмислата Бoжја и вo сeгашниoт и вo идниoт вeк заради милoстината. Бидeјќи бeз бeднитe тиe нe дoбиваат спасeниe на душата, туку нe мoжат ни да ги избeгнат искушeнијата oд бoгатствoтo”. Милoстината штo сe дава oд суeта или сo прeзир, нe кoристи за ништo. Вo пoранeшни врeмиња бoгатитe гo нoсeлe златoтo на пустиницитe и ги мoлeлe да гo примат. Рeткo сe случувалo пустиницитe радoснo да примаат милoстина, туку и кoга ја прималe, ја прималe oд милoсрдиe кoн бoгатитe. Најсирoмашнитe луѓe прималe милoстина oд милoсрдиe! (Пролог)

Преминпортал (к.т)

 

 3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

  3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

 Август 2021 лето Господово

 

Друго:

19042009

 

Aleksandar.N.sv.Haralampij

38.machenici1

3.angeli.so.truba

 

 

 

 

 

 

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

Митрополит Струмички Наум:   Жената Хананејка (16.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Жената Хананејка (16.10.2021)

 Послушанието не е лесен подвиг и не е без искушенија. Затоа, до добивањето на дарот на умно-срдечната молитва тоа е аскетски подвиг, подвиг на кој се принудуваме. Духовниот отец може...

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Та Христос не воскресна само во Ерусалим, та Христос не воскресна само во храмовите. Христос воскресна за сите, за секој и секаде. Христос воскреснува во срцето на секој еден од...

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Значи, наместо судење и осудување и самооправдување, Христос ни го покажува патот на самоукорување и самоосудување, патот напуштен од речиси сите денес; патот на смирението.Прашање е дали воопшто и можеме...

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Денешното апостолско четиво (Гал. 6, 3) ме потсети на малиот број „христијани“, кои поради својата внатрешна душевна расцепеност и меѓусебната поврзаност по таа основа, се однесуваат како отцепени, не само...

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Да не се лажеме себеси... Оној што ја има љубовта како дар на благодатта на Светиот Дух не може истовремено и да мрази. Нема тука место за обичните човечки чувства,...

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Љубовта ќе олади кај тие што ја добиваат како дар Божји во Црквата, а не ја негуваат и не ја развиваат. Љубовта ќе олади кај христијаните, кај православните. Божествена љубов...

 Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Често луѓето имаат желба да се на местото на некој друг. Сакаат да ја имаат видливата власт и славата на другиот, сакаат да ги имаат видливите пари и имот на...

 архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

Незамисливо е да се биде христијанин без подвиг и крст. Оној што води лесен живот не може да се нарече христијанин. Некои луѓе отсекогаш верувале дека христијанин е оној кој...

 Митрополит Струмички Наум: Свадбена облека (25.09.2021)

Митрополит Струмички Наум: Свадбена облека (25.09.2021)

Свадбена облека е подвигот на очистување на срцето од страстите во послушание. Без овој подвиг никој не може да се нарече христијанин. За монасите и свештенството свадбена облека е нешто...

« »