логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 SPE_1783_-_Copy

Со чудодејствија разни Христос те почести додека беше во тело, Јоаникие отче, но и сега чудотвориш секому кој пристапува побожно и со љубов ги чествува твоите мошти свештени, Преподобен.
(стихира на Вечерна)

SPE_1830_-_Copy

SPE_1824_-_Copy

Со вакви пофални песни и величанија притекнатиот верен народ му пееше на бесребреникот и исцелителот кој лекувал душевно и телесно, лингвистот и учителот во тогашните црковно - народни училишта, богоугодниот архимандрит Јоаникиј од манастирот Св. Илија во с. Ракотинци, Скопско.

На Великата вечерна, која се отслужи во Соборниот храм Св. Климент Охридски, чиноначалствуваше Митрополитот брегалнички г. Иларион, а во присуство на Архиепископот охридски и македонски г.г. Стегфан и други архиереи, свештенослужители од Скопската епархија и гости од соседни помесни православни цркви.

По вечерната богослужба со која и официјално започна канонизацијата на архимандритот Јоаникиј, кој ќе биде впишан во редот на светиите, следеше и последниот помен за преподобниот отец.

SPE_1841COPYY

SPE_1886

 SPE_1849_-_Copy

 SPE_1859_-_Copy

 SPE_1869_-_Copy

SPE_1871_-_Copy

SPE_1878_-_Copy

 SPE_1902

 SPE_1909_-_Copy

 SPE_1911_-_Copy

 SPE_1914_-_Copy

SPE_1931_-_Copy

SPE_1938_-_Copy

SPE_1950_-_Copy

SPE_1946_-_Copy

 Извор: Скопска епархија

23-ти септември 2017 лето ГосподовоВидео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie