логоFacebookTwitterYouTubeeMail

15г Премин Портал

 

Што означува разводот? Наша неспособност да љубиме. Во основа, тоа е. Едно погрешно сфаќање за бракот. Бракот не е живот послан со цвеќиња.

Внимателно прочитај ја службата на венчавањето, таму се сите елементи и сите претпоставки, кои, ако ги живееш, ќе ја достигнеш полнотата на твојата врска. Црквата уште на почетокот ни го покажува патот: „Благословено е Царството на Отецот…“ И во тој миг свештеникот го изобразува знакот на крстот со Евангелието. Што значи тоа? Во основа, три нешта.

Знаете ли, деца мои, на каде одите? Не сте тргнале во непознат правец со чамецот на надежта. Сте тргнале кон Царството Божјо. Ова е патот на бракот.

Кој е вашиот раководител на овој пат? Светото Евангелие.

Каков е вашиот пат? Крстоносен (распнувачки)!

Им велам на паровите кои ги венчавам: „Деца мои, знајте го тоа, дека денес треба да умрете, треба да умре вашиот егоизам. Секој од вас тргнал од својот дом и сте дошле овде, и сега заминувате оттука во еден нов дом. Многу убаво. Што значи сето тоа? Секој треба да го напушти своето јас. Она што бил досега. И овде благодатта Божја ве соедини“.

Гледате, во еден момент ги соединуваме рацете и им велам: „Сте виделе ли два клуча, соединети во една алка? Каде и да се, секогаш ќе бидат заедно. Во џебот ли се наоѓаат, или паднале на патот, или сме ги фрлиле во морето, секогаш ќе бидат заедно. Бидејќи ги соединува една алка. Но ако излезат од алката, тогаш прашање на среќа е дали ќе останат и двајцата заедно. Која е алката? Благодатта Божја. Ставете ги вашите раце, ставете ги вашите срца во рацете Божји. Бог не нѐ зема насила, ја пружа Неговата рака и ако вие со своја волја ги ставите вашите раце, Бог ќе ве соедини во една заедница, совршена и света и така ќе чекорите напред“.

Кога се воведе граѓанскиот брак, јас прославував. Си реков, „конечно, ќе го избегнам измачувањето да венчавам луѓе кои не знаат што прават“. Оди си во Општината или било каде. Но не овде! Зашто ова место (храмот) е за оние кои знаат што сакаат и веруваат во она што го прават. Еден развод може да има многу поводи, но малку причини.

Како се подготвуваат двајца млади за да се земат? Оттаму ќе сфатиш каков ќе биде нивниот тек. Колку добро се познаваат? Или колку длабоко не се знаат? Многу пати сум ја чул забелешката: „Не беше така на почетокот“. Така било, чедо мое, само ти не си го/ја видел/а добро. Веридбата не е еден глупав период, во кој ќе гледаме да си поминеме добро. Тоа е токму еден период кога луѓето зборуваат сериозно за нивната иднина, гледаат дали се согласуваат, дали си одговараат, дали имаат иста насока во животот, понекогаш дури и во оние работи, кои изгледаат поплитки, полесни. Еднаш им велев на еден пар, кои беа во врска:

– Деца, разделете се сега, зашто утре ќе се разведете.

– Ама зошто?

– Затоа што немате ништо што ве сврзува. Интересите на едниот се сосема поинакви од оние на другиот – децата во денешно време го користат терминот „будалаштини“. За кратко време ќе почнеш да ѝ завидуваш и по малку ќе почнеш да се уморуваш. Не правете грешка! За среќа навреме разбраа. Зашто, најважно е да ја гледаш вистината. „Те сакам – ме сакаш“ лесно е да кажеш, но тешко е да се живее тоа. Ние учевме дека љубовта е воплотена. А ако не се воплотува, не се распнува, тогаш не напредува. Разводот е еден неуспех. Но, прашањето е следново: Како да се соочиме со еден развод? Да се научиме од нашите грешки? Разбравме ли зошто сме стасале дотаму? Пред сѐ, имаме ли свест дека сме претрпеле неуспех? И неслучајно не сме успеале, не сме успеале од конкретни причини, јасни и видливи, или веруваме дека виновен е само другиот?

На паровите кои се венчаваат им пожелувам: „Деца мои, ви посакувам да научите во вашиот живот секогаш и двајцата да сте виновни. Зашто, ако верувате дека е виновен само другиот, нешто не е во ред меѓу вас. Се женам – означува, го примам другиот каков што е, затоа што го сакам. Се женам – значи дека се борам, правам сѐ за да го израдувам оној кого го љубам. Меѓутоа, постои еден заеднички пат на двајцата, т.е. тоа што едниот ме прифаќа, не создава прибежиште за мојот егоизам, штом ме прифаќа онаков каков што сум. Те прифаќа затоа што те љуби, а ти љубиш ли? Тогаш, поправи се. Тогаш, штом гледаш дека нешто му пречи на другиот, поправи го тоа. Кога слушам како велат: „Јас сум таков/таква, и не се менувам“, им велам: „Погрешно сте се ожениле, зашто кога некој љуби, се менува: „Не се менувам – значи, не љубам“. Сѐ друго е вишок.

