логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

   Скопје, 12.01.2017- Соборен храм на св. Климент Охридски, на празникот насветиот Зиновиј и сестра му Зиновија; светите апостоли Клеопа, Терциј, Марко, Јуст и Артем

 

  

Светиот свештеномаченик Зиновиј
и сестра му Зиновија

 

На луѓето, одвоени од Бога со тројна преграда: природата, гревот и смртта, Господ им дал да Го поседуваат целосно и да се соединат со Него непосредно, со тоа што Он, една по една ги отстранил сите пречки: онаа на природата – преку Своето овоплотување; онаа на гревот – преку Својата смрт; онаа на смртта – преку Своето воскресение. Ете зошто Светиот апостол Павле пишува: последниот враг за уништување е смртта (1 Кор. 15, 26). -Свети Никола Кавасила

 

 На 12. 11. 2017, кога Светата Црква молитвено го празнува споменот на светиот Зиновиј и сестра му Зиновија; светите апостоли Клеопа, Терциј, Марко, Јуст и Артем, во Соборниот храм на св.Климент Охридски во Скопје, свештеникот  Зоран Копчаревски во солужение на протоѓаконот Антонио Дујовски и ѓаконот Александар Димитријов отслужи Божествена Литургија.Во текот на Литургијата свештеникот Зоран Копчаревски толкувајќи го денешното Евангелие произнесе празнична беседа. Бројниот верен народ се причести со Светите Христови Тајни.

  

 

 

 

 

 

 

 

 Преминпортал (к.т.)Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie