логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 Sample Image

 

Со благослов на Митрополитот Повардарски г. Агатангел, се подготви и се испечати книгата „Богобарател“. Ова ново издание од издавачката дејност при Повардарската епархија „Св. Ѓорѓи Полошки“ го преведе свештеник Јани Мулев. И ова најново издание на нашата издавачка дејност е прекрасно богоугодно четиво, кое го опишува патот и начините како да стигнеме до Бога.

Книгата може да се најде во сите храмови на Повардарската епархија или да се порача директно од издаваштвото на Повардарската епархија на тел. 043 221 231.

 

Во прилог можете да го прочитате и предговорот на оваа книга.


Предговор на книгата „Богобарател“

Едно од најомилените четива, на секој почетник во верата, е секако, книгата „Богобарател“. На сите ни е познат примерот на овој поклоник, кој со Светото Писмо, Добротољубието и бројаницата во торба, патувал насекаде и разговарал со многу различни луѓе, па искуствата и знаењата кои ги стекнал од овие патувања и разговори ги преточил во оваа книга, во вид на разговори на поклоникот со својот духовник.

Книгата е пишувана на едноставен и разбирлив јазик, за да може секој да ја разбере. Наменета е особено на почетниците, на оние кои Го бараат Бога, кои тукушто зачекоруваат по патот кој води кон Христа во Црквата.

Главниот акцент на целата книга е ставен на Исусовата молитва. Наведени се начините, искушенијата и даровите кои го следат практикувањето на оваа молитва. Светиот Симеон Солунски препорачува, сите луѓе, и клирици и монаси и верници да се молат со оваа молитва.

Но, сепак, потребно е да бидеме многу внимателни. На почетокот од нашиот духовен живот потребно е најпрво да најдеме духовен отец - свештеник, кај кого ќе се исповедаме и со кого ќе се консултираме за сите прашања од духовниот живот: како да постиме, како да се молиме, кога и како да се причестуваме, кои книги да ги читаме итн. Ако со искреност и отворено срце пристапуваме, Бог ќе нѐ упати на вистинско место, и ако таков однос изградиме и со духовникот, полн со доверба, тогаш ќе поставиме здрав темел на нашиот духовен живот. Не е доволно само да читаме книги, и да постиме, па дури и само да се исповедаме, ако не доаѓаме на Литургија, ако не учествуваме во Литургијата, во животот на Светата Црква. Црквата е Тело Христово, во неа секогаш е присутен Бог, чие присуство го чувствуваме преку Неговата благодат, и не можеме да бидеме христијани, ако не сме присутни во храмот на Литургија. Тука е Бог со сите свои светии, со светите ангели, тука се извршува најголемото чудо - претворањето на лебот и виното во Тело и Крв Христови. Бог ги осветува даровите за да ни бидат нам од полза - откако со претходна подготовка ќе се причестиме, Телото и Крвта Христова да нѐ осветат целосно. Кога благодатта Божја ќе влезе во нас, ќе го почувствуваме тоа и како апостолите ќе Му речеме на Господа: „Господи, добро ни е да бидеме овде“. Во Црквата тоа го нарекуваме духовен опит.

Но, патот никогаш не е целосно рамен, и не е без сопки. Затоа е потребно и да читаме, па да учиме од духовниот опит на оние кои се позрели од нас, оние кои напреднале повеќе и повеќе се приближиле до Бога, а кои ги нарекуваме светители. Нивните примери и нивните поуки треба да ги следиме, и според нив да живееме, бидејќи тие во нивните животи го преточиле целото Евангелие.

Гледаме дека има многу луѓе кои ги бараат и читаат нашите изданија, но забележуваме дека многумина читаат, а не разбираат. Се соочуваат со непознати термини, потешка содржина, и поради ова тапкаат во место. Затоа, сите оние, кои имаат тешкотии во разбирањето на црковната литература, било да се работи за некој термин, или за содржината на книгата, слободно да им се обратат на нивните парохиски свештеници и од нив да бараат објаснување. Без раководител, секој може да залута во погрешна насока, погрешно да разбере многу значајни нешта.

Според примерот на светиот Силуан Атонски, малку да читаме, но многу да практикуваме. Она што ќе го прочитаме, да се потрудиме да го примениме во својот секојдневен живот. Да имаме свест деко во секој миг Господ е пред нас, дека ја знае секоја наша помисла, секој наш збор и секое наше дело, и на овој начин никогаш нема да згрешиме.

Господов благослов на сите оние кои започнуваат со духовниот живот и кои се трудат да напредуваат во него. Амин.

 

Митрополит Повардарски

+ Агатангел

Извор: Повардарска епархијаПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

Митрополит Струмички Наум:   Жената Хананејка (16.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Жената Хананејка (16.10.2021)

 Послушанието не е лесен подвиг и не е без искушенија. Затоа, до добивањето на дарот на умно-срдечната молитва тоа е аскетски подвиг, подвиг на кој се принудуваме. Духовниот отец може...

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Та Христос не воскресна само во Ерусалим, та Христос не воскресна само во храмовите. Христос воскресна за сите, за секој и секаде. Христос воскреснува во срцето на секој еден од...

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Значи, наместо судење и осудување и самооправдување, Христос ни го покажува патот на самоукорување и самоосудување, патот напуштен од речиси сите денес; патот на смирението.Прашање е дали воопшто и можеме...

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Денешното апостолско четиво (Гал. 6, 3) ме потсети на малиот број „христијани“, кои поради својата внатрешна душевна расцепеност и меѓусебната поврзаност по таа основа, се однесуваат како отцепени, не само...

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Да не се лажеме себеси... Оној што ја има љубовта како дар на благодатта на Светиот Дух не може истовремено и да мрази. Нема тука место за обичните човечки чувства,...

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Љубовта ќе олади кај тие што ја добиваат како дар Божји во Црквата, а не ја негуваат и не ја развиваат. Љубовта ќе олади кај христијаните, кај православните. Божествена љубов...

 Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Често луѓето имаат желба да се на местото на некој друг. Сакаат да ја имаат видливата власт и славата на другиот, сакаат да ги имаат видливите пари и имот на...

 архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

Незамисливо е да се биде христијанин без подвиг и крст. Оној што води лесен живот не може да се нарече христијанин. Некои луѓе отсекогаш верувале дека христијанин е оној кој...

 Митрополит Струмички Наум: Свадбена облека (25.09.2021)

Митрополит Струмички Наум: Свадбена облека (25.09.2021)

Свадбена облека е подвигот на очистување на срцето од страстите во послушание. Без овој подвиг никој не може да се нарече христијанин. За монасите и свештенството свадбена облека е нешто...

« »