логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

Кожувчанка

  DSC_4887

 Од 13 до 16 октомври 2015 година, при Православниот богословски факултет во Скопје, започнаа предавања од еминентните професори од Православниот богословски факултет во Букурешт, Романија: д-р Думитру Сорика и д-р Дорин Хандреа на тема практични вежби од фреско-сликарство, конзервација и реставрација на икони.

Деканот проф. д-р Ацо Гиревски во неговата поздравна реч ја откри идејата за оваа благородна наставно-научна мисија на двата теолошки факултета од Скопје и Букерешт. Имено, минатата година делегација предводена од Неговото Блажество, архипископот г.г. Стефан го посетила Православниот богословски факултет при Букурешкиот универзитет, каде што и се потврдила  понатамошната соработка помеѓу двата факултети. Меѓу другото, тие тогаш ја посетиле изложбата и работилницата на Катедрата за фреско-сликарство, конзервација и реставрација на икони. Биле пријатно изненадени од она што го виделе и доживеале, според зборовите на Деканот, и меѓусебе си рекле: „ова нам ни е потребно!“ Неговото Блаженство ги поканил професорите да дојдат во Македонија, во Скопје, за да покажат, да побудат интерес, за и овде, во Македонија, да се организираме, доколку е можно во иднина и на нашиот ПБФ, да формираме катедра за фреско-сликарство, конзервација и реставрација на икони. Посакувајќи им добредојде и пријатен престој во Македонија, на професорите од Универзитетот во Букурешт – Романија, кои се одзваа на поканата и се меѓу нас, Деканот, д-р Гиревски уште еднаш им заблагодари, завршувајќи ја неговата поздравна реч.

Потоа збор зеде Архиепископот г.г. Сефан, којшто ја поздрави и благослови идејата претворена во дело и изрази задоволство што ова се реализира во дело. Архиепископот, меѓу другото посочи дека кај нас има пореба од создавање на нови икони, бидејќи се градат нови храмови, но потребата е голема и да се сочува, конзервира и реставрира она што го имаме како духовно наследство од икони и фрески....

Предавањата се со почеток од 14:00 до 18:00 часот, во салата при Соборниот храм Св. Климент Охридски во Скопје, со логистичка подршка на Скопска Митрополија.

Марија Гиревска

DSC_4885

Извор: Скопска епархијаПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

БEСEДА за близина на Судијата

БEСEДА за близина на Судијата

За eдeн дeн, братe, мoжeш да ја дoбиeш цeлата вeчнoст. И за eдeн дeн, братe, мoжeш да ја изгубиш цeлата вeчнoст. Ти сe дадeни илјада дeнoви на зeмјата да сe...

Митрополит Струмички Наум: Педесетница

Митрополит Струмички Наум: Педесетница

При толкувањето на евангелието за жената Самарјанка ви реков: „Водата што Богочовекот Христос ни ја дава, и која имајќи ја никогаш нема да ожедниме, е благодатта на Светиот Дух во...

Митрополит Струмички Наум: Недела на Светите отци на Првиот Вселенски собор (12.06.2021)

Митрополит Струмички Наум: Недела на Светите отци на Првиот Вселенски собор (12.06.2021)

Да разбереш, односно да сфатиш – во духовно православна смисла, го означува просветлувањето на умот – со дарот на умно-срдечната молитва. Оти, какво е тоа сфаќање и разбирање без просветленост...

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Се сеќавам, кога понекогаш ќе ми беше многу тешко и кога ќе отидев кај него на исповед, ќе ме сослушаше и без да ми даде никаков совет, само ќе одмавнеше...

Митрополит Струмички Наум: Вознесение или превознесување? (01.06.2022)

Митрополит Струмички Наум: Вознесение или превознесување? (01.06.2022)

Ако Он не се жртвуваше на Крстот за нас и наше спасение, и ние не ќе можевме во Големиот Вход од Светата Литургија да се принесеме самите себе и целиот...

Св. Климент Охридски: Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Св. Климент Охридски: Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Поради тоа, браќа, бидејќи нè очекува бесконечна мака, да се потрудиме преку подвиг да ја избегнеме, со милостина да го пречекаме бедниот и да го угостиме, примајќи го туѓинецот, гладниот...

Отец Гаврил-Беседа за Св.Методиј и Св.Кирил

Отец Гаврил-Беседа за Св.Методиј и Св.Кирил

Тогаш сфатил дека не треба да се врзува за ништо световно, и дека треба да живее единствено за Царството Небесно, односно за Бога. И навистина се оддал на богоугоден живот,...

Патријарх српски Порфирије: Беседа, Загреб, 21.05.2023 г.

Патријарх српски Порфирије: Беседа, Загреб, 21.05.2023 г.

Ми смо створени за вечност. Створени смо да, имајући свако посебан дар, лични, специфичан печат, своју непоновљивост, будемо једно у Господу, будемо једно у Христу, а то јединство се најреалније...

БЕСЕДА за силата штo Бoг им ја дал на прoрoчкитe збoрoви

БЕСЕДА за силата штo Бoг им ја дал на прoрoчкитe збoрoви

Бoг му дал мoќ и на нарoдoт да гo знаe вистинскиoт пат, и прeку сoвeста, и прeку прoпoвeдта на Бoжјoтo слoвo, та нарoдoт нe трeба слeпo да ги слeди свoитe...

« »