логоFacebookTwitterYouTubeeMail

15г Премин Портал

 

Познатиот атонски старец Гавриил (Карејски) многу години насамо се подвизува во келијата на Св. Христодул на Света Гора. Поклоници од целиот свет одат кај него, за да добијат совет.
- Отец Гавриил, што ќе им посакате на православните луѓе?


- Да се грижат за своите семејства, за децата свои и потомците. Би сакал да не се карате со жените и дома да ви царува мирот. Кога жените се нервозни, ајде да се сетиме што кажал Черчил еднаш во врска со тоа. На забелешката на една жена: "Ако вие бевте мој маж, досега ќе ве отруев", тој одговорил: "Ако вие бевте моја жена, тогаш поради вас самиот ќе го испиев отровот".
Би ви посакал да отидете во Рајот, да имате можност да пребивате со Авраам и Јов. Но, за да примите благослов од Бог, должни сте често да се исповедате, редовно да одите во црква, да се молите и да ги исполнувате постите, и секојдневно, макар и по малку да го читате Светото Писмо, да вршите благотворителни дела на оние кои имаат потреба. Кога ќе ве стават во гробот, веќе нема да имате можност да сторите било што добро, ниту да се молите. На погребнот плашт нема џебови и кога се простува од овој живот, човекот го губи она што го придобил, освен она што го раздал.

Богатството и сиромаштијата не се наоѓаат во нашиот дом, туку во нашите срца. Она што го имаш, не е твое. За оној кој нема раце, рацете вредат многу повеќе, отколку рацете, на алчниот. Ако сакаш да е збогатиш-раздавај. Ако сакаш да умреш од глад- затвори ги очите и ушите на човечката болка. Има радост во очите на оние, кои плачат поради болката на ближниот, бидејќи тие очи го гледаат Рајот. Има радост во устата на оние , кои изговараат зборови на утеха, затоа што тие усни ќе пеат со ангелите. Ќе има радост во оној дом, која отвора вратата за туѓинецот, зошто таа врата се отвора за Божјата Мајка и за Исус Христос.


Еден светител некогаш кажал, дека во најтешките времиња човештвото ќе се спаси низ добрината, покајанието и љубовта.Добрината ги отвора вратите на Рајот, покајанието воведува во рајот, а љубовта го открива Самиот Бог. Нашата добрина ќе не спаси. На оној, кој самиот себеси се фали, кој нема љубов, кој го осудува ближниот, не простува на непријателот-на таквиот Бог не го прима покајанието  и не му ги слуша молитвите. Светиите ни' советуваат-раздавајте се на ближните, за и тие да ви се даруваат, простувајте им, за и тие да ви простат, не осудувајте, за да не ве осудуваат. Ние ги очистуваме гревовите свои преку исповедувањето нивно, преку молитвата, кога трпиме искушенија, правиме добри дела, кога се осудуваме себеси. Ако се оправдуваме себеси самите, Бог за тоа ќе не' осуди.


За да ве развеселам малку, ќе ви раскажам еден случај. Еден руски офицер, комунист и безбожник, предал извештај во кој докажувал, дека нема Бог. Обраќајќи се кон слушателите, тој прашал:
-Го гледате ли овој молив?
-Го гледаме.
-Значи, тој постои.
-Книгата ја гледате ли?
-Ја гледаме.
-Значи, таа постои.
-Бог го гледате ли?
-Не.
-Значи, Него го нема.
Тогаш еден од слушателите побарал збор:
-Го гледате ли офицерот?
-Да.
-Дали му ги гледате чизмите?
-Да.
-А неговата капа?
-Ја гледаме.
-А мозокот дали му го гледате?
-Не.
-Значи тој нема мозок.
Јас би сакал сите ние да дојдеме во Рајот и Господ да ни ги запише имињата во вечниот живот
(дел од интерјвју со старецот Гавриил (Карејски)


Продолжение на интервјуто со атинскиот старец Гавриил (Карејски)


- Оче, може ли денес современите родители да ги воспитаат децата во светост?


- Можат. Со својот личен пример, со вистинското христијанско поведение, со тоа што постојано ќе се молат, постат, вршат благотворство. Тогаш децата земаат пример од родителите и сами стануваат вистински христијани. Децата имаат потреба од примери, а не од совети. Ушите не им ги слушаат советите, но, очите им ги гледаат примерите. Оној кој само дава совет, гради со една рака, а оној кој дава и совети и примери, гради со двете раце. Оној кој дава добар совет, но, лош пример, гради со едната рака, а со другата ги разрушува, изграденото.

Еден родител се обратил кон педагозите од сите нивоа-од одделенски учители до универзитетски професори. "Ние ви ја доверуваме најголемата вредност- рекол тој-нашите деца-тоа е нашиот пример, а не она што го знаеме".


