логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

 

 

Од 05.05 до 11.05. 2015, во Скопје,  се одржува  27. Меѓународен саем на книгата. И оваа година, по трет пат, на него  учествува Македонската Православна Црква - Охридска архиепископија со својата издавачка дејност. На  штандот се  изложени поголемиот дел од црковните изданија. Саемот ќе биде отворен за посетители од 10:00 до 20:00 часот.

 

Денес, ви презентираме дел од богатата  издавачка дејност на
Дебарско-кичевска епархија

 

 

На Саемот на книгата - Избор од изданијата на Дебарско-кичевска епархија


 

1.    Плаошки мироглед


Ова дело на Неговото високопреосвештенство, митрополиот Дебарско-кичевски Тимотеј, претставува единствено од овој тип во поновиот период од историјата на Македонската правослвна црква. Во книгата, покрај мноштвото беседи, е претставен неговиот севкупен творечки опус за време на неговата архиепастирска дејност, објавен во црковни и други списанија во периодот од 1981 до 2012 година. Со еден збор, книгава е запишан дел од интелектуалната историја на митрополитот Тимотеј, каде што е претставено неговото искуство и знаење. Страниците се обоени со карактеристичен стил – работите да се искажат и објаснат јасно и директно, со информации кои потоа ќе можат да бидат применети и од други проповедници, автори и читатели.


2.    Старец Пајсиј


Ова тритомно издание претставува збир на совети и поуки на новопрославениот светител Пајсиј Светогорец. Богатото духовно искуство на старецот претставува вистински патоказ за секој современ човек кој се труди да живее според заповедите Христови. Лесниот стил на изразување на старецот Пајсиј го прави еден од најчитаните и најпреведуваните старци од поновата историја на Света Гора.


3.    Евхаристиско богословие


Ова книга е збир од необјавени есеи на литургиски теми на еден од најпознатите православни богослови од Запад од дваесеттиот век – протоереј Александар Шмеман. Сакајќи да ги разбие схоластичките бариери кои преку западното богословие во извесна мера влијаеле и на источната православна Црква, Шмеман карактеристично забележува: „Литургиското богословие не е дел од теологијата, не е „дисциплина“ која се занимава со Литургијата „сама по себе“, и ја разгледува како посебен „објект“, туку првенствено е обид за сфаќање на „теологијата“ како нешто што се пројавува во Литургијата и преку Литургијата“.


4.    Гласот на пастирот


Трудот на прота Спасе Стефановски што ѝ го препорачуваме на македонската јавност претставува значаен прилог за расветлувањето на црковниот и националниот живот на Македонсците сплотени во Македонската православна црква, а пластичниот јазик во изразувањето на неговите мисли во беседите и во јавните настапи по различни поводи – на црковни, историски, културно-просветни, спортски и други свечености – овозможува лесно да се согледаат многу факти од животот и дејствувањето на МПЦ во Австралија.


5.    Преполовение или Руса Среда?


Неодамна од печат излезе оваа прва книга на Виктор Недески, дипломиран богослов на богословскиот факултет од Аристотеловиот универзитет во Солун. Книгата претставува хеортолошки осврт на празникот Преполовение и проблемот на словенските пагански верувања поврзани со него.  Г-дин Виктор Недески се зафаќа со оваа проблематика многу сериозно и студиозно и го расветлува најпрво самиот празник како Преполовение на Педесетницата, а потоа прави продлабочено истражување на тоа: од каде доаѓа во нашиот народ појавата на замена на овој празник со „Руса Среда“.

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Свети Јован Крстител (19.01.2022)

Митрополит Струмички Наум: Свети Јован Крстител (19.01.2022)

Свети Јован Крстител е и икона и почеток на тајната на новозаветното и есхатолошко свештенство, и почеток на крајот на старозаветното: „Јас треба од Тебе да бидам крстен, а Ти...

Митрополит Струмички Наум: Богојавление (18.01.2022)

Митрополит Струмички Наум: Богојавление (18.01.2022)

Кога читаме за божествените работи, може да разбереме нешто со разумот, ама сфаќаме или проникнуваме само со духовниот разум – со преобразениот и просветлен разум; а може да  ни се...

Митрополит Струмички Наум: Обрезание во срцето, по Дух (13.01.2022 17:42)

Митрополит Струмички Наум: Обрезание во срцето, по Дух (13.01.2022 17:42)

Ако внимателно ја погледнеме оваа молитва, во неа ќе ги препознаеме историските периоди на Стариот и Новиот Завет, како и бесконечниот период на Царството Небесно, кој веќе е и уште...

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2022)

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2022)

Смирената наша молитва од Света Гора е да се подвизуваме сите против нашето самољубие, со цел да дојди во нашите срца, во нашите семејства, во татковината ни и во светот...

БEСEДА  за Рут

БEСEДА за Рут

И Бoг нарeдил сo Свoјата прoмисла, Рута да излeзe на нивата на бoгатиoт Вoз за да сoбира класјe. А Вoз ја видeл Рута и ја пoбарал за сoпруга кај Нoeмина....

Митрополит Струмички Наум: Различни блаженства (18.12.2021)

Митрополит Струмички Наум: Различни блаженства (18.12.2021)

Гледаме дека Господ се поистоветува (дури и најмногу) со секој еден страдалник. Затоа, секогаш кога со своето богатство ќе му помогнеме на еден од овие најмали Христови браќа што страдаат,...

Митрополит Струмички Наум: За мачеништвото (10.12.2021)

Митрополит Струмички Наум: За мачеништвото (10.12.2021)

Активирањето на благодатта со чинот на самото Свето Крштение редовно се случувало во првата Црква: кога луѓето се крштевале возрасни и кога пред тоа Крштение имало тригодишна подготовка. За време...

БEСEДА  за цeлта на раздeлувањe на дарoвитe, службата и звањeтo

БEСEДА за цeлта на раздeлувањe на дарoвитe, службата и звањeтo

Затoа Свeтиoт Дух ги раздeлил дарoвитe и направил eдни апoстoли, други прoрoци, трeти благoвeсници, пастири и учитeли, та свeтиитe, oднoснo христијанитe, да сe усoвршат. Какo штo сe пoдeлeни чeста и...

« »