логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

Доаѓа бизнисменот кај старецот и го прашува

- Старче како е...? Верувам во Бога, никого не сум измамил, не лажам, жената не ја мамам... чесно работам...
Жена ми отиде со друг, бизнисот ми пропаѓа, автомобилот го уништив, ќерка ми има проблеми на фалкутетот, син ми неможе да најде работа итд. итд. Што да правам?

-Заблагодари му на Бога... закачи на својата врата една табла со натписот: "НЕМА СЕКОГАШ ТАКА ДА БИДНЕ", опрости им на сите, пушти ги навредите.
-И тоа е се?
-Тоа е се.


После некое време се сретнуваат повторно:
-Старче, се е убаво! бизнисот ми појде на подобро, жената ми се врати, на децата им оди се подобро од што очекувавме итд... итд. Слава му на Бога!


-Многу сум среќен поради тебе! Но таблата од вратата немој да ја вадиш.

 

Избор од фб профил на

Ivica Trajkovic

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie