логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Aleksandar.N.sv.Haralampij

Скопје,30.03.2021 год.- Соборен храм на св. Климент Охридски

 Aleksandar.N.sv.Haralampij

 На 30.03.2021 година, во  нашата света, соборна и апостолска  Цркви се прослави споменот на :

  • Свети Алексиј човек Божји
  • Светиот маченик Марин

Aleksandar.N.sv.Haralampij

 Aleksandar.N.sv.Haralampij

 Aleksandar.N.sv.Haralampij

  На 30ти март 2021 година, во неделата на Св.Григориј Палама, кога МПЦ-ОА  молитвено го прослави  споменот на свети Алексиј човек Божји, светиот маченик Марин во Соборниот храм на св.Климент Охридски во Скопје, свештеникот  Зоран Копчаревски отслужи  Литургија на претходно осветенидарови.  Верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

 Aleksandar.N.sv.Haralampij
Поука на денот: Старец Софрониј Сахаров
Бог може да го допре духот на човекот и на непосреден начин да му го даде самопознанието. Постои голема разлика помеѓу ова познание и она што се стекнува во теолошките школи. Може да е многу опасно да се студира теологија, без егзистенционален опит на животот, во Духот Христов. Во опасност сме, навистина да ја изучуваме теологијата во нејзините апофатички форми, како философија или поезија. Во опасност сме да присвоиме некој погрешен став, да се сметаме себеси како нешто големо, што е доволно за да се загубиме. Должни сме да бараме во животот еден друг вид на вдахновение, во Христа.

Aleksandar.N.sv.Haralampij

 

 

 

 

 3.angeli.so.truba

Преминпортал (к.т.)

Друго:

Божествена Литургија во Соборен храм, Скопје (25.04.2020)

Божествена Литургија во храмот Соборен храм, Скопје (12.04.2020)

Втор Акатист кон Пресвета Богородица, Соборен храм Скопје (13.03.2020)

Акатист кон преп. Јоаникиј Ракотински, Соборен храм, Скопје (02.04.2019)

  Божествена Литургија во Соборен храм, Скопје (12.11.2017)

Божествена Литургија во Соборен храм, Скопје (18.06.2017)Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

 Митрополит Струмички Наум: Недела на светиот Апостол Тома

Митрополит Струмички Наум: Недела на светиот Апостол Тома

Желбата на Апостолот Тома да ги допре раните на воскреснатиот Богочовек Исус Христос не е неверие, туку природен и спасоносен копнеж на секој човек да Го познае Бог од опит,...

Митрополит Струмички Наум: Воскресение Христово (01.05.2021)

Митрополит Струмички Наум: Воскресение Христово (01.05.2021)

Светлината во темнината на гревот и очајот свети, и мракот на отпадништвото и смртта не ја опфати.Имаше еден човек по име Јован, пратен од Бог – немаше од него поголем,...

 Митрополит Струмички Наум: Цветници (24.04.2021)

Митрополит Струмички Наум: Цветници (24.04.2021)

Оние што преку доброволни подвизи или мачеништво ќе влезат преку своето очистено срце во Царството Небесно – внатре во себе, преминуваат од смрт во живот – уште сега, и на...

БEСEДА за прoрoштвoтo на чудата Христoви

БEСEДА за прoрoштвoтo на чудата Христoви

Сo тoа сака да пoкажe дeка и кoга ги изгoвара Свoитe збoрoви, и кoга ги изгoвара прoрoчкитe збoрoви, сeкoгаш гo гoвoри самo Свoeтo. Да пoкажe дeка и тoгаш Oн гoвoрeл...

Митрополит Струмички Наум: Недела на света Марија Египетска (17.04.2021)

Митрополит Струмички Наум: Недела на света Марија Египетска (17.04.2021)

Христос нѐ потсетува сите дека нашето Царство не е од овој свет и дека во овој живот нѐ очекуваат и страдања. Со оваа вистина треба да сме начисто и да...

Жарко Ѓоргиевски: Недела на свети Јован Лествичник

Жарко Ѓоргиевски: Недела на свети Јован Лествичник

Потикнат од голема љубов кон Бога и Христовата наука, уште на 17 годишна возраст Јован го прифатил благиот јарем Христов и се упатил по тесниот пат, по кој одат праведниците...

ЗА ПОКАЈАНИЕТО - АРХИМАНДРИТ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС

ЗА ПОКАЈАНИЕТО - АРХИМАНДРИТ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС

И колку повеќе некој ја чувствува грешноста си, толку и се кае подобро и повеќе. И затоа го гледаме овој голем знак – тајна може да каже некој – во...

Митрополит Струмички Наум: Недела на свети Јован Лествичник (10.04.2021)

Митрополит Струмички Наум: Недела на свети Јован Лествичник (10.04.2021)

Срцето на овој степен сè уште е заробено од страстите, така што демонот релативно лесно, преку помислите и сетилата, однатре, го наведува човекот на грев. Колку што човекот слободно му...

На свети Григориј Палама - Старец Георгиј Капсанис II дел

На свети Григориј Палама - Старец Георгиј Капсанис II дел

Црквата го прославува споменот на еден нов светител, светиот Николај Планас, еден прост отец, неписмен но свет, оженет свештеник од некогашна Атина. Свети Николај – по потекло од Наксос –...

« »