логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

 

Малме,18-ти октомври 2015 год- храм на св. Наум Охридски

 

Јас сум добиот Пастир. Добриот Пастир си ја полага душата своја за овците. Како што Мене Ме познава Отецот, така и Јас Го познавам Отецот; и душата Своја ја полагам за Овците Свои. И други овци имам, што не се од ова трло, и нив треба да ги приведам; и ќе го чујат гласот Мој и ќе биде едно стадо за еден пастир“. (Јован 10, 16)

 

Од хиротонија на Епископот Полјански г. Пимен (02.10.2005)


     „Се собравме да докажеме дека постоиме како жива Црква и народ. Како жива Црква која раѓа нови епископи, нови пастири, кои како низ историја така и сега, нема да го остават својот народ како наемници, туку како добри пастири ќе бидат спремни душата своја да ја положат за овците свои, подобно на Добриот Пастир од параболата Христова. Да ја положат душата своја и со тоа да го оправдаат вашето достоен, изговорено денес тука, а и на секоја хиротонија“.     

        (02.10.2015 - беседа на митрополитот Европски г. Пимен изговорена на хиротонија)

  


Десет годишнината од хиротонијата на митрополитот Европски г-дин Пимен се одбележа со Архиерејска Литургија на 18.10.2015 година, во соборниот храм на  Европската епахија посветен на Св. „Наум Охридски“ во Малме, Шведска, на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Mитрополитот Европски г-дин Пимен во сослужение со Mитрополитот Дебарско – кичевски г- дин Тимотеј, парохискиот свештеник протоереј-ставрофор Блажо Кожарски и свештеници од Европската епархија.


По светата Литургија свои обраќања до присутните гости имаа Неговото Високопреосвештенство митрополитот Дебарско – кичевски г- дин Тимотеј, кој во својот говор рече:  „Токму таков пастир има Европската епархија, пастир обдарен од Бога со дарот на кроткоста“ со која, како што рече,  православниот македонски народ низ Европа го препознава. Свое обраќање имаше и претсавникот од шведското министерство за релгиски односи кој споредувајќи го народот со огнот од композицијата несогорлива капина, му порача на митрополитот г-дин Пимен да продолжи како и досега да се грижи за огнот, односно верниот македонски народ.


Митрополитот Европски г-дин Пимен е хиротонисан на 02.10.2005 година во храмот посветен на Премудроста Божја – Св. „Софија“ во Охрид, а со одлука на САС на МПЦ-ОА од 22.06.2006 е назначен за митрополит на Македонската православна епархија за Европа.

Од тогаш до денес изминаа десет години пастирска служба, низ европскиот континет. Формирани нови црковни општини, изградени нови храмови, и оформени парохии со постојани свештеници. Европската епархија денеска брои 35 црковни општини со 14 редовни свештеници каде се одржуваат постојан литургиски живот. Изградени од темел и осветени се 4 нови храмови, откупени и преуредени се 3 храмови, како храмови во градба и откупени локации.

НА МНОГАЈА ЛЕТА        

Подготвил: Константин ПавлевскиПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Тоа бил празникот на христијанското царство, кое се родило под закрилата на Крстот, во денот кога царот Константин го видел Крстот над кој пишувало:: „Со ова ќе победиш…” Тоа е...

Митрополит Струмички Наум: Воздвижение на Чесниот Крст (26.09.2022)

Митрополит Струмички Наум: Воздвижение на Чесниот Крст (26.09.2022)

Ако некое страдање (Крст) ни предизвикува очај наместо радост, тоа е знак дека треба да го смениме нашиот однос со Бог, односно знак дека нашиот однос со Бог сигурно е...

Беседа на г. Дамаскин, Митрополит на Додимотихо, Орестиада и Суфли

Беседа на г. Дамаскин, Митрополит на Додимотихо, Орестиада и Суфли

Како што видовте на Светата литургија, на двата јазика, сите заедно ја служевме оваа литургија без да постои прекин или пречка. Познато ми е за да дојдеме до овој момент,...

Митрополит Струмички Наум - Напразно потрошено време

Митрополит Струмички Наум - Напразно потрошено време

Што правиме ние? Најчесто, не се трудиме доволно да ги извршуваме нашите дневни обврски во послушание, свесно и согласно Божјите заповеди – во слава Негова и за добро на ближните,...

арх. Андреј (Конанос) - Јас имам нешто добро, а тој- не!

арх. Андреј (Конанос) - Јас имам нешто добро, а тој- не!

Непријателот веќе не го попречува духовниот живот, но настојува да го оскверни, а потоа и да го уништи тоа што е стекнато на тој пат. Тој ти всадува славољубие и...

Митрополит Струмички Наум – Рождество на Пресвета Богородица (2022)

Митрополит Струмички Наум – Рождество на Пресвета Богородица (2022)

Освен ова благодатно проникнување, проземање, друг начин на постоење и спасение за нас, христијаните, е невозможен, и незамислив. Ние не сме етичко тело, ние сме Тело Христово – еден со...

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Во Ветената земја - Палестина, дадена на израилскиот народ од Бога, во планините на Галилеја се наоѓа градот Назарет. Во тоа време тој бил толку непознат и малку важен, што...

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Девата се раѓа од неплодна утроба, но дури и да била плодна, рождеството пак би било чудесно. О, големо чудо! Штом времето на сеење поминало, тогаш жетвата дошла; штом огнот...

Митрополит Струмички Наум: Компатибилност на човечкиот со демонскиот разум (Архива)

Митрополит Струмички Наум: Компатибилност на човечкиот со демонскиот разум (Архива)

 Знаењето на умот е љубовното познание на Бог (како просветленост или обоженост), додека, пак, знаењето на разумот – само по себе е познание на практичниот опит во овоземните науки и...

« »