логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Aleksandar.N.sv.Martinijan1

 Скопје,26ти фверуари 2021 г.-храм на св.Илија , н. Аеродром

На 26ти февруари 2021 година, во  нашата света, соборна и апостолска  Цркви молитвено се прослави споменот на :

  • Преподобен Мартинијан
  • Светите Зоа и Фотинија
  •  Евангелие на денот: Свето евангелие според светиот апостол Марко 14:3-9

 Aleksandar.N.sv.Martinijan2

 Aleksandar.N.sv.Martinijan3

 Aleksandar.N.sv.Martinijan4

Старец Паисиј Светогорец

Не е добро кога човек менува духовни отци.

Замисли зграда на којашто постојано и го менуваат инженерот и градителот.

Тоа не може да излезе на добро.

 Aleksandar.N.sv.Martinijan5

 На 26ти февруари 2021 година, кога МПЦ-ОА молитвено го прoслави споменот на Преподобен Мартинијан, Светите Зоа и Фотинија, отец Александар Најдовскиво сослужение на ѓаконот Александар Брајановски отслужи Божествена  Литургија во храмот на св.пророк Илија во скопската населба Аеродром. На  Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.На крајот на Литургијата, и во овој петок во храмот се направи мал петочен водосвет.

Aleksandar.N.sv.Martinijan6

 Aleksandar.N.sv.Martinijan7

 Aleksandar.N.sv.Martinijan8

 Aleksandar.N.sv.Martinijan9

 

Мал петочен водосвет:

„За да се освети оваа вода со силата, дејството и слегувањето на Светиот Дух...“

Aleksandar.N.sv.Martinijan

 Aleksandar.N.sv.Martinijan10

 Aleksandar.N.sv.Martinijan11

 Aleksandar.N.sv.Martinijan12

 Преминпортал (к.т.)

 

 Друго:

Што е тоа водосвет?

3.angeli.so.truba

Современ светител, кој бил лекар-хирург, професор на медицина и епископ во Крим, имајќи искуство во телесната и во духовната медицина, ни препорачува: „Пијте почесто света вода. Таа е најефикасен лек. Не ви го велам ова само како свештеник, туку и како лекар. Од моето долгогодишно искуство во медицината“ (Свети Лука Кримски +1961 год.).“

3.angeli.so.truba

Света вода - во што е нејзината сила?

 24ти јули 2020 лето Господово

 

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

 Митрополит Струмички Наум: Недела на света Марија Египетска (17.04.2021 )

Митрополит Струмички Наум: Недела на света Марија Египетска (17.04.2021 )

Христос нѐ потсетува сите дека нашето Царство не е од овој свет и дека во овој живот нѐ очекуваат и страдања. Со оваа вистина треба да сме начисто и да...

Жарко Ѓоргиевски: Недела на свети Јован Лествичник

Жарко Ѓоргиевски: Недела на свети Јован Лествичник

Потикнат од голема љубов кон Бога и Христовата наука, уште на 17 годишна возраст Јован го прифатил благиот јарем Христов и се упатил по тесниот пат, по кој одат праведниците...

ЗА ПОКАЈАНИЕТО - АРХИМАНДРИТ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС

ЗА ПОКАЈАНИЕТО - АРХИМАНДРИТ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС

И колку повеќе некој ја чувствува грешноста си, толку и се кае подобро и повеќе. И затоа го гледаме овој голем знак – тајна може да каже некој – во...

Митрополит Струмички Наум: Недела на свети Јован Лествичник (10.04.2021)

Митрополит Струмички Наум: Недела на свети Јован Лествичник (10.04.2021)

Срцето на овој степен сè уште е заробено од страстите, така што демонот релативно лесно, преку помислите и сетилата, однатре, го наведува човекот на грев. Колку што човекот слободно му...

На свети Григориј Палама - Старец Георгиј Капсанис II дел

На свети Григориј Палама - Старец Георгиј Капсанис II дел

Црквата го прославува споменот на еден нов светител, светиот Николај Планас, еден прост отец, неписмен но свет, оженет свештеник од некогашна Атина. Свети Николај – по потекло од Наксос –...

О.Николај Киранџиќ: НЕДЕЛА НА СВЕТИ ЈОВАН ЛЕСТВИЧНИК

О.Николај Киранџиќ: НЕДЕЛА НА СВЕТИ ЈОВАН ЛЕСТВИЧНИК

 Болестите, пак, честопати се плод на нашата гревовеност, безаконие и неуреден живот, но честопати тие се и Божја казна за нашите гревови. Затоа, ако сакаме да се ослободиме од болеста,...

Митрополит Струмички Наум:  ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦЕ, спаси нѐ!

Митрополит Струмички Наум: ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦЕ, спаси нѐ!

Севкупниот Домострој на нашето спасение е дело на нашиот Бог – Света Троица, од Отецот, низ Синот, во Светиот Дух. Овој Домострој е Христоцентричен (исто како и нашиот живот во...

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Тајната на Крстот

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Тајната на Крстот

Во животот неизбежно ќе страдаме и ќе носиме крст, сакале или не, и ќе бидеме распнати, сакале или не, и ќе умреме на него, сакале или не, но на крстот...

Митрополит Струмички Наум: КРСТОПОКЛОНА НЕДЕЛА (03.04.2021)

Митрополит Струмички Наум: КРСТОПОКЛОНА НЕДЕЛА (03.04.2021)

 Во секое наше лично страдање Го препознаваме првенствено Христос и го надградуваме нашиот личносен однос со Него. Самото страдање е реално, но тоа останува во втор план, затоа што преку...

« »