Кога децата го гледаат нашето лошо поведение-на пример, кавгите со сопругата, тие ќе престанат да не уважуваат и ќе се одвратат од нас, кога ќе пораснат.
- Отец Гавриил, во што, според вас се состои разликата меѓу животот на монахот и на мирјанинот-христијанин?
- На монасите ништо нема да им помогне, ако во манастирот има компјутер и телевизор-сатаната ќе ве подели преку нив. Има ваква приказна. Дошол сатаната до еден манастир, тропнал и му одговрил детски глас. "Е штом си тука- рекол сатаната-значи, нема што да правам тука".
-Како да се победиме самите себе, нашите гревови?
Да се соединиш со Бог, Источникот на љубовта. А како да се соединиш со него? Само преку молитвата, преку љубовта, добрината, спремноста на жртва. Само тогаш ќе го имате Неговиот благослов.
-На Атон многу монаси се молат за луѓето од целиот свет.Какво е значењето на Атон за човештвото?
-Во Русија живеел еден старец по име Партениј, кому му се јавила Божјата Мајка. Тој ја прашал:" Каква е улогата на схимонахот?" Таа му објаснила, дека тој е должен да се моли за целото човештво. Ние никогаш не можеме сами да се спасиме. Ќе бидеме спасени од другите за односот кон нив. Имало еден старец, кој се затворил во келијата и не пуштал никого кај себе. Еднаш имал сновидение како една мечка го гази, но, духовните чеда ја избркале и го спасиле.
Ако си претставиме, дека во раководството "Како да дојдам во Рајот" се наведени 1000 неопходни точки, тоа за еден монах 500 точки ќе бидат собрани за трпението кон собраќата, а останатите 500- за неговите молитви и подвизи.
Има ваква приказна. Умрел еден старец и дошол до рајските порти. Свети Петар му кажал:
-За да влезеш тука, потребни ти се 1000 точки.
-Бев добар свештеник-одговорил тој.
-Тоа се две точки.Што друго добро си сторил?
-Ги учев парохијаните катхизис.
-Тоа е уште една точка.
-Го проповедав Словото Божјо.
-Уште една точка. Нешто друго?
Старецот се разочарал, се вознемирил: "Од каде ќе соберам толку многу точки, така што за секое нешто се даваат по една-две?" И рекол: "Господи Исусе Христе, спаси ме, неможам да влезам во Рајот. Од каде да соберам 1000 точки?" Тогаш свети Петар му кажал: "Ете, за таа молитва добиваш 996 точки, плус другите 4, стануваат 1000-влегувај!"

Еве и друга приказна. Умрел еден аскет, дошол пред портите на Рајот и затропал. Го прашале: "Кој е таму?" Одговорил:" Јас сум, аскетот." Портите останале затворени. Се разочарал аскетот, се вратил во пештерата, почнал да ги пресметува подвизите и сфатил зошто рајските двери останале затворени за него. Повторно затропал и кога ги прашале кој е, овој пат не рекол "јас сум". Одговорил:" Ти, Господи, си Оној, Кој ги водиш моите чекори". Тогаш, дверите на Рајот се отвориле пред него.

http://pravoslaven-sviat.org/…/%d0%b4%d0%be%d0%b1%d1%80%d0…/

 

Извор:

ФБ профил на

Maja Beleva

 16ти февруари 2019 лето Господово

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Јуни 30, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

СКОК ПРЕКУ ЈАЖЕТО НА НЕСОГЛАСУВАЊЕТО

Затоа, секогаш кога можеш прескокни го јажето на несогласувањето и фати се за оној дел од приказната кој ветува радост, насмевки и љубов. Горчината плисни ја со бран од морето, измиј го отровот на искажаните зборови и погледни кон залезот на сонцето. Тоа ќе…
Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 2503
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1684
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2165
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Чудото на иконата „Брзопослушничка’’

„Пред братската трпеза на ѕидот од памти век е напишана иконата на Пресвета Богородица. Веродостојност отците принесуваа и претходно и ние сега така се однесуваме, согласно нивните мислења, за изобразување на таа икона во времето на Свети Неофит, основач на тој манастир. Според историско мерење на времето од  Свети Неофит дури до нас протече веќе не помалку од 840 години, затоа што Свети Неофит живеел во XI век.

Повеќе...

Наука и Култура

Јуни 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Новата книга од Тихомир Јанчовски беше промовирана во „Буква“

Авторот несомнено е познавач на филозофските теории, што е видливо и во неколку синтагми и максими кои вешто ги проткајува во своите раскажувања. Како синтагми кои во историјата на филозофијата се врзуваат со Декарт, со Лајбниц или со Хусерл. Сепак, и покрај…
Јуни 10, 2021
38.machenici1

До 2050 година во океаните ќе има повеќе пластика отколку риби

Луѓето годишно користат повеќе од 1 милијарда пластични кеси, фрлаат 13 милиони тони пластика во океаните, трошат 17 милиони барели за изработка на пластика (еден барел има околу 159 литри) и убиваат повеќе од 100.000 животни со користење на…

Елвира, наставничката која се покажа како штит...

Мај 17, 2021 Друго од култура 406
38.machenici1
Игнатијева на својот профил на Инстаграм обично објавуваше мотивациони пораки врз свои…

Збирка раскази „Фауст го трча плебејскиот круг“ (Faustus Runs the Plebeian Circle)-Стефан Марковски

Апр 07, 2021 Литература 358
Aleksandar.N.sv.Haralampij
Збирката раскази по промотивна цена е дистрибуирана и на повеќе книжевни платформи, како…

Книгата може да им помогне на децата да си го изградат идентитетот

Апр 04, 2021 Литература 446
Aleksandar.N.sv.Haralampij
Секоја генерација на деца има свои проблеми и затоа треба авторите да ги следат денешните…

Беседи

 Митрополит Струмички Наум: Зошто не Го примаме Богочовекот Христос? (24.07.2021)

Митрополит Струмички Наум: Зошто не Го примаме Богочовекот Христос? (24.07.2021)

Што ли да речеме за посуптилната страст на умот, како што е демонската гордост, т.е. високото мислење за самите себе, односно суетата, преку која демонот нѐ држи заробени и преку...

БEСEДА  за трeзвeнoста на умoт

БEСEДА за трeзвeнoста на умoт

Бoг на живoтнитe им дал самo душа, затoа нe им дал слoбoда, туку Oн ги ракoвoди сo Свoјoт ум. На чoвeкoт Бoг му дал душа и ум, и сo умoт...

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (17.07.2021)

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (17.07.2021)

Божји збор, Литургиски збор, збор во сила, соодветно, има веќе и оној што го просветлува својот ум преку дарот на умно-срдечната молитва; оној чиј ум невидливо богослужи пред олтарот на...

Митрополит Струмички Наум: АПОСТОЛСКО ПРЕЕМСТВО, ИЛИ СТАРОЗАВЕТНО?

Митрополит Струмички Наум: АПОСТОЛСКО ПРЕЕМСТВО, ИЛИ СТАРОЗАВЕТНО?

Светите Апостоли не служеле во велелепни храмови, туку во обични домови. Ние, денес, се натпреваруваме кој поголем храм ќе изгради, и покрај тоа што многу луѓе живеат во сиромаштија.Светите Апостоли...

Ретроспектива (2005-2020) - Митрополит Европски Пимен: „Беа двајца сосем различни луѓе“

Ретроспектива (2005-2020) - Митрополит Европски Пимен: „Беа двајца сосем различни луѓе“

Беа двајца сосем различни луѓе. Едниот прост рибар, а другиот еден од најучените во своето време. Еден крупен како карпа, друг многу ситен. Едниот со пламен карактер, а другиот кроток....

Александар Несторовски: Трета недела по педесетница 11/07/2021

Александар Несторовски: Трета недела по педесетница 11/07/2021

А ако ние сме од Бога и ако целиот матријален свет е од Бога, тогаш значи дека и се што доаѓа е од Бог. Затоа, да го напуштиме лицемерното верување...

МИТРОПОЛИТ СТРУМИЧКИ НАУМ: ЛОВЦИ НА ЛУЃЕ (03.07.2021)

МИТРОПОЛИТ СТРУМИЧКИ НАУМ: ЛОВЦИ НА ЛУЃЕ (03.07.2021)

И затоа, како што обичниот ловец треба да биде искусен за да го фати својот плен така и ловецот на луѓе, односно духовниот отец треба да биде опитен за да...

о.Јане Илиев: ПРВА НЕДЕЛА ПО ПЕДЕСЕТНИЦА

о.Јане Илиев: ПРВА НЕДЕЛА ПО ПЕДЕСЕТНИЦА

Човекољубието на Господа Исуса Христа нема крај. За да го стекнеме вечниот живот, кој е во Него, и за да живееме со Него, од нас не се бара ни ученост,...

 Митрополит Струмички Наум: Недела на сите Светии (26.06.2021)

Митрополит Струмички Наум: Недела на сите Светии (26.06.2021)

Егоцентричноста, т.е. самољубието не се способни да се потслонат на верата и довербата во Богочовекот Христос, и затоа несвесно го принудуваат човекот да бара сигурност само во материјалното, како и...

« »