логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 


9dena.d.Kiril.jpg

с.Дељадровце, 19.06.2013 год.- манастирска црква на св.вмч. Георгиј на празникот на преподобните маченички Архелаја, Текла и Сузана; Преподобен Висарион;

 9dena.d.Kiril.jpg

 

 9dena.d.Kiril.jpg

 9dena.d.Kiril.jpg

 9dena.d.Kiril.jpg

   9dena.d.Kiril.jpg

 9dena.d.Kiril.jpg

  9dena.d.Kiril.jpg

  •    Заупокоена Литургија во манастирот на св.вмч. Георгиј, с.Дељадровце(19.06.2013)
  • На 19.06.2013 година, на деветиот ден од упокојот  на Митрополитот Полошко- Кумановски г. Кирил, во прекрасната  манастирската црква на св.вмч. Георгиј, во с. Дељадровце, Митрополит Повардарски г. Агатангел,  во сослужение со  епископите г. Јосиф Лешочки,  г.  Јосиф  Велички , и свештенството од Полошко-Кумановската епархија,  отслужи Архиерејска заупокоена Литургија за блаженопочинатиот Митрополит   г. Кирил. На Литургијата верниот народ  се причести со Светите Христови Тајни. Како вистинско чедо кое бескрајно го сака својот духовен татко, Митрополитот г. Агатангел, со многу љубов и внимание , говореше за своите први чекори во МПЦ, уште  како млад богослов и средбата со Митрополитот  Кирил, за  големината и значењето на  неговите духовни дела , за надежда дека Господ ќе ја прими неговата душа во Царството небесно. Потоа во манастирскиот двор, во спокојството и мирот кој обзема , а каде се наоѓаат  моштите на починатиот архиереј,  Митрополитот Агатангел во сосолужение на епископите Јосиф Лешочки и Јосиф Велички, гo изврши чинот на парастас за блаженоупокоениот Митрополит Кирил.

           Нека му е вечен неговиот спомен! Амин.

  9dena.d.Kiril.jpg

 9dena.d.Kiril.jpg

   9dena.d.Kiril.jpg

 9dena.d.Kiril.jpg

 9dena.d.Kiril.jpg

 9dena.d.Kiril.jpg

 9dena.d.Kiril.jpg

 9dena.d.Kiril.jpg


 

 9dena.d.Kiril.jpg

  9dena.d.Kiril.jpg

  9dena.d.Kiril.jpg

 9dena.d.Kiril.jpg

 9dena.d.Kiril.jpg

Преминпортал (к.т)

19-ти јуни, лето Господово 2013

 


Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Беседи

Митрополит Струмички Наум: ПЕДЕСЕТНИЦА (19.06.2021)

Митрополит Струмички Наум: ПЕДЕСЕТНИЦА (19.06.2021)

И после сѐ, како вообичаено, настана расправија за Него, и меѓу народот, и меѓу началниците и фарисеите. Меѓу оние со отворено и оние со закоравено срце. А секогаш, при која...

Митрополит Струмички Наум: Недела на Светите отци на Првиот Вселенски собор (12.06.2021)

Митрополит Струмички Наум: Недела на Светите отци на Првиот Вселенски собор (12.06.2021)

Да разбереш, односно да сфатиш – во духовно православна смисла, го означува просветлувањето на умот – со дарот на умно-срдечната молитва. Оти, какво е тоа сфаќање и разбирање без просветленост...

БEСEДА  за двoјната сила на тајната брак

БEСEДА за двoјната сила на тајната брак

Гoлeма e тајната вo тoа штo чoвeкoта гo oстава свoјoт таткo и свoјата мајка и сe прилeпува кoн свoјата жeна. Самиoт апoстoл, кoј сe вoзвишил дo трeтoтo нeбo и видeл...

Епископ Партениј, Игумен Бигорски: Христовото Вознесение – издигнување и обожение на човечката природа

Епископ Партениј, Игумен Бигорски: Христовото Вознесение – издигнување и обожение на човечката природа

Фактот за Неговото Воскресение, Вознесението и испраќањето на Светиот Дух врз Апостолите е потврден и потпишан со крвта, телесна и духовна, на безбројните Маченици. Сите тие не умреле за некаков...

 протоереј Златко Ангелески - ВОЗНЕСЕНИЕ ХРИСТОВО - СПАСОВДЕН

протоереј Златко Ангелески - ВОЗНЕСЕНИЕ ХРИСТОВО - СПАСОВДЕН

За разлика од Воскресението, Христовото Вознесение многумина го виделе, кога тоа се случило. Така било, зашто верата кај многумина веќе созреала за ова божествено созерцание. А така било и заради...

Старец Георгиј Капсанис - ЗНАЧЕЊЕТО НА БОЛКАТА ВО НАШИОТ ЖИВОТ

Старец Георгиј Капсанис - ЗНАЧЕЊЕТО НА БОЛКАТА ВО НАШИОТ ЖИВОТ

Во оваа нова состојба се чини дека смртта и болката имаат позитивно значење, како другата кожна облека со која Бог ги облекол Адам и Ева кога го напуштиле рајот за...

Ереј Игор Острески: Слепиот

Ереј Игор Острески: Слепиот

Зборувајќи за растот на верата во Бога во човековата душа и за нејзиното значење во животот на луѓето, нашиот Спасител вели: „Ако имате вера колку синапово зрно, ќе и речете...

Митрополит Струмички Наум: Недела на Самарјанката (29.05.2021)

Митрополит Струмички Наум: Недела на Самарјанката (29.05.2021)

Благодатта на Светиот Дух Господ, од часот на нашето Крштение се наоѓа внатре во нашето срце. Но, не е доволно само да сме крстени во Црквата, па да се подразбира...

Митрополит Европски Пимен: На Св. Кирил Солунски - Во Рим 24.05.2021г.

Митрополит Европски Пимен: На Св. Кирил Солунски - Во Рим 24.05.2021г.

Зашто, преку тебе го научивме словото за Христа Бога. Зашто, големо е делото твое да покажеш дека нема избрани јазици за проповед на Големината Негова, туку дека најдобар јазик за...

« »