Митрополит Павле Сисаниски (+2019)

Превод од грчки јазик: Свештеник Јани Мулев

Извор:    https://crkvaveles.wordpress.com/2019/01/17/zoshto-razvodi/?fbclid=IwAR3IalSmc7xl-8Wbg01ahlwE-psx3pzgFcbfFl4Lg-KExncb_IGjI6e2YlY

 

 

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Јуни 30, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

СКОК ПРЕКУ ЈАЖЕТО НА НЕСОГЛАСУВАЊЕТО

Затоа, секогаш кога можеш прескокни го јажето на несогласувањето и фати се за оној дел од приказната кој ветува радост, насмевки и љубов. Горчината плисни ја со бран од морето, измиј го отровот на искажаните зборови и погледни кон залезот на сонцето. Тоа ќе…
Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 2503
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1684
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2165
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Чудото на иконата „Брзопослушничка’’

„Пред братската трпеза на ѕидот од памти век е напишана иконата на Пресвета Богородица. Веродостојност отците принесуваа и претходно и ние сега така се однесуваме, согласно нивните мислења, за изобразување на таа икона во времето на Свети Неофит, основач на тој манастир. Според историско мерење на времето од  Свети Неофит дури до нас протече веќе не помалку од 840 години, затоа што Свети Неофит живеел во XI век.

Повеќе...

Наука и Култура

Јуни 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Новата книга од Тихомир Јанчовски беше промовирана во „Буква“

Авторот несомнено е познавач на филозофските теории, што е видливо и во неколку синтагми и максими кои вешто ги проткајува во своите раскажувања. Како синтагми кои во историјата на филозофијата се врзуваат со Декарт, со Лајбниц или со Хусерл. Сепак, и покрај…
Јуни 10, 2021
38.machenici1

До 2050 година во океаните ќе има повеќе пластика отколку риби

Луѓето годишно користат повеќе од 1 милијарда пластични кеси, фрлаат 13 милиони тони пластика во океаните, трошат 17 милиони барели за изработка на пластика (еден барел има околу 159 литри) и убиваат повеќе од 100.000 животни со користење на…

Елвира, наставничката која се покажа како штит...

Мај 17, 2021 Друго од култура 406
38.machenici1
Игнатијева на својот профил на Инстаграм обично објавуваше мотивациони пораки врз свои…

Збирка раскази „Фауст го трча плебејскиот круг“ (Faustus Runs the Plebeian Circle)-Стефан Марковски

Апр 07, 2021 Литература 358
Aleksandar.N.sv.Haralampij
Збирката раскази по промотивна цена е дистрибуирана и на повеќе книжевни платформи, како…

Книгата може да им помогне на децата да си го изградат идентитетот

Апр 04, 2021 Литература 446
Aleksandar.N.sv.Haralampij
Секоја генерација на деца има свои проблеми и затоа треба авторите да ги следат денешните…

Беседи

 Митрополит Струмички Наум: Зошто не Го примаме Богочовекот Христос? (24.07.2021)

Митрополит Струмички Наум: Зошто не Го примаме Богочовекот Христос? (24.07.2021)

Што ли да речеме за посуптилната страст на умот, како што е демонската гордост, т.е. високото мислење за самите себе, односно суетата, преку која демонот нѐ држи заробени и преку...

БEСEДА  за трeзвeнoста на умoт

БEСEДА за трeзвeнoста на умoт

Бoг на живoтнитe им дал самo душа, затoа нe им дал слoбoда, туку Oн ги ракoвoди сo Свoјoт ум. На чoвeкoт Бoг му дал душа и ум, и сo умoт...

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (17.07.2021)

Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (17.07.2021)

Божји збор, Литургиски збор, збор во сила, соодветно, има веќе и оној што го просветлува својот ум преку дарот на умно-срдечната молитва; оној чиј ум невидливо богослужи пред олтарот на...

Митрополит Струмички Наум: АПОСТОЛСКО ПРЕЕМСТВО, ИЛИ СТАРОЗАВЕТНО?

Митрополит Струмички Наум: АПОСТОЛСКО ПРЕЕМСТВО, ИЛИ СТАРОЗАВЕТНО?

Светите Апостоли не служеле во велелепни храмови, туку во обични домови. Ние, денес, се натпреваруваме кој поголем храм ќе изгради, и покрај тоа што многу луѓе живеат во сиромаштија.Светите Апостоли...

Ретроспектива (2005-2020) - Митрополит Европски Пимен: „Беа двајца сосем различни луѓе“

Ретроспектива (2005-2020) - Митрополит Европски Пимен: „Беа двајца сосем различни луѓе“

Беа двајца сосем различни луѓе. Едниот прост рибар, а другиот еден од најучените во своето време. Еден крупен како карпа, друг многу ситен. Едниот со пламен карактер, а другиот кроток....

Александар Несторовски: Трета недела по педесетница 11/07/2021

Александар Несторовски: Трета недела по педесетница 11/07/2021

А ако ние сме од Бога и ако целиот матријален свет е од Бога, тогаш значи дека и се што доаѓа е од Бог. Затоа, да го напуштиме лицемерното верување...

МИТРОПОЛИТ СТРУМИЧКИ НАУМ: ЛОВЦИ НА ЛУЃЕ (03.07.2021)

МИТРОПОЛИТ СТРУМИЧКИ НАУМ: ЛОВЦИ НА ЛУЃЕ (03.07.2021)

И затоа, како што обичниот ловец треба да биде искусен за да го фати својот плен така и ловецот на луѓе, односно духовниот отец треба да биде опитен за да...

о.Јане Илиев: ПРВА НЕДЕЛА ПО ПЕДЕСЕТНИЦА

о.Јане Илиев: ПРВА НЕДЕЛА ПО ПЕДЕСЕТНИЦА

Човекољубието на Господа Исуса Христа нема крај. За да го стекнеме вечниот живот, кој е во Него, и за да живееме со Него, од нас не се бара ни ученост,...

 Митрополит Струмички Наум: Недела на сите Светии (26.06.2021)

Митрополит Струмички Наум: Недела на сите Светии (26.06.2021)

Егоцентричноста, т.е. самољубието не се способни да се потслонат на верата и довербата во Богочовекот Христос, и затоа несвесно го принудуваат човекот да бара сигурност само во материјалното, како и...

« »