логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

 22.jpg

  12.jpg

Литија на единството, мирот и љубовта во Струга

24 април/7 мај 2015 лето Господово


09.jpg

10.jpg

12.jpg
Светлото празненство и ликување во Рајчица од изминативе два дена, во чест на светиот и славен Великомаченик Георгиј Победоносец, денес во полнота се премести во нашата прекрасна Струга. И не само што се премести, туку уште и како со царски венец се круниса со торжествената традиционална струшка Еордија. Најпрво, на празничната ктиторска вечерна богослужба, со која началствуваше нашиот надлежен Митрополит Дебарско-кичевски, г. Тимотеј, во сослужение со Митрополитот Повардарски, г. Агатангел и бројното свештенство од нашата епархија, недогледниот верен народ, собран во соборниот храм на св. Георгиј и надвор околу него, молитвено го прослави светиот Великомаченик и Победоносец, но си спомна и за блажените ктитори, преродбеници на Струга и помагачи на православните светињи, принесувајќи усрдни молитви за покој на нивните души. После оваа силна соборна молитва, нашите почитувани архипастири, заедно со свештениците, ѓаконите и сиот верен народ, насобран од сите краишта на нашата Татковина, наредени во една раскошна празнична поворка со светите мошти и чудотворната икона, и проследени со прекрасните мелодии на победничките тропари во изведба на Градскиот оркестар на Скопје, се упатија низ главните улици на Струга, излевајќи го насекаде благословот на светиот Победоносец. Како незапирливи водоскоци на благодат на чело на свечената литија, светите мошти на Великомаченикот Георгиј, носени оваа година од г. Владимир Кутановски, г. Антон Миса, г. Доне Прентоски и г. Трпе Дејкоски, сјаеја со небесна убавина, небаре најблагоухан цвет среде цветниот балдахин, и со своето неискажливо благоухание го осенуваа воздухот и го привлекуваа Божјото благоволение врз струшките жители. И бидејќи со своите бројни чудеса се покажал како голем закрилник на децата, подобно беше светиот Победоносец да биде најтопло и најсрдечно поздравен токму од најмалите, најмладите членови на КУД „Илинден“ - Струга, кои облечени во народни носии, со радосни восклици и развеани знаменца, заедно со другите дечиња, ги пречекуваа неговите свети мошти, опсипувајќи ги со облаци од цвеќе. И беше толку восхитувачко за душата да се гледа таа долга река од народ, кои со озарени лица и со свештена почит кон Победоносецот Георгиј радосно се движеа низ струшките улици, привлекувајќи ги погледите на мнозинството народ кои сето ова го набљудуваа отстрана и поттикнувајќи ги и тие самите да се придружат на оваа молитвена поворка. Секоја година, оваа веќе шеста по ред откако се возобнови древната струшка Еордија, на иницијатива на нашиот Старец, Архимандрит Партениј и свештеникот Васко Голабовски од Струга, а со благослов на достојнопочитуваниот надлежен архиереј, митрополит Тимотеј, реката народ е сè подолга и подолга, сè повеќе верници доаѓаат од секаде од Македонија за да земат учество во Струшкото торжество. Доаѓаат и си заминуваат вчудоневидени, побогати за едно несекојдневно духовно искуство, понесувајќи го со себе благословот и небесното застапништво на преславниот Великомаченик и Победоносец Георгиј.

Секогаш имаме потреба од твоите свети молитви и смело застапништво, славен наш Победоносецу Георгие, но сега нашите срца со особена усрдност ти се обраќаат тебе, просејќи да ја закрилиш нашата православна Татковина и со своето копје да ги развееш облаците на непријателството што се надвиснале над неа. Прими го нашето смирено молење, простри го својот благослов на целата наша земја, и испроси од Бога благодатна заштита, отклонувајќи ја опасноста од внатрешни раздори и поделби, и извојувајќи победа над мрачните искушенија, зашто ти имаш голема смелост пред Бога милостивиот.

14.jpg

13.jpg

15.jpg

24.jpg

 28.jpg

30.jpg

31.jpg

34.jpg

36.jpg

37.jpg

 

Извор: Бигорски манастирПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

Митрополит Тимотеј: † ВОЗДВИЖЕНИЕ НА ЧЕСНИОТ И ЖИВОТВОРЕН КРСТ - КРСТОВДЕН

Митрополит Тимотеј: † ВОЗДВИЖЕНИЕ НА ЧЕСНИОТ И ЖИВОТВОРЕН КРСТ - КРСТОВДЕН

Честопати може да се слушнат прашања од наши верници за значењето на овие зборови. Што значи да се земе својот крст? Секој човек има свој крст и тој ќе го...

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Тоа бил празникот на христијанското царство, кое се родило под закрилата на Крстот, во денот кога царот Константин го видел Крстот над кој пишувало:: „Со ова ќе победиш…” Тоа е...

Митрополит Струмички Наум: Воздвижение на Чесниот Крст (26.09.2022)

Митрополит Струмички Наум: Воздвижение на Чесниот Крст (26.09.2022)

Ако некое страдање (Крст) ни предизвикува очај наместо радост, тоа е знак дека треба да го смениме нашиот однос со Бог, односно знак дека нашиот однос со Бог сигурно е...

Беседа на г. Дамаскин, Митрополит на Додимотихо, Орестиада и Суфли

Беседа на г. Дамаскин, Митрополит на Додимотихо, Орестиада и Суфли

Како што видовте на Светата литургија, на двата јазика, сите заедно ја служевме оваа литургија без да постои прекин или пречка. Познато ми е за да дојдеме до овој момент,...

Митрополит Струмички Наум - Напразно потрошено време

Митрополит Струмички Наум - Напразно потрошено време

Што правиме ние? Најчесто, не се трудиме доволно да ги извршуваме нашите дневни обврски во послушание, свесно и согласно Божјите заповеди – во слава Негова и за добро на ближните,...

арх. Андреј (Конанос) - Јас имам нешто добро, а тој- не!

арх. Андреј (Конанос) - Јас имам нешто добро, а тој- не!

Непријателот веќе не го попречува духовниот живот, но настојува да го оскверни, а потоа и да го уништи тоа што е стекнато на тој пат. Тој ти всадува славољубие и...

Митрополит Струмички Наум – Рождество на Пресвета Богородица (2022)

Митрополит Струмички Наум – Рождество на Пресвета Богородица (2022)

Освен ова благодатно проникнување, проземање, друг начин на постоење и спасение за нас, христијаните, е невозможен, и незамислив. Ние не сме етичко тело, ние сме Тело Христово – еден со...

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Во Ветената земја - Палестина, дадена на израилскиот народ од Бога, во планините на Галилеја се наоѓа градот Назарет. Во тоа време тој бил толку непознат и малку важен, што...

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Девата се раѓа од неплодна утроба, но дури и да била плодна, рождеството пак би било чудесно. О, големо чудо! Штом времето на сеење поминало, тогаш жетвата дошла; штом огнот...

« »