логоFacebookTwitterYouTubeeMail

   Sasho.Nakov.sv.Trifun

 Скопје, 14 февруари  2021 лето Господово- Во храмот  на св.Петка, н.Црниче, молитвено се прослави споменот на:

Светиот маченик Трифун

Sasho.Nakov.sv.Trifun2
 Dragan.Jankovski.Jase

 Sasho.Nakov.sv.Trifun4

 Sasho.Nakov.sv.Trifun5

 Sasho.Nakov.sv.Trifun6

 На 14ти ферруари 2021 година, во триесет и шестата  недела по  Педесетница, кога Македонската православна црква- Охридска архиепископија молитвено  го прослави споменот на  св.маченик Трифун, jереј д-р Сашо Наков во сослужение на ѓаконот Мартин Ѓуровски  отслужи Божествена Литургија во храмот на св. Петка, во скопската населба Црниче. Бројниот верен  народ се причести со Светите Христови Тајни.Во текот на Литургијата отецот произнесе празнична беседа од житието на св.Трифун, поучувајќи не во по примерот на светителот да го уподобуваме  сопствениот живот.На крајот на Литургијата се освети и благослови водата.

Sasho.Nakov.sv.Trifun7

 Sasho.Nakov.sv.Trifun8

Dragan.Jankovski.Jase

 Sasho.Nakov.sv.Trifun9

 Sasho.Nakov.sv.Trifun10

 Sasho.Nakov.sv.Trifun11

 Sasho.Nakov.sv.Trifun12

 

Старец Паисиј Светогорец

Затоа, ниеден грешник не треба никогаш да се обезнадежи. Доволно е само да се покае, бидејќи неговите гревови се помалку од оние на ѓаволот. Човекот има и олеснителни околности бидејќи е направен од земја, а од невнимание може да се лизне и да падне во калта. Немаме оправдание, ако не сакаме да се покаеме и да се исповедаме, и сакаме да останеме во калта.

 

Друго:

Јереј д-р Сашо Наков-ПОТЕКЛОТО, ОСНОВАЊЕТО И РАЗВИВОЈОТ НА ХРИСТИЈАНСКОТО БОГОСЛУЖЕНИЕ 

Јереј д-р Сашо Наков - ЛИТУРГИЈА НА ПРЕТХОДНООСВЕТЕНИТЕ ДАРОВИ

Јереј д-р Сашо Наков - Духовден

Божествена Литургија во храмот на св. Петка, Скопје (31.05.2019)

 Sasho.Nakov.sv.Trifun13

 Преминпортал (к.т.)

 

 

 

 

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

 Митрополит Струмички Наум: Недела на света Марија Египетска (17.04.2021 )

Митрополит Струмички Наум: Недела на света Марија Египетска (17.04.2021 )

Христос нѐ потсетува сите дека нашето Царство не е од овој свет и дека во овој живот нѐ очекуваат и страдања. Со оваа вистина треба да сме начисто и да...

Жарко Ѓоргиевски: Недела на свети Јован Лествичник

Жарко Ѓоргиевски: Недела на свети Јован Лествичник

Потикнат од голема љубов кон Бога и Христовата наука, уште на 17 годишна возраст Јован го прифатил благиот јарем Христов и се упатил по тесниот пат, по кој одат праведниците...

ЗА ПОКАЈАНИЕТО - АРХИМАНДРИТ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС

ЗА ПОКАЈАНИЕТО - АРХИМАНДРИТ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС

И колку повеќе некој ја чувствува грешноста си, толку и се кае подобро и повеќе. И затоа го гледаме овој голем знак – тајна може да каже некој – во...

Митрополит Струмички Наум: Недела на свети Јован Лествичник (10.04.2021)

Митрополит Струмички Наум: Недела на свети Јован Лествичник (10.04.2021)

Срцето на овој степен сè уште е заробено од страстите, така што демонот релативно лесно, преку помислите и сетилата, однатре, го наведува човекот на грев. Колку што човекот слободно му...

На свети Григориј Палама - Старец Георгиј Капсанис II дел

На свети Григориј Палама - Старец Георгиј Капсанис II дел

Црквата го прославува споменот на еден нов светител, светиот Николај Планас, еден прост отец, неписмен но свет, оженет свештеник од некогашна Атина. Свети Николај – по потекло од Наксос –...

О.Николај Киранџиќ: НЕДЕЛА НА СВЕТИ ЈОВАН ЛЕСТВИЧНИК

О.Николај Киранџиќ: НЕДЕЛА НА СВЕТИ ЈОВАН ЛЕСТВИЧНИК

 Болестите, пак, честопати се плод на нашата гревовеност, безаконие и неуреден живот, но честопати тие се и Божја казна за нашите гревови. Затоа, ако сакаме да се ослободиме од болеста,...

Митрополит Струмички Наум:  ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦЕ, спаси нѐ!

Митрополит Струмички Наум: ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦЕ, спаси нѐ!

Севкупниот Домострој на нашето спасение е дело на нашиот Бог – Света Троица, од Отецот, низ Синот, во Светиот Дух. Овој Домострој е Христоцентричен (исто како и нашиот живот во...

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Тајната на Крстот

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Тајната на Крстот

Во животот неизбежно ќе страдаме и ќе носиме крст, сакале или не, и ќе бидеме распнати, сакале или не, и ќе умреме на него, сакале или не, но на крстот...

Митрополит Струмички Наум: КРСТОПОКЛОНА НЕДЕЛА (03.04.2021)

Митрополит Струмички Наум: КРСТОПОКЛОНА НЕДЕЛА (03.04.2021)

 Во секое наше лично страдање Го препознаваме првенствено Христос и го надградуваме нашиот личносен однос со Него. Самото страдање е реално, но тоа останува во втор план, затоа што преку...

